| szbera a întrebat:

Mi-a decedat sotia acum 6 ani si nu am facut succesiunea.Am cumparat impreuna un apartament in care locuesc acum eu.Nu mai am alta locuinta. Sotia mea are 3 copii din alta casatorie si 2 copii facuti impreuna.As vrea sa stiu daca deschid succesiunea care va fi partea fiecarui mostenitor din acest apartament?

Răspuns Câştigător
| vlad_4846 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa va adresati unui avocat sau notar, ei va vor da toate detaliile...succes

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind cumparat impreuna, pe durata casatoriei, fiecare aveti cate 1/2 parte din apartament. Mostenirea se va face numai pe jumatatea sotiei, din care tu vei mosteni 1/4 (12, 5% sau 1/8 din intregul apartament) iar toti cei 5 copii vor mosteni impreuna 3/4 (37, 5% sau 3/8 din intregul apartament) asa ca fiecaruia ii va reveni cate 1/5 din 3/8, respectiv 3/40 din intregul apartament(7, 5%). Numai bine!

| Roxytzu a răspuns:

Duceti-va la un avocat este cea mai buna cale de a afla!