| InAnotherLife a întrebat:

Modificarea datelor de pe o adeverința medicală sau a documentelor asemănătoare este ilegala. E vorba de liceu. Totuși, nimeni nu și-a dat seama laughing, și-au trecut 2 luni.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune, se numeste fals material in inscrisuri oficiale si se pedepseste conform Codului penal, citez:
"ART.320. Falsul material în înscrisuri oficiale
  (1) Falsificarea unui înscris oficial, prin contrafacerea scrierii ori a subscrierii sau prin alterarea lui în orice mod, de natură să producă consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Falsul prevăzut în alin. (1), săvârşit de un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Sunt asimilate înscrisurilor oficiale biletele, tichetele sau orice alte imprimate producătoare de consecinţe juridice.
(4) Tentativa se pedepseşte."
Pe langa pedeapsa penala poti fi sanctionat si disciplinar, inclusiv cu exmatricularea, daca esti in cl. a XI-a sau a XII-a.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Datele sunt inregistrate in doua locuri. Mai devreme sau mai tarziu se descopera falsul in acte. Pregateste-ti cocoasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu s-au incheiat mediile generale si sa vezi ce frumos se rade la urma, in vara, cand se va descoperii infractiunea, la inchiderea mediilor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce daca e vorba de liceu? Modificarea unui act legal este o infractiune. Ca nu isi bate nimeni capul cu scutirea ta, e alta poveste.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Normal ca este ilegala, iar daca ai 18 ani si esti prins risti inchisoarea pentru fals si uz de fals.