NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ne înmulţim cu o viteză uluitoare (calculele specialiştilor spun că peste 20-30 de ani vom fi deja în jur de 9 miliarde, în loc de 7), iar planeta nu ne poate asigura suficientă hrană, apă şi energie, resursele naturale fiind pe terminate. Consumăm mai mult decât putem produce şi decât planeta ne poate oferi, an după an...
"How many People can Live on Planet Earth" ne prezintă foarte bine gravitatea situaţiei în care ne aflăm şi ne pune la dispoziţie datele alarmante, care conturează un viitor deloc roz.
http://youtu.be/dN06tLRE4WE
http://youtu.be/wa3ZDEZj3P8
"Umanitatea trebuie să reducă impactul său asupra Pământului urgent şi sunt trei căi pentru a atinge asta: 1. putem să reducem consumul de resurse; 2. putem să ne schimbăm tehnologia; 3. putem să reducem creşterea populaţiei. Probabil va trebui să le facem pe toate trei."
Ce va face umanitatea, dacă va continua să crească în acest ritm? Cum am putea încetini reproducerea umana (mai ales că religia, care a împânzit Pământul, încurajează nefolosirea metodelor contraceptive şi nu ne ajută deloc în acest sens)?
În opinia mea, totul porneşte de la mentalitate, iar informarea este un pas esenţial în schimbarea mentalităţii. Atunci de ce autorităţile nu par deloc să se agite, mass-media este preocupată de nimicuri cotidiene care ne distrag atenţia şi aproape deloc de probleme cu adevărat importante (pe termen lung)? De ce suntem luaţi de proşti şi obligaţi să ne uităm la cruduţe şi buruiene şi nu la astfel de documentare, din care avem ceva de învăţat? De ce autorităţile nu iniţiază un program de informare şi deşteptare a populaţiei, unul serios?
Cum vom putea menţine un trai decent pe Pământ peste câteva zeci de ani, dar sute?
Cât de idioţi vom părea în ochii generaţiilor următoare, când se ştie că puteam să facem ceva şi nu am făcut?

75 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu si este acelasi si pentru alte tari, nu numai la noi:
-aproape toti politicienii sunt interesati doar de ziua de azi, cel mult maine si nu gandesc pe termen lung iar interesele personale sunt puse, de cele mai multe ori, deasupra interesului public;
-dezinteresul multora din actualele generatii fata de cele viitoare, sa ne fie noua bine si nu ne intereseaza prea mult sau chiar deloc de urmasii urmasilor nostri.
Degeaba semnalele de alarma trase in decursul timpului, pe o ureche ne intra si pe cealalta ne ies. Discutam uneori despre aceste lucruri dar majoritatea nu facem nimic practic.
Se pare ca nu invatam nimic din istorie si nu stiu cat o sa ne mai rabde pamantul, sa nu vorbim si de trai decent. Si majoritatii nici nu-i pasa daca si cum vom fi judecati de urmasi.

NOname
| NOname explică:

Viteza cu care ne înmulţim şi consumăm este alarmantă.
http://www.worldometers.info/ro/

| mariana a răspuns (pentru NOname):

M-am uitat si eu la situatia statsitica, este intr-adevar ingrijoratoare dar, nu cred ca este bine sa privim asa de sumbru, viitorul.
Sunt convinsa ca se vor gasi si metode care sa poata solutiona problema cresterii masive a populatiei lumii.
Teoria conspiratiei, despre care se tot vorbeste in ultima vreme, a inspaimantat lumea. Au exista si vor exista si razboaie, molime, calamitati naturale ori provocate de inconstienta oamenilor, dar din fericire sunt si multi oameni interesati pentru binele semenilor nostri si pe acei oameni trebuie sa-i pretuim si sa-i stimulam sa gaseasca solutii.
Marii "moguli" au castigat de pe urma discordiei, pe care au popularizat-o, a razboaielor pe care le-au finantat si din care au castigat apoi, averi incomensurabile si in momentul de fata sunt interesati sa dezbine si sa indobitoceasca multimea, tocmai pentru a-si face vrerea.
Sper insa, din tot sufletul ca, binele va invinge si ca, se va putea "trezi" constiinta marii majoritati a populatiei si se va impiedica un dezastru ce poate afecta Terra si viata de pe ea.
Interesanta tema de dezbatere.
Iti multumesc pentru link-ul postat, m-am putut "destepta" astfel si eu.
Un gand bun si multa sanatate si un bun sfarsit de saptamana.

| NOname explică (pentru mariana):

Şi eu sper, deşi realismul mă cam sabotează. Aşa că trag semnale de alarmă, pentru că sunt conştientă că pe o singură speranţă nu ajungem departe, trebuie să şi facem ceva, ca de exemplu...
http://www.tpu.ro/......rale-http/

Mulţumesc pentru răspuns şi urări, Mariana. Toate cele bune şi ţie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariana):

Ne-am trezit deja, apropo, mai citit carti e david icke sau urmariti filme de-a lui, sa veeti cum sta realitatea de fapt.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname explică:

"Cercetătorii lansează un avertisment sumbru: omenirea nu va mai avea acces la „sursa vieţii"!"

http://vimeo.com/66087863#

"Majoritatea oamenilor de pe Pământ se vor confrunta cu un deficit sever al surselor de apă într-o generaţie sau două în cazul în care poluarea şi risipa vor continua în acelaşi ritm, au avertizat oamenii de ştiinţă reuniţi la o conferinţă ce a avut loc la Bonn.

„Acest handicap va fi în totalitate auto-indus. Noi credem că poate fi evitat", anunţă cercetătorii în documentul intitulat „Declaraţia de la Bonn" ce a concluzionat conferinţa desfăşurată de-a lungul a patru zile.

Conferinţa a avut ca scop analizarea dovezilor ce documentează impactul omului asupra surselor de apă dulce, ce reprezintă doar 2, 5% din volumul total al apei de pe Terra.

În prezent, aproximativ o treime din cei şapte miliarde de oameni ce trăiesc pe Terra are acces limitat la sursele de apă dulce, conform cercetătorilor prezenţi la conferinţă.

„Într-un timp foarte scurt, de una sau două generaţii, majoritatea celor nouă miliarde de oameni de pe Terra vor trăi sub handicapul unei presiuni severe asupra surselor de apă dulce", se arată în Declaraţia de la Bonn.

Experţii estimează că omenirea va atinge pragul de nouă miliarde de persoane în jurul anului 2040.

„În cadrul acestei conferinţe dorim să înălţăm un steag roşu, să atragem atenţia", a declarat Charles Vorosmarty, lider al Global Water System Project, instituţia de cercetare ce a găzduit această conferinţă.

„Aceste răni pe care omenirea şi le auto-induce vor avea efecte pe termen lung şi nu va uşor ca acestea să fie anulate", a avertizat cercetătorul.

Cercetătorii subliniază că omenirea foloseşte o suprafaţă egală cu cea a Americii de Sud pentru agricultură şi o altă suprafaţă de dimensiunile Africii pentru a creşte şeptel.

Două treimi din deltele fluviilor majore de pe Terra se scufundă din cauza extragerii apelor subterane, iar zeci de mii de baraje deformează cursul râurilor de care numeroase ecosisteme au depins de-a lungul mileniilor.

De asemenea, foarte multe daune sunt provocate de poluarea râurilor prin scurgerea deşeurilor umane şi a îngrăşămintelor şi pesticidelor folosite în agricultură.

Vorosmarty avertizează că deja un miliard de persoane din jurul lumii depind de surse de apă finite ce se epuizează într-un ritm rapid. Cercetătorul a lansat un apel pentru susţinerea financiară şi tehnică a mai multor cercetări în acest domeniu.

„Nu se realizează suficiente angajamente pentru a crea reţelele de observaţie şi sistemele de sateliţi necesare pentru a măsura starea apei", a avertizat specialistul.

„Din ce în ce mai mult, lucrăm «în orb» şi ne este foarte dificil să ne dăm seama unde ne aflăm, încotro ne îndreptăm şi dacă eforturile noastre schimbă ceva", a explicat Vorosmarty.

ONU afirmă că Terra are aproximativ 35 de milioane de kilometri cubi de apă dulce, dintre care 70% se găseşte „blocată" în gheaţă şi zăpadă. Aproximativ 30% din apa dulce este stocată subteran, aceste resurse reprezentând 97% din apa dulce disponibilă oamenilor.

Experţii afirmă că, anual, aproximativ 3.800 de kilometri cubi de apă dulce sunt extraşi din ecosistemele acvatice, parţial ca rezultatl al încălzirii globale."

http://www.descopera.ro/......etii-video

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......960176596/

...şi contra suprapopulării.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......413509584/ :))

| blueangel99 a răspuns:

Mai, deci chinezii deja s-au gandit la asta, ei care sunt vreo 1.3 mld de locuitori, au adoptat o politica de reducere a populatiei, anume : un copil pe familie. Atat!
Si atunci zic... de ce sa nu se ia masura asta si in alte tari? In India, de pilda, ca si aia sunt 1.1 mld.
Acum cred ca s-ar putea exclude si o parte din natiuni, de exemplu cele care au o populatie mica, sau cele care prezinta o imbatranire a populatiei (se nasc tot mai putini copii si creste numarul de batrani)...

| Fatamuntilor a răspuns:

TOTUL depinde de educatia noastra de modul in care ne educam propii copii pentru ca ei sunr generatia care ne va mosteni
Televiunile in loc sa medietize in mod repetat asa zisele,, vedete ''' ar trebui sa faca programe de educatie a populatiei.Dar totul tine de interese politice care sunt greu de controlot.
La randul lor scolile ar putea sa faca educatie sexula in randul tinerilor de azi pentru ca majolitatea isi incep viata sexuala foarte devreme.
Din pacate nu avem un guvern sufiicent de destept care sa fie in stare sa educe populatia.

| Exilee a răspuns:

''Cât de idioţi vom părea în ochii generaţiilor următoare, când se ştie că puteam să facem ceva şi nu am făcut?''

Mai bine ai fi formulat: cat de idioti vom parea in ochii generatiilor urmatoare, cand si cu instaurarea democratiei, cu taatea drepturi, stiiinta avansata, n-am reusit sa eliminam prostia ( sper ca-ntr-o zi, prostia-mi-e si scarba sa-l pronunt- sa fie nimicita).

Tot ce voi putea spune este ca, peste cateva sute (vroe 4 sau 500) de ani, omenirea deja va ajunge sa recurga la gesturi total imorale sau chiar bestiale ( asa presimt, nu pot decat sa-mi dau cu presupusul). Presimt ca totul se va duce la o viata pe cont propriu, fiecare traieste dupa legea junglei, iar zi de zi moartea i va pandi. (Doamne fereste, sper sa ma insel)
''De ce suntem luaţi de proşti şi obligaţi să ne uităm la cruduţe şi buruiene şi nu la astfel de documentare, din care avem ceva de învăţat?''

PFf... o groaza de discutat. De-aici se pornteste si cu ''radacinile'' omului, de unde se pot cultiva:educatia, iscusinta, munca etc...
De ce suntem luati de prosti? Pentru ca nu stim de unde sa pornim si nici incotro sa actionam. Normal, trebuie sa fim precum un vector si bine-zis. Tine aici si de mentalitatea noastra. N-ai ce sa-i mai faci unui idiot care continua sa stea in prostia lui.
Eu vad omenirea in 3 stadii:
-cei simpli: credinciosii care-si pun nadejdea in Dumnezeu si sunt incredintati ca EL va pune capat tuturor rautatilor (si ma includ si pe mine);
-cei slabi (in gandire ), meniti sa fie ''sclavii'' celor de sus, din umbra. Acestia teoretic, resping orice argument stiintific, orice dezvoltare a ratiunii, resping pana si dogmele, in schimb isi promoveaza propriul lor egoism. Pur si simplu, traiesc fara nici macar un tel,dar apoi ce sa mai zic pentru ca sa-si-l atinga
-oamenii oarecum la un stadiu de ''mediu'' ( acestia au creier,inteligenti,dar care nu au puterea de a lua decizii, ci sunt influentati, ''sclavi'' ai ierarhiei dintre cei slabi si puternici,nu stiu de unde sa actioneze, ce sa schimbe, traiesc cu speranta ca intr-o zi toti vor obtine aceleasi drepturi.)
-si oamenii puternici( intr-adevar, cei care stiu sa-si bata joc de specia umana, scarbe de toata jena din partea mea, ce detin puterea globala din punct de vedere economic, militar, dar care nu pot scapa de egoismul si dorinta de bani din inimile lor. Acestia ii trateaza pe toti cei enuntati mai sus, ca pe niste ''covoare''. EI se cred niste''stapani'', unde ''imperiul'' lor nu se formeaza decat prin frica.)

Tehnologia oricum va avansa, la fel ca si stiinta si toate. In schimb, sanatatea omului, mentalitatile sal; consider ca toate cuceririle stiintei vor avea mai tarziu un mare impact asupra omului. Unul negativ si puternic. indeosebi asupra omenescului. De ce? Pur si simplu. Lipseste ceva ''din ecuatie'', o ''constanta'' sau ''variabila'' care teoretic, fara ea, va duce la o degradare ( dupa calculele mele).

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Pardon! 4 stadii!

| NOname explică (pentru Exilee):

Interesantă perspectivă, Exilon, doar găsesc cam inoportună aroganţa în care ai îmbrăcat-o: "sper ca-ntr-o zi, prostia-mi-e si scarba sa-l pronunt- sa fie nimicita".

Prostia e în noi, în toţi, într-o măsură mai mare sau mai mică şi dacă doreşti nimicirea ei, eliminarea ei completă, ar trebui să începi cu tine, căci de tine eşti scârbit, abia după de cei cărora le vorbeşti de sus.

Şi nici catalogările tale şi împărţirea tuturor oamenilor în nişte grupuri superficiale, fixe şi subiective, nu mi se pare o idee foarte bună. Omul e mult mai complex decât ai lăsat să pară că ar fi în viziunea ta.

Apoi, ai un înfumurat "N-ai ce sa-i mai faci unui idiot care continua sa stea in prostia lui" urmat de "cei simpli: credinciosii care-si pun nadejdea in Dumnezeu si sunt incredintati ca EL va pune capat tuturor rautatilor (si ma includ si pe mine)", care îmi sună destul de ironic, devenind şi mai ironic odată suprapus şi cu "cei slabi (in gandire ), meniti sa fie "sclavii" celor de sus, din umbra", din categoria cărora chipurile nu faci parte deloc.

Îmi pari destul de confuz şi cu un oarecare complex de inferioritate care se revarsă în relaţiile tale cu cei din jur (nu doar aici). Dar mă rog, era doar o paranteză, o mică analiză a textului tău; poţi să faci abstracţie de ea.

Dar sunt de acord, tehnologia va avansa odată cu ştiinţa, iar reacţiile unor oameni la lipsuri s-ar putea să fie distructive.

| ErrorFound a răspuns:

1.Deci vreau sa mentionez ca intregul sistem politic al lumii doreste ca populatia globului sa ramana tembela(alt cuvant n-am gasit).
Sunt aproape sigur ca de cativa ani incoa, exista tehnologie mult mai avansata decat ni s-a spus noua, prostimii(oitelor). Exemplu: de aproape 100 de ani s-a inventat bomba atomica si noi tot la acel stadiu am ramas. Comparati faptele: din 1700 pana in 1800 s-a schimbat lumea. De la carute la avioane. Acum, nici oameni in spatiu nu mai trimitem.
2.Religia este inca o cauza a "prostiei generale". Am ramas cu ea de 2000 de ani, fiind convinsi ca exista un Dumnezeu atotputernic care ne da harpe si norişori cu reactie dupa ce murim. In acest fel am ramas cu ideea(mai ales romanii) ca aceasta lume nu conteaza si ca oricum vom primii totul pe degeaba dupa ce murim.
3. Sunt sigur ca resurse exista si posibilitati de 10 ori mai multe. Numai ca nu stim noi sa le gasim.
De ce n-am incerca sa colonizam Luna? Sau Marte?
A da, stiu eu! Caci biserica va sari de *** in sus ca ea nu organizeaza inmormantari pe luna! Si asta ne doare, ca nu mai primim coltisoru' nostru in rai...Zic si eu...
Masurile de contraceptie ar trebui sa fie legale in fiecare stat de pe Pamant fiindca sunt o parte a dreptului omului de a alege. Vrei sa ai un copil, sau nu? Si in plus, daca l-ar creste in saracie sau in scarba mai bine nu-l mai crestea. Sau decat sa-l arunce la canal(de exemplu), mai bine nu-l mai avea.
Sau poate ca Nasa spune ca nu va fi asa usor, ca vor fi costuri imense...Dar de ce n-am desfinta tot sistemul monetar pentru a fi mai eficienti in dezvoltare tehnologica. Usor sigur nu va fi iar politicenii vor incepe:"Eeee pai da cum asa ceva, eu sa fiu egal cu saracu' ala care pan' acu' 2 ani il mancau puricii intr-o cutie de carton?

Final: Lumea asta a fost transformata intr-un spectacol de circ extrem de amuzant pentru orice fiinta din acest univers care ne priveste.

| LordBolton a răspuns:

Trebuie sa facem ceva deja imi ajunge aglomeratia asta nu vreau sa fie pe planeta 10 miliarde de oameni sau mai mult, altfel va fi razboaie pe apa si mancare, un razboi ar fi necesar macar sa mai scapam de atatia oameni, plus ca cam 1/4 oamnei sunt suprapionderali

| NOname explică (pentru LordBolton):

Da, este imperios necesar să se reducă creşterea natalităţii şi să se consume resursele mai raţional, nu egoist, ca acum. Altfel, mai devreme sau mai târziu, se va ajunge la măsuri extreme şi este foarte posibil să izbucnească un al 3-lea război mondial (voalat sau oficial).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne imultim e adevarat, dar de ce nu spui ca mai si murim la fel cum ne inmultim, noi nu putem controla natura, si asa cum avem loc acum pe planeta vom avea si peste 20, 30 de ani, e foarte posibil sa se reduca poluarea si oamenii sa renunte la anumite tehnologii pentru binele planetei, sunt sigura ca la asa ceva nu vom ajunge, nu suntem atat de stupizi incat sa ne autodistrugem singuri, din fericire totusi gandim,la fel cum lumea se imulteste, lumea mai si moare, specialistii mai vorbesc si aiurea, au scopurile lor bine intemeiate pentru a baga frica in oameni, toti sunt o mafie si lucreaza in mase, incepand de la educatori, profesori, doctori, politisti, bancheri...samd.

| τττ a răspuns:

Bună.
Dacă oamenii nu ar mai face s*x neprotejat, ar fi foarte bine!
Pa, pa.

| Buresbista123 a răspuns:

Apa si hrana se pot asigura si in ziua de azi daca se vrea pentru toti cei care traiesc pe pamant, dar sunt alte interese...inmultirea asta asa bezmetica este cauzata si de saracie si incultura, de lipsa masurilor de contraceptie etc---eu unul crec ca putem sa fim si 20 de miliarde daca investim banii in stiinta si cerrcetare si in alte domenii care ajuta omenirea nu razboaie sau bomba atomice

| NOname explică (pentru Buresbista123):

Ai auzit ce a spus nenea ăla în ochelari? Că Pământul ar putea susţine (maxim) 18 miliarde de oameni, dar asta ar presupune ca toţi să avem nivelul de trai celor din India, înghesuiţi, deshidrataţi şi înfometaţi.

Deja ne întindem plapuma mai mult decât ne putem permite, iar în viitor va fi din ce în ce mai complicat şi sufocant.

Dar ai dreptate, sărăcia şi incultura sunt printre principalele cauze ale creşterii inconştiente şi bezmetic a natalităţii.
Oamenii săraci şi/sau needucaţi (sau cu un IQ scăzut) sunt cel mai des şi cei care au cei mai mulţi copii de-a lungul vieţii, astfel înmulţindu-se sărăcia, ignoranţa şi incultura, transmiţându-se din generaţie în generaţie.

Cred că informarea, educaţia şi conştientizarea pericolelor sunt extrem de importante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Granitele deschise si uniunile sunt facute cu un scop. Ca sa poti extirpa din populatie,trebuie adusa intr-un loc,cu norme si reguli. Ce pot sa zic? La noi populatia e in scadere,si o solutie, parerea mea, este sa inchidem granitele, si fiecare cu p... masii. sa se inmulteasca cat vor. Populatia era tinuta sub control in vremea comunismului, dar cei de sus, au spart toate granitele, au unificat si asta e. Ne decimeaza ei pe capete, iainte sa ajungem la cat ai zi.

| Earthroot a răspuns (pentru anonim_4396):

O idee foarte buna! In felul asta cresterea populatiei de etnie roma se amortizeaza deoarece nu vor mai fi in stare sa-si creasca copiii din cersit, adica ce sa cerseasca cand fara banii veniti din afara, practic si Romania o sa aiba mari probleme.Solutia pentru supravietuire economica sta intr-un principiu foarte simplu:cine nu munceste, nu mananca! Avem destul teren arabil care poate fi cultivat, o mare parte aflat in posesia statului care doar sta si se erodeaza, nu se foloseste.Sa se concesioneze spre lucrare in schimbul unei modeste taxe anuale(pe sezon), sau pentru o parte din productie.In privinta carnii piscicultura e viitorul.
Asa e treaba, cum era inainte comunismul era nitel pe alocuri mult prea strict, dar cum este in prezent, se lafaie lumea mult prea mult.Eu pun pariu ca am duce-o mult mai bine fara porcariile si microbii veniti din afara si in felul asta ar fi posibila repararea acestei tari din toate puncele de vedere, si ecologic.Dar normal ca granitele s-au deschis, adica dupa ce comunismul a cazut si toti acei bani si bunuri detinute de statul roman au fost furate, ceva trebuia facut, altfel era doar o chestiune de timp pana se prabusea tara economic si ieseau oamenii in strada.Foarte prielnic a fost creat aceasta situatie pentru ca cei din politica sa poata fura tara in timp ce atentia cetatenilor romani era dirijata spre Europa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Earthroot):

Corect. Niculae al nostru era un pic mai strans la punga dar era pentru binele nostru. Si nu vroia amestec in afara.Din cauz asta l-au pus la zid. Pamantul era lucrat chiar si santul din fata portii, aveam fabricile si uzinele noastre, nu trebuia sa mai importam mai nimic, el vroia tarii cati mai multi copii. Se gasea de lucru pentru toti, acum cu robotizarea, 10 la suta din noi mai muncesclaughing Si atunci era seceta, dar erau productii foarte bune. Totul e de la ochi, vezi bancnota de un dolar. Dar se esteapta lumea, mult nu mai tine.

| Mikhtarian a răspuns:

Oh,vremurile din urma vin.
Pe calea religiei : Singura salvare este reintoarcerea lui Iisus.
Totusi,daca o luam general, se tot discua despre colonizarea unei alte planete, prostie.
Nu-mi vine in minte ce am putea face, dar acest gand imi da fiori, caci nu e de bine la ce nivel se va ajunge.
Probabil tarile puternice vor invada alte tari unde se vor gasi terenuri agricole.iar razboiul isi va face aparitia iar.un lucru sigur e clar : durerea va fi enorma.

| contαbαndonαt a răspuns:

Era o vorba:
„Inainte se realizau emisiuni inteligente (educative) pentru oameni `capabili`, dupa emisiuni inteligente pentru oameni `incapabili` (sa nu fiu nesimtit si sa folosesc celalalt cuvant) si dupa emisiuni din ce in ce mai `incapabile` pentru oameni din ce in ce mai `incapabili`.
Ca veni vorba si de Mass-Media, te mai mira ceva?
Normal ca la tv se dau tot feluri de fleacuri, pe majoritatea posturilor cel putin, astfel incat sa distraga atentia multimii (prostimii, sa ma scuzi) de la problemele cu adevarat importante/ingrijoratoare.Nu asta e si scopul? Si de fapt vorba ta, petrecerea unui razboi biologic (in viitorul apropiat, spun eu), desigur ca voalat, nu ar fi imposibila.Deja se duce de ani buni un razboi chimic, tot ascuns, fara ca nimeni sa se sesizeze de nimic.
Ia spre ex. in calcul Protectia Consumatorului, ce face? De ce sta cu ochii inchisi? Ah bine, ca mai `rezolva` nu stiu ce caz de alimente neprielnice organismului uman, atentionandu-ne in leg. cu asa ceva...si asta din an in paste... crede-ma ca e nimic pe langa ce se-ntampla la ora actuala in lume.
Eu ma ingrozesc numai cand ma gandesc la cei mici si la animale, sa nu mai mentionez si de raul cu care contribuim asupra Naturii.
Au ei o vina? Ori sunt doar o victima in acest joc bolnav al adultiilor umani de invartire a sumelor considerabile de bani provenite din afaceri `toxice` (sa ma exprim asa)?
Asta e genu de subiect ce dezvaluie-n teorie o problema majora ce bate la miliarde de capete vii, sunt prea multe de de analizat, de spus pe aceasta tema.Si daca mai iei in calcul si faptul ca exista, deocamdata cel putin, prea multe nestiute la mijloc, proiecte tinute-n secret (aici sa va puneti intrebarea: de ce oare?!) te iau bine durerile de cap.
Stiti macar se ce se intampla-n lumea medicala, ce razboi voalat se mai duce si in acest domeniu controversat?happy
Se spune ca s-au gasit deja leacuri pentru multe dintre bolile la care in prezent inca nu se ofera nici-o sansa, ori cel putin nu una prea buna, de viata.Atat tot ca aceste informatii, din nou, sunt ferite de ochii multimii.De spus, se spun multe.
Cat despre inmultirea speciei umane, tin minte ca am vazut acum cativa ani buni un documentar in care se dezbatea un subiect ce viza tot efectele lasate-n urma de catre fiintele umane.Nu mai tin minte numele documentarului, de fapt nu mai tin minte o parte buna din acesta, dar am reusit sa pastrez, din acel doc., o fraza care a reusit sa-mi ramana bine intiparita-n minte.Suna cam asa:
„Nici-o alta specie existenta nu reprezinta un pericol mai mare, pentru mediul inconjurator, decat propria noastra specie.Nici-o alta specie nu se mai inmulteste in ritmul alalmant in care o facem noi, ohh... poate ar fi totusi una: Virusii".
Pe atunci, mintea mea frageda nu a putut procesa aceste informatii la calitatea lor.Acum e alt ceva, inteleg mai bine, si, pot spune, am inteles unde au batut apropo si pe ce s-a pus accentul in acea fraza.Ne-am compromis in ultimul hal.
Dar atentie, noi oducem chiar ff bine fata de cum o vor duce generatiile viitoare care vor fii nevoite sa se descurce cu toata aceasta neinterventie, din partea noastra, asupra proceselor de tip major ce vor constitui un adevarat dezastru nat. in viitor.
Stai linistita, nu esti singura care ne prevede un viitor sumbru.
Eu dupa cum spuneam, sentimentele mele cu parere de rau merg asupra fiintelor nevinovate, a copiiilor si a celorlalte fiinte cu care convietuim pe aceasta planeta.In aceasta problema. noi reprezentam cauza de baza ce duce la efectele de diostrugere-n masa, usoara dar sigura, si autodistrugere-n masa, a tuturor vietatilor de pe acest pamant.
Cu alte cuvinte: nu e indeajuns ca ne facem, noi, singuri rau intre noi dar a trebuit sa taram si alte fiinte (nevinovate) in acest punct mizer al dispararii din care nu poate reiese decat un viitor sumbru.
Sper ca m-am exprimat corect si pe inteles incat sa poata intelege toti ce am avut de spus.O seara buna.
P.S:scuze ca nu m-am putut exprima intr-un mod mai concis.

| contαbαndonαt a răspuns:

Asa cum spuneai si tu, NO, putem, si trebuie, sa reducem si cresterea populatiei dar NU intr-un mod fortat, fara sa fortam, fara sa existe durere si lacrimi in toata aceasta treaba.

| usuk a răspuns:

Ce amuzant... unii chiar cred ca pamantul va ajunge sa "gazduiasca" mai mult de 15mld oameni...
ca sa fiu clar, asta nu se va intampla, pentru ca "acolo unde sunt multi, nu exista intelegere". chiar daca nu vrem si ni se pare un lucru atat de rau, un al 3lea razboi mondial (peste ceva timp) acesta va constituii un rau "necesar"...pana la urma care ar mai fi logica daca nu s-ar intampla asta? din totdeauna s-au invartit sume colosale de bani in jurul razboaielor, ce ne mai lipseste este un motiv.

| NOname explică (pentru usuk):

Cred că mai degrabă va fi un război biologic voalat: câţiva viruşi scăpaţi de sub control şi lasă-ţi să înjumătăţească populaţia...sau mai rău. La cât de repede şi inconştient ne extindem şi consumăm, pare inevitabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Asta am vrut sa spun in comentariu, au ei grija sa scaem numeric. Treaba a si inceput de fapt. vezi codexul alimentar.

| ErrorFound a răspuns (pentru usuk):

Gandeste-te asa: razboaiele sunt o pare INDISPENSABILA umanitatii, chiar daca nu constientizam asta. Mor acum 5 miliarde, mor mai tarziu...ce conteaza, toti ne ducem la un moment dat.
SUA cheltuieste anualt 10 miliarde de dolari in productia de armament si munitie doar ca sa intretina locurile de munca la cateva mii de oameni. Si porneste razboaie ca sa nu fie nevoita sa depoziteze toata acea munitie.
Ca doar na! ...si praful de pusca are termen de valabilitate...
Razboiul este un sistem de control al suprapopularii, cum sunt si sinuciderile in masa la popandai...

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Pfffff
Am niste idei insa nu am timpul necesar sa pot scrie un roman. (am zis si eu asa)

Cel mai probabil, se vor intampla 2 lucruri in viitorul apropiat (intre 30-60 de ani):
1. Vom incerca sa ne schimbam modul de viata si vom incerca sa traim in armonie cu planeta.
2.Vom deveni dipserati (de aici rezulta alte 2-4 posibilitati):
2.1 Vom incerca o evolutie tehnologica fortata, pentru a putea pleca si coloniza alte lumi (in proportie de 90% o sa fie un esec)
2.2 Se va declansa un Razboi Mondial, care va duce la scaderea puternica (aproape totala sau in jur de 60-80%) a populatiei sa nu zic ca va duce la disparitia vietii pe planeta noastra.
2.3 Natura se va adapta si va incerca sa ne distruga, pentru propria sa protectie (stiu ca suna SF, dar e o posibilitate, desi ar dura evolutia asta)
2.4 Si cel mai grav lucru: Nimic, ne vom conitinua modul de viata pana ce vom ramane fara resurse si ne vom ucide intre noi sau/si vom fii fortati sa ne adaptam rapid.

Religia, nu e folosita corect!

Urmasii nostri (sa speram ca vor apuca sa existe) vor incerca sa ne indrepte noua greselile si cel mai probabil vor fii asa dezgustati de noi in cat vor evita sa face aceleasi greseli.

Autoritatile sunt interesate doar de bani si atat. Cat timp "fraierii" (adica noi) sunt tinuti ocupati cu ce fac niste altii (asa am vrut sa scriu), totul va fi "bine" (adica nu vom incepe proteste si alte chestii).

Sunt multe de discutat, insa eu consider ca e mai bine sa actionezi.
Informarea e un mod bun de a actiona, insa nimeni (aia care sunt sus) nu doreste sa ne schimbam modul de a fii.

Ca o idee, la care e bine sa te gandesti: Ce vom face cu copiii care se nasc?
Nu ii putem ucide (eu nu as putea).
Daca scapam de India si China, am scapat de cateva miliarde de guri si am produce o mare "cadere" economica.

Sunt solutii, insa majoritatea sunt imorale (razboaie, executii, bombe atomice si inca cateva), multe sunt imposibile (momentan), iar restul nu sunt pe placul celor care ne conduc...

Insa, tot putem informa oamenii despre cum vom "sugruma" planeta si cum urmasii lor vor muri. Si aici apare o problema: Majoritatea nu e interesata sa isi schimbe stilul de viata, sunt prea comozi.

P.S. Sper ca se intelege ce am vrut sa spun si scuze daca am scris prea mult

| NOname explică (pentru ZambetulNebuniei):

Mulţumesc pentru răspuns, RespectşiOnoare. Foarte bun şi complet, mi-a plăcut.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Bine gandit tot ceea ce ai incadrat in rasp. tau dar la faza cu `injungherea` celor mici tin sa te contrazic.Cine nu ar putea ucide, daca ar stii ca ar avea de castigat din asta (intr-un fel ori altul), bebelusi? tu? De ce esti subiectiv? Tu stii cati bebelusi sunt ucisi, ori lasati sa moara de buna voie, prin spitalele, din lume, anual?
Ia de ex. China, unde, din cauza nr. suprapopulat, au fost nevoiti sa restrictioneze, prin lege, nr.-ul de copii pe care ii poate avea o fam. de acolo.Nu mai mult de un copil per fam.
Citeste mai in jos:

"Modelul chinez: pastile făcute din bebeluși, supă fetală, avorturi forțate și alte sălbăticii.
O știre despre câteva mii pastile de proveniență chineză oprite la granița Coreei de Sud a adus la suprafață încă o atrocitate Made in China.

Astăzi [7 mai 2012 n.t.] a devenit publică informația potrivit căreia mii de capsule umplute cu carne umană transformată în pudră au fost găsite de vameșii din Coreea de Sud. Cererea pentru astfel de capsule este motivată de credința că acestea constituie remedii universale.
Comerțul sinistru este condus din China, unde se spune că membri corupți ai corpului medical dau de știre companiilor medicale când bebelușii sunt avortați sau născuți morți.
Micuțele cadavre sunt apoi cumpărate și depozitate în frigidere obișnuite în casele celor implicați în negoț, înainte de a fi scoase și duse la clinici, unde sunt introduse în cuptoare medicale cu microunde pentru a fi uscate.
Odată ce pielea este uscată ca iasca, cadavrele sunt zdrobite pentru a fi făcute pudră, apoi procesate și încapsulate împreună cu diferite ierburi pentru a ascunde medicilor investigatori și vameșilor adevăratele ingrediente.
[...]
Conform unui reportaj San Francisco Times, testele făcute pe pilule au confirmat că sunt alcătuite în proporție de 99, 7% din rămășițe umane. Testele au putut chiar stabili sexul bebelușilor folosiți.
Există cerere imensă pentru aceste pastile despre care se crede că pot îmbunătăți rezistența organismului. Și placenta uscată la microunde este căutată pentru presupusele sale beneficii „medicale". În realitate, însă, capsulele din carne umană conțin bacterii foarte periculoase și alte ingrediente dăunătoare.
[...]
Au fost publicate reportaje tulburătoare conform cărora unii copii erau dintre cei care au murit în camerele morții din China, unde micuții sunt lăsați intenționat să moară pentru că au fost născuți în familii care atinseseră deja limita permisă de 1 copil pe familie.
Pentru a-și ține populația sub control, China operează 13 milioane de avorturi pe an, în special pentru că mamele își sacrifică nou-născuții pentru a evita pedepse precum amenzi usturătoare sau chiar bătăi aplicate de autorități.
Autoritățile chineze au confirmat că au fost sterilizate 38% dintre femeile mature sexual, dar copiii avortați nu „se pierd" grație comerțului bolnăvicios care folosește corpurile lor în așa-zise scopuri medicinale."
Sursa:http://inliniedreapta.net/......albaticii/

Si acum intrebarea vine, De Ce? Si cum s-a ajuns la asa ceva?
Iti spun eu, din cauza nr.-ului prea mare de avorturi din tara aia.
Ce s-au gandit unii? ca ar merge sa profite de pe urma acelei legi, in care femeile sunt obligate sa faca avort in cazul in care mai au deja un copil (avort fortat), din care, mai tarziu, sa rezulte o afacere banoasa...una dusa putin la extrem as putea spune.
Si multe, multe alte atrocitati cu privire directa pe acest subiect...no coment.

| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Acesta este horrorul chinez ascuns sub preş: avort forţat, misoginism criminal, control total asupra oamenilor, pruncucidere, canibalism, trafic de persoane, răpiri de femei, căsătorii forţate, crime pentru viaţa de dincolo, "camere de murit"...care au intrat în normalitatea lor culturală.

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Am auzit si eu despre aceste practici + despre gatirea fetusilor.
Ai dreptate, sunt cam subiectiv, eu nu pot sa inteleg de ce ai face rau unui copil lipsit de aparare.

Insa, suntem putin diferiti de chinezi (d.p.d.v. al mentalitatii) si eu consider ca putem schimba lumea si ca ar fi cazul sa o facem, prin informare si prin metode mai putin criminale.

Poate sunt eu putin cam drastic insa daca nu facem NOI (cu totii) o schimbare in bine, o sa fie greu pentru generatiile viitoare.

Da, mereu vor fii oameni care vor vedea un profit si un castig in orice, din pacate si in practici ilegale si imorale. Daca NOI nu actionam impotriva lor (nu instig la violenta), atunci ei vor continua sa faca bani din "afaceri" ilegale si imorale.

Pffffff

Nu stiu, ce sa mai zic. Daca noi nu face ceva, atunci cine?

Eu sincer, sunt dezgustat de toti acei oameni care se plang despre modul nostru de viata si despre cum ne degradam planeta, insa care nu vor sa faca nimic pentru a face o schimbare in bine. (stiu ca nu are legatura cu ce ai scris, insa am simtit nevoia sa spun asta)

Răspuns utilizator avertizat
| ihacoswhy a răspuns:

Exact asta ne-a spus si profa de bio si ne-a prezentat un documentar despre o scrisoare ''din viitor'' cand nu vom mai avea apa : apa o sa coste mai mult decat aurul, salariile vor fi platite cu o sticla de apa, oamenii de 20 de ani arata de 50 si tot asa din cauza noastra stranepotii nostri o sa duca un trai groaznic de scurt maxima fiind de 35 de ani avandu-i pe constiinta

| NOname explică (pentru ihacoswhy):

Mă bucur că şi în şcoli unii profesori ating acest subiect.
Să o saluţi din partea mea pe profesoara ta de biologie. Are respectul meu.

| ihacoswhy a răspuns (pentru NOname):

Okwinking

| IoanieCriminalul a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui data o lege la nivel mondial care sa interzica ca o familie sa aiba mai mult de 2 copii. Oricum si 7 miliarde este mult fata de alti ani care populatia era de 1 miliard. Oare din ce cauza a crescut asa numarul?

Răspuns utilizator avertizat
| Earthroot a răspuns:

In ce tara descurajeaza religia folosirea metodelor contraceptive?

| NOname explică (pentru Earthroot):

Nu e vorba de ţară, ci de religie. Creştinismul, de exemplu, şi nu numai, insistă pe ideea că Dumnezeu a făcut sexul pentru procreere, iar în multe secte acest lucru este interpretat şi mai radical şi folosirea metodelor contraceptive este interzisă, ceea ce duce la familii chiar şi cu 10-12 copii. Nu cred că e aşa o noutate.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Vad multi oameni mergand la biserica cu regularitate, printre care si tineret, dar nu îi vad insotiti de o suta de plozi.Acum oare nu or face sex?
Nu stiu la ce secte te referi,sau unde ai auzit/vazut tu asta?
Ar fi culmea sa inventeze o reclama gen propaganda:be religious,dont use condom, god bless you!
Sau un slogan:No comdom for God kids!
Use condom, burn in hell, God have merci of your soul!
Scuza caterinca, da ar fi amuzant...

| NOname explică (pentru Earthroot):

Bun, atunci dacă nu ştii, nu vorbi în necunoştinţă de cauză.
Eu am chiar în familie o rudă mai îndepărtată cu 7 copii, iar al 8-lea în aşteptare (femeia e mai mereu gravidă, iar ultimul copil este cu un an mai mic decât nepoata acesteia; nu a făcut toată viaţa altceva decât să nască şi să aibă grijă de copii), care trăiesc din mila celorlalţi, din donaţii şi aşa au trăit aproape întreaga sa viaţă, părinţii practic nemuncind (tata fiind şi dependent de alcool). Iar orice discuţie cu ei se transformă în una despre Dumnezeu şi în încercări de a te aduce pe "calea cea dreaptă". Nu sunt oameni răi, dar complet inconştienţi şi paraleli cu realitatea. Li s-a spălat creierul de tot. Şi ca ei, din păcate, sunt mulţi.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Nu am vorbit in necunostinta de cauza,asta e si motivul pentru care te-am intrebat mai intai,inainte de a ma afirma,a-ti da un raspuns,la care anume parte a populatiei te referi,caci credeam ca te referi la o tara,o mare parte majoritara,ceva de genul de suna a avea un impact atat de major, cel putin eu nu am auzit de o astfel de indoctrinare publica in masa si pe fata, decat eternele baliverne citite de pe net postate de asa zisii trimisi ai Domnului anonimi sa faca lumina printre muritori, adica ce secta?, etc...ca eu nu am auzit de asa ceva.
Cazuri de genu izolate am vazut multe, dar daca e referitor la Romania, oricum nu ne inmultim noi pe cat o fac tiganii.De fapt se preconizeaza ca la cum arata statisticile in 50 de ani, daca o tinem tot asa, populatia Romaniei va fi formata din indivizi de etnie roma.La astia nu-i vorba de credinta,e vorba de lipsa educatiei, si de nevoia de noi bagaje aducatoare de bani, purtate de tigancile cersetoare prin piete, orase, etc...Adica doar nu o sa care tiganca ditamai plodu de 10 ani in brate, cand iese prin oras la cersit...

| NOname explică (pentru Earthroot):

M-ai întrebat strict despre religie (la care am făcut referire în întrebare), ţi-am răspuns. Iar despre lipsa educaţiei mi-am exprimat deja părerea mai sus, dacă ai fost atent:

"... sărăcia şi incultura sunt printre principalele cauze ale creşterii inconştiente şi bezmetic a natalităţii.
Oamenii săraci şi/sau needucaţi (sau cu un IQ scăzut) sunt cel mai des şi cei care au cei mai mulţi copii de-a lungul vieţii, astfel înmulţindu-se sărăcia, ignoranţa şi incultura, transmiţându-se din generaţie în generaţie."

Şi da, majoritatea ţiganilor cam duc lipsa de educaţie, ceea ce se şi vede.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Poate am inteles eu gresit dar la ce mi se imprima in fata ochilor pe retina, daca te referi doar la familiile sarace din Romania, suna nitel a exagerare sa pui problema ca asta este o reala problema cu impact major asupra suprapopularii Terrei.Caci tu asta ai prezentat aici.Normal ca prea mult strica. Daca imi spuneai ca in China,India,se practica indoctrinarea asta atat de stricta pe cat o prezinti tu,impusa de crestinism, atunci as fi fost de acord la ce populatie au cele doua, si ce nivel de trai, nici China nu face exceptie, o fi ea o mare economie, dar e datorita masei populatiei tarii.In mare parte e saracie.Dar asa nu sint convins ca crestinismul e mare pericol, mai ales ca China si India au alta religie.
Care la un loc,cele doua tari, China si India, plus alte suricate de ale lor, care tot avand populatie prea mare raportata la nivelul de economie, alcatuiesc cam 50% din actuala populatie a globului.

| NOname explică (pentru Earthroot):

Eşti greu de cap? Se discută la nivel global aici, ca un întreg, la o scară largă, nu doar despre România sau creştinism (sau o ţară anume).
Hai că nu am nervi să-ţi desenez fiecare idee. Vizionează filmul.

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Cand ai cerut opinii de eventuale solutii ai prezentat de parca religia e raul suprem, boala care duce la suprapopulare(mai ales religia...). Adica nu cred ca rudele tale cu prea multi copii decat pot sustine reprezinta cauza suprapopularii.Romania sta chiar foarte prost la capitolul nasteri, cum am mai spus.Ca sunt unele familii care fac prea multi copii sub imboldul religiei(cazuri izolate), nu cred sa fie o ameninntare la nivel planetar. Cele mai suprapopulate si sarace tari au alta religie decat cea crestina.Nu cred ca este justificata acuza ta.

| NOname explică (pentru Earthroot):

Mi-ai confirmat, chiar eşti greu de cap.

Dacă ai chef să-mi răstălmăceşti cuvintele şi să înţelegi doar ce vrei tu, nu văd rostul acestei discuţii. Înţelegi totul pe dos.

"...(mai ales CĂ religia, care a împânzit Pământul, încurajează nefolosirea metodelor contraceptive şi nu ne ajută deloc în acest sens)" - luat în paranteze, deci dispensabil, deci se poate citi sau nu, la alegerea cititorului, deci, clar, nu este subiectul principal al discuţiei şi nici măcar un subiect - se traduce aşa (nu cum ai tradus tu):

"Religia - aici sunt incluse TOATE religiile lumii, nu doar creştinismul pe care îl aperi cu atâta ardoare - are o influenţă enormă asupra mentalităţii oamenilor, dar în loc să ajute la încetinirea suprapopulării Pământului, marea majoritatea religiilor, dacă nu toate, încurajează procreerea, chiar dacă este una iraţională. Nu cunosc vreo religie care să încurajeze folosirea metodelor contraceptive; drept urmare, direct sau indirect, religia (ca un întreg) încurajează înmulţirea inconştientă sau, cel puţin, nu ajută la stabilizarea acesteia."

Sper că-ţi este clar acum şi nu o să revii cu un alt comentariu plin de nonsensuri (chiar te rog să nu).

| Earthroot a răspuns (pentru NOname):

Ce acum sint si orb pe langa greu de cap? Vad bine nene, ai pus paranteza, nu ai pus afirmatia intre ghilimele.Ai tras concluzia ca marea majoritate a celor adepti a unei religii nu folosesc metode contraceptive doar pentru ca rudele tale nu o fac si pentru ca asa scrie in cartile religioase? Astea sunt niste baliverne.Ma simt ca un idiot, am impresia ca nu merge situ bine si numai eu vad cum îi dai afirmatiei aleia importanta cu acea paranteza mica.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Earthroot):

Omule, chiar si atunci cand tii se da informatia pe fata, mura-n gura, tu tot te faci ca nu intelegi? Ce treaba avea familia interlocutorului, de a pus si intrebarea, cu problema expusa de acesta? Ah bine, ca a adus-o, la un moment dat, in discutie pentru a-ti oferi tie un mic ex. de "asa nu" (adica decat cu o asemenea mentalitate promovata si sustinuta de catre Religie, mai bine lasa. stii?) asta e altceva.Dar tu ai abuzat de acest mic ex. oferit de catre NOname, in discutia cu tine, punand prea mult accent pe el si deci deviind de la subiectul, adus in vorba de mai multe ori in incercarea ei inutila de a te face pe tine sa intelegi mai bine, de baza.
Intrebai, parca, ce tari, mai exact, adopta aceasta mentalitate unde folosirea masurilor de protectie, in ceea ce priveste procrearea, si avortul este interzis, nu?
Pai hai sa-ti dau un mic ex.:http://www.roportal.ro/articole/tari-in-care-avortul-este-interzis-4033.htm
Acum, sincer nu stiu cat timp are acest articol de cand a fost publicat si pana acum dar asta doar asa, sa-ti poti face o idee cu privire la libertatea femeii de a putea avorta in unele tari.

| Earthroot a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Mie mi-a indrugat baliverne cu crestini, astea-s nimicuri pentru mine.
Eu nu am auzit de tari in care religia sa guverneze asupra legii, si pana la urma ceea ce prezinti tu, intreruperile de sarcina, din cate stiu eu nu reprezinta prima solutie de metoda contraceptiva.Si pana una alta, aici se intra in alte discutii, deoarece este vorba si de moralitate.Practic cand o femeie face un avort, in functie de vechimea sarcinii, fara a avea ca si motiv faptul ca fatul pune in pericol gravida, practic actiunea asta de intrerupere reprezinta (moral) o crima, caci acea inima inceteaza sa bata, precum si creierul cedeaza. Fatul poate nu e nascut, dar este in viata.Situatia de fata este ca aceea a inconstientilor medioci care torn copii in prostie ca sa traiasca din alocatia lor, iar pe cand se termina, blameaza zeii.Asta-i o iluzie in care intri tu singur de buna voie:că acele rude ale tale,acei cunoscuti,acei prieteni(atat de amabili cu tine),de fapt ei sunt oameni buni,iluzie creata pentru digerarea unui compromis, ca doar daca stai cu adevarul in fata, acela ca actiunile acelora iti afecteaza viata ta personala si calitatea ei, parca nu iti vine sa-i mai privesti cu aceiasi ochi, si poate nu vrei sa stai cu resentimente si de la un timp te gandesti ca e cazul sa-i confrunti.Dar cum sa faci asta cand ei sunt inconstienti? Nu o faci! Asa ca apelezi la acest compomis, ca doar nu o sa stai incruntat la ei de sa faci riduri, ca doar e inutil.Cu idioti cum sa le explici ca au facut rau?
Cand esti trecut de varsta majoratului nu mai esti copil sa imparti vina aiurea pentru problemele tale.
Eu am intrebat frumos unde impune religia chestii de genu caci la cum a scris acolo ma gandeam ca a avut loc vreo miscare de-a fanaticilor, ceva de genul la nivel global.Eu nu citesc ziarul, nu ma prea uit la Tv, nu ma intereseaza presa, deci poate nu sunt atat de imformat, si e normal sa am nevoie de informatii care sa sustina afirmatiile pe care le faci.Cum ai facut tu:macar te-ai sinchisit sa pui link-ul ala acolo sa vad si eu ca In Africa avortul e interzis.Chiar si atat ajuta, dar totusi, cum am spus:ignoranta si prostia reprezinta un caz de alergie la prezervativ si anticonceptionale, nicidecum un caz de apropiere divina. Unii dintre cei mai inteligenti oameni din istorie, precum si unii dintre cei mai inteligenti oameni din prezent sunt credinciosi, si pana la urma ei nu savarsesc astfel de actiuni daunatoare societatii.Aici e vorba de oameni prosti,slab dotati intelectual,nicidecum de religie.
Pai nu am raspuns intrebarii din start la subiect deoarece eram in ceata ca nu aveam destule informatii ca sa ma exprim,nu-mi place sa vorbesc aiurea,de asta a deviat nitel,dar tot la subiect a fost.
Adica nu stiu daca in toata Africa e interzis avortul, dar referitor la contraceptie, aia si-o trag si de mananca o data pe luna de le ies coastele prin piele. Oamenii primitivi vor sex si cand ies matele din ei.Tu in aceasta categorie de bolnavi te pui acum? Astia(China, mai ales Africa, India, si altele), pai astia nu îi saturi nene cu mancare ca eu cred ca intra planeta asta in colaps financiar.Si cat ai putea sa le tot dai? Astea-s daune colaterale, deci clar populatia trebuie sa scada, ca nu-i de ales, altfel ne dam noi aerul nostru din piept pentru nebuni.Nu ai auzit pana acum de o molima,un virus,sau o infestatie, un boom in ceea ce priveste inmultirea anormala a unei forme de viata? Intotdeauna pentru a se reinstaura echilibrul, precum s-au introdus mai demult lupii si pumele pentru a starpii infestatiile de iepuri, eu cred ca cam asa o sa fie si soarta celor care creaza probleme, de fapt nu sustin violenta ca nu prea e nevoie, practic cand va inceta sa ploua, nici pomii nu o sa mai infloreasca.Acum asta depinde de cat timp se mai lasa prostiti astia mai mari ai lumii, dand dovada de atata indulgenta, si cam cat le mai trebuie sa fure pentru a-si umple seifurile cu zece etaje, plin plin la refuz, pana sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Earthroot):

In nicio tara, chestia cu biblia si sgmentul "cresteti si va inmultiti " e o farsa

| Earthroot a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea multa vorba nu isi are rostu.Intotdeauna o sa fie genu care nu isi asuma responsabilitatea pentru actiunile lor, si aceia(oameni slabi) care vor incerca sa le gaseasca o justificare.

Nu e incultura...e religia!
Nu e hotie...e saracie!
Nu e crima...e greseala omului!
Nu e viol...e un moment de ratacire!
Nu e violenta...e alcolism!
Nu sunt droguri...e stres!
Nu e lenea...e boala!
Nu e imoral...traim intr-o lume grea!
Asa e omul, cauta obiecte spre care sa-si directioneze ura numai pentru a nu vedea de cele mai multe ori ce monstri se afla printre ei.

| LordBolton a răspuns (pentru NOname):

Presupun ca popuulatiia lumii va devenii 10 miliarde in anul 2015-2017 cel tarziu, o sa fie foamete, razboaie si probabil din 8 miliarde de oameni vom ajunge la 6-4 miliarde, daca nu am mai taia padurile si nu am mai polua, oricum natura va gasi o cale sa se adapteze, vor incepe dezastre naturale, calota glaciara se va topi nivelul marii va creste si tot asa din couza poluarii

| ErrorFound a răspuns (pentru Earthroot):

Ma, o fi facut Hitler multe rele dar a facut si ceva bine. Nu atat cu evreii ci cu tiganii. Chiar ma intreb uneori cum ar fi aratat o lume condusa de Hitler.
Religie care impiedica folosirea metodelor contraceptive:catolicismul.
Impiedica folosirea avortului(da, e o metoda contraceptiva) si a pastilelor alea.

| AnyAnA99 a răspuns:

Foarte interesant subiectul.Si eu am vazut un documentar asemanator.Pana la urma nu se stie ce ne aduce ziua de maine? O sa fim asa de multi ca o sa se taie toate padurile, nu o sa mai fie aerul respirabil, ne fiind paduri scoarta terestra va fi afectata, se vor produce catastrofe, vor fi tari in razboaie...adevarul este trist sad

| NOname explică (pentru AnyAnA99):

Aşa e. Generaţiile viitoare vor avea mult de tras de pe urmă inconştienţei noastre.

| Twixi a răspuns:

Prea mulţi ţâgani.

| NCN a răspuns:

Interesanta intrebare, dar tot sistemu de sus care au putere sunt corupti, sunt multe proiecte in desfasurare, cercetare etc. mai nou stiu ca sunt puse pe luna tot fele (gen corturi pentru adapost) am auzit ca s-a facut ceva studi pe materiale daca rezista la conditiile de pe Marte si tot asa multe solutii dar nici una pusa in practica, sau daca sunt puse 1-2 solutii sunt top secrete. Apropo de razboaie in Siria sau pe acolo este deja razboi daca nu ati stiut, multe conflicte o sa vina si la noi poate si pe baza asta inmultirea si altele. Am sa mai caut raspunsuri la intrebare noutati cam prin 22.05. 2013 daca sunteti interesati.Da prin toate prafurile si tot felul ce sunt introduse in alimente inbatranim foarte mult in cativa anisor copilasi la 10 ani au buletin asa de repede este procesu.Cat de penibil o sa aratam in fata generatiilor noastre? Poi noi o sa fim morti de mult sunt 3-4 intrebari care nu prea au raspunsuri 1 dintre ele pentru interesati este cum blocuri de zeci, sute de tone au fost duse ridicate pentru piramide platforme temple etc. intrebari fara raspunsuri sunt multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NCN):

Tocmai s-a dat la stiri o exlozie enorma pe luna, crezi ca acolo va fi lapte si miere?

| NCN a răspuns:

Ne autodistrugem fratilor ce mai vreti? idioti sunt muti oameni corupti bani fac totul.