| Furnicuta000 a întrebat:

Mama e foarte stresata si frustrata ca a bagat bani multi in casa socrilor (desi doar patintii mei stau acolo, bunicii mei stau in alta parte) si nu are nimic pe numele ei. A strans ceva bani si-a gasit o casa intr-o localitate invecinata care costa 18000 euro. Nu stiu ce sa o sfatuiesc, e o investitie buna? Adica nu o sa locuiasca acolo, dar vrea o casa a ei. Casa arata bine, doar ca mai trebuie renovata si acoperisul schimbat. Are iesire la soseaua principala si e la 55 km de Bucuresti

33 răspunsuri:
| Furnicuta000 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai au mai facut ei ceva acte pe parcurs (cred ca atunci cand au cerut autorizatie de constructie, nu mai stiu sigur) si apare ca noua casa face parte tot din contractul de intretinere.
Iar bunicii mei nu locuiesc cu parintii mei, au casa lor tot pe aceeasi strada. Aceea probabil va ramane celorlalti 3 copii pentru ca ar fi culmea ca tatal meu sa mai pretinda ceva din ea.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Doar acum cred ca am inteles care-i problema cu locuintele. Cred ca am inteles bine: casa reconstruita este a parintilor, nu a bunicilor. Si aceasta este cea prevazuta in contractul de intretinere.
Trebuie vazut daca aici nu poate interveni uzucapiunea, atat la teren, cat si la casa.
Eu spuneam inainte despre contributie la casa, crezand ca a bunicilor este casa reconstruita.
In acest fel situatia este cu totul alta. Casa este a parintilor, nu a bunicilor.
In orice caz, situatia este putin complicata. Doar studierea actelor si situatiei de un jurist poate sa dea un raspuns corect.

| Furnicuta000 explică (pentru CodrutElian1990):

Hmm pai povestea e ca bunicii mei acum vreo 25 ani au primit o casa de la un vecin (deci pe aceeasi strada cu ea) si au zis sa i-o dea tatalui meu cu contract de intretinere ca sa isi pastreze familia aproape. Deci eu si parintii mei ne-am mutat in casuta aceea si dupa vreo 2 ani tata a construit (cu banii mamei) alta casa dar a ramas si putin din cea veche, deci nu stiu cum se face dar in acte apare ca cea construita are exact acelasi status cum avea casa veche, deci nu se poate demonstra ca nu este a bunicilor,
practic tot ce e in curtea aia e dat cu contract de intretinere, nu se tine absolut deloc cont ca e facuta alta casa. Dar nu asta e problema.
Oricum nu se poate face nimic cu casa asta pentru ca bunicii nu vor sa schimbe contractul, adica schimba subiectul cand aud de asa ceva, nu sunt oameni rai, dar nici mama nu vrea sa ii supere pentru ca sunt batrani.