| YourMistake01 a întrebat:

Mama si tatal meu am copii din casnicie diferita insa eu si alti frati suntem copiii lor din casnicia lor impreuna. Dupa ce tatal meu a murit pamantul lui a ramas mamei iar dupa ce a murit si ea a ramas pamantul de impartit, cum se imparte acesta? Doar copiilor din casnicia lor sau fac parte si cei din celelalte casnicii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiii din casnicia comuna au dreptul la mostenire asupra intregii averi, ceilalti din casatoile anterioare au dreptul la mostenire numai din averea avuta de fiecare parinte inainte de casatorie, la care se va adauga partea fiecarui parinte din averea comuna.
In functie de masa succesorala (totalitatea bunurilor imobile si mobile) si numarul mostenitorilor se va stabili cota parte a fiecarui mostenitor, tinand cont ca descendentii mostenesc cote egale.