| axxy69 a întrebat:

Mergeam cu un scuter aseara pe la ora 23 si am fost oprit de un politist care m-a intrebat doar daca am permis de conducere. Si i-am raspuns ca am (am categoriile AM, B1 si B) dar nu il aveam la mine (il uitasem acasa). Apoi a zis ca sa ma prezint astazi la post sa i-l arat si a plecat. Dar nu mi-a dat nicio hartie, nicio citatie, nimic. Plus ca nici numele nu mi-l stie. Si era singur in masina, nu era nimeni pe drum, nu avea martori. Eu zic ca nu ar trebui sa ma duc pentru ca nu are nicio informatie despre mine, iar scuterul nu este inscris pe numele meu. Ce parere aveti? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere sa te prezinti cu permisul.
Putea sa ia numarul scuterului si, daca isi face meseria, il va cita pe proprietar si il pui si pe acesta pe drumuri. De asemenea te poate amenda fiindca n-ai prezentat permisul de conducere.

| eXtremeAdy a răspuns:

Da pai permisul trebuie sa-l ai la tine tot timpul, ii dau dreptate politistului fara suparare. Parerea mea e sa te duci, ii arati permisul si aia e, e mai bine asa, dupa lucrurile se pot complica

| Herciu_Mihaela_1978 a răspuns:

Dacă este singur nu are voie sa te opreasca