| anonim_4396 a întrebat:

Mai tineti minte cind a fost suspendat Base-cel-Frumos? S-a spus ca a incalcat constitutia. Stie totusi cineva ce articol din constitutie a incalcat? Nu ca ar mai conta, dar pe vremea aia urlau toti ca a incalcat legea suprema dar eu n-am auzit niciodata cu ce anume. Oare nu a fost asa? Si s-a incercat manipulare noastra?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Oficial, nu a incalcat nici un articol. Cel putin asa a reiesit din decizia Curtii Constitutionale. Neoficial, fiecare dintre noi incalcam zilnic si constitutia si o gramada de alte legi. Poate si datorita faptului ca sunt facute pentru a fi interpretate, sau lasa loc de interpretari. Nu exista lege in tara asta care sa nu poata avea cel putin doua-trei interpretari, de cele mai multe ori contradictorii. Dovada cea mai clara este ca fiecare lege are nevoie de norme metodologice. Daca si asa sunt extrem de multe interpretari, apare un ordin al ministrului de resort, care intervine peste norme, care norme faceau legea harcea-parcea, etc. Unde se mai practica chestia cu legiferarea prin ordonante ale Guvernului. As putea sa fabulez pe tema asta oricat, fara teama de a fi departe de realitatea care ne mananca tot timpullaughing Esti lamurit?

2 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Cum nu il simpatizez DE LOC pe Baselu, imi pare rau ca nu a fost suspendat de tot (sau doamne-fereste ma gandeam la prostii cand ai folosit cuvantul"suspendat":laughing )
sper ca la alegerile care vin sa fie invins si mai sper ca Oprescu sa candideze si sa castige,...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cica ar fi incalkt 19 la numar, si sunt prea lungi sa le scriu aici asa ca:
http://stiri.rol.ro/content/view/39764/2/
... lectura placuta;)