| cosminache a întrebat:

Mai sunt legi de genu SOPA sau PIPA? Si au trecut?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare tara are prevederi legale privind protectia drepturilor de autor si pedepsirea pirateriei, inclusiv prin mijlocirea internetului, unele chiar mai restrictive decat cele 2 proiecte. Si la noi exista L.8/1996 privind protectia drepturilor de autor si Titlul III din L.161/2003 privind pirateria. De asemenea noul Cod penal are pedepse pentru infractiuni informatice.
Nu aceasta este problema importanta la cele 2 proiecte ci faptul ca masurile ar fi luate de un organ de stat si nu de o instanta de judecata, cum este normal si cum se prevede in prezent. Numai bine!

| CupY a răspuns:

Ținând cont că se fac asemenea proteste pe internet la nivel mondial, e evident că nu au mai fost propuse asemenea porcării nicăieri în lume.

| 4rCk3y a răspuns:

Da mai sunt si din pacate nu au trecut sad.