| AdrianaBacescu a întrebat:

Neata! Daca Iohannis va fi incomptabil,poate mai e presedinte, sau mai face inca odata alegeri pentru nou presedinte la anul?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

O sa stea 4 ani. Ce ati votat, cu asta v-ati aleswinking

| suntserios a răspuns (pentru IsabelaIssa):

In primul rand mandatul presedintelui este de 5 ani, nu de 4.
in al doilea rand inca nu a intrat in functie asa ca mai are timp sa fie declarat incompatibil

| KodrutZ a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ai fi preferat copy-ponta? Ala de a zis ca romanii din strainatate sint cei mai mari dusmani ai tarii? Ala sub a carui guvernare am ajuns la noi culmi de civilizatie si progres, de vin elvetienii sa se angajeze la noi? Daca tu esti in avatar, pari o fata destul de tinerica, asa... dar asta nu inseamna ca e obligatoriu sa ai ceva in capshorul ala frumusel.

| Bybanu a răspuns (pentru IsabelaIssa):

O sa stea 5 ani

| IsabelaIssa a răspuns (pentru suntserios):

Da, de 5, scuze.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru KodrutZ):

Am aceeasi parere despre tine. Prefera-l tu pe ala care are 6 case si nu stie sa explice de unde le are si care a vandut copii pentru organe ca la tine da inteligenta pe afara. O sa te umple de bani Iohhanis ca l-ai votat! Streseaza-te in continuare cu comentarii ca eu nu ma mai obosesc sa iti raspund.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Bybanu):

Da, stiu, am gresit si mi-au sarit toti in cap.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru IsabelaIssa):

5! 5! 5!

| aXandra a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ai vreo evidență că a vândut copii pentru organe? Și de Ponta ce mai zici că a omis să declare cât a furat? Să fim serioși că oricum ar fi Ponta ar trebui tras la răspundere. Dacă câștiga el alegerile nu trebuia să justifice nimic, dar dacă a câștigat un om cât de cât corect trebuie să justifice li un bănuț.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru aXandra):

Cauta si informeaza-te ca nu eu tin evidenta. Eu nu sunt obligata sa demonstrez nimic, pe cand el, da. "Un banut" zici? Un banut = 6 (SASE) case! Pfff, sincer nu am chef sa intru in polemici cu persoane care nici macar nu stiu de ce au votat, si cui ii iau apararea si de ce. O seara buna!

| aXandra a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Șase case pe lângă milioanele de euro furate de Ponta. Și să știi că nu tot ce găsești pe internet e adevărat. Aici nu e vorba doar de informare, ci și de ceea ce chiar s-a întâmplat. Oricum nu por să schimb părerea nimănui. O zi plăcută!

| IsabelaIssa a răspuns (pentru aXandra):

Eu nu vorbesc de pe internet. Exact, este vorba de ceea ce chiar s-a intamplat, astfel de lucruri nu raman ascunse mult timp.

| aXandra a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ai certitudinea asta... Chiar sunt curioasă care este sursa ta de informare, căci se pare că a mea nu este de nădejde.

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ăhm, doar pentru că au alte păreri, nu înseamnă că nu știu cu cine au votat. Știu foarte bine de ce au votat cu Iohannis.
Dar hai s-o luăm invers. Spune-mi tu, cinci calități ale lui Ponta.
Îți spun eu cinci ale lui Iohannis:
1) Este calm și calculat, și vorbește doar atunci când îi e rândul.
2) Este plăcut și susținut de președinții din Europa.
3) E inteligent.
4) Mandatul de la Sibiu își spune cuvântul.
5) E destul de transparent.

Domnul Ponta nu știe imnul...

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ne dăm linkuri? No bine:))

https://www.youtube.com/watch?v=MqSuP80R6oY

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

Ca sa iti raspund si mai departe si sa nu te mai obosesti sa imi dai replica link-uri, eu nu am spus ca Ponta e bun de ceva. Dar din 2 rele il alegi pe cel mai mic, nu alegi un traficant de organe si unu care are 6 case si nu stie cum sa le justifice. Link-ul meu a fost raspunsul la inteligenta lui Iohhanis, la faptul ca se blocheaza cand trebuie sa justitife cate ceva. Nu stiu ce varsta ai, nici nu mai conteaza, Important e sa pui in balanta tot ce a facut rau cu tot ce ai spus tu "bun" despre el, care nici nu e adevarat, si sa vezi ce atarna mai mult. Mai observ si ca esti ardelean, si probabil ca de asta il sustii, dar eu cred ca mai important e sa gandesti logic. Concluzie a tot ce am spus mai sus, te rog nu te mai obosi sa imi mai vorbesti despre Ponta, pentru ca nu ma intereseaza, nu il sustin, nu il apar, doar vad dreptatea.

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Vai mă, da' de unde ştii că-i traficant de organe, ai cumpărat de la el?
Şase case, dintre care trei obţinute în timp ce era profesor -.- Cum o furat statu' în timp ce era profesor? Plus că cele şase case au fost justificate, trebuie doar să cauţi şi să citeşti.

Gândesc logic, dar se pare că eşti un asupritor, şi-ţi place ca toţi să aibă aceeaşi opinie ca tine (nu doar politică, din ce se vede). Cu siguranţă domnu' Ponta ar fi fost o alternativă mult mai bună. În cinci ani era vândută toată România, pe bucăţilaughing

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

E buna asta cu "de unde stii". Cum eu si altii stiu, ai putea sa stii si tu, dar nu te intereseaza. Daca te-ar fi interesat ai fi aflat. Ii iei apararea fara argumente, si nu stii ce zici. Prefer sa incheiem aici. O zi buna!

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Nu, tu îl acuzi de diferite acte ilegale, grave şi imorale pe baza mărturiei unei bătrâne bolnave, care probabil abia-şi poate plăti aspirina.
Așa au fost cumpărați și ceilalți pensionari, știi? Cu o sticlă de ulei şi o pungă de făină. Chiar că ar fi mai bine să încheiem, că deja fabulezi.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

Sa iti fie rusine, si sa iti dea si tie D-zeu durerea ce i-a dat-o batranei. Nu stiu care dintre noi fabuleaza. Trezeste-te la realitate. Si de ti-ar omori familia si tot ai spune ca nu e adevarat.

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Ţi să-ţi fie ruşine că-mi doreşti răul. Voiam să am o conversaţie normală cu tine, dar nu vorbesc cu oameni răi. Cum îţi permiţi. mă, să îmi doreşti mie răul? Păi ţi-am greşit eu cu ceva ţie? M-a săturat până peste cap să vorbesc cu oamenii cu lipsă de bun simţ, care doresc doar moarte şi rău, şi-l mai şi bagă pe Dumnezo' când blesteamă. Ai report. Salut.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

Om rau e cel ce jigneste primul. Eu iti doresc ce doresti si tu altora. Daca razi de femeie amarata te crezi om demn de ceva bun? Sau te simti om bun? Nu te mai victimiza dupa ce arunci cu piatra! Lipsa de bun simt e la tine nu la mine.

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

De unde ai scos că râdeam de femeie? Încerca să scot în evidenţă cât de uşor manipulabilă ar fi putut fi! Nu râdeam de ea. Sunt tânără. Nu-mi permit să râd de bătrâni!

| NOname a răspuns (pentru IsabelaIssa):

BellaIssa, înainte să-l acuzi pe un om de ceva, mai ales de ceva atât de grav, plecând urechea la toate minciunile psd-iste pentru proşti, verifică din surse sigure şi încearcă să treci informaţiile prin gândirea critică (dacă o ai)!

http://www.tpu.ro/......nu-a-luat/

"Iohannis, adopții: Copiii din Canada vor veni în România/Video.

Subiect de presă în fiecare campanie electorală în care Klaus Iohannis candidează, tema "traficului de copii" în care ar fi implicat primarul Sibiului a devenit una națională în această toamnă.

Noutăți: cei trei copii "dispăruți" sunt acum oameni mari, au luat legătura cu unele din rudele rămase în țară și vor veni la Rășinari anul viitor."

Continuare şi interviul cu rudele copiilor aici:
http://www.expresmagazin.ro/......nia-video/

http://youtu.be/3maZLIo1p6w

| IsabelaIssa a răspuns (pentru NOname):

laughing Sa fim seriosi. Stiu foarte bine televiziunile lui Basescu, e normal ca acolo sa incerce sa prosteasca lumea. Asta cu "pentru prosti" o aud destul de des din partea sustinatorilor lui Iohhanis, pentru ca voi nu suportati o parere opusa de a voastra si atunci jigniti cum stiti mai bine. Numai discutand aici am fost jignita din start de persoane care nici nu stiu cu cine vorbesc. Cum sa faci un om prost, fara bun simt etc, doar pentru ca are o parere diferita de a ta? Schimbarea pleaca de la noi, fiecare in parte, nu de la presedinte. Cand lumea isi va schimba gandirea atunci va fi in stare sa isi aleaga si un presedinte pe masura. Sunt destui care nu il sustin pe Iohhanis, dar se abtin sa comenteze pentru ca nu vor sa intre in polemici, sa fie jigniti, linsati de catre voi ceilalti. Cat despre copii, apare aceasta matusa sa spuna ca a vorbit cu ei pe internet, ca i-a vazut, ca una ca alta, dar nu a putut aduce dovada nimic, nici macar o conversatie scrisa cu ei. Stiind ca Iohhanis e acuzat de ceva atat de grav, stiind ca urmeaza sa fie presedinte, ei nu vor sa apara!? Iar daca va aparea cineva chiar si la anul cum spune, trebuie demonstrat ca ei sunt acei copii. Chiar daca nu i-a vandut pentru organe, i-a vandut pur si simplu, ca nu degeaba a fost anchetat atunci. La fel cum a facut si Burch, si altii ce au avut vreo legatura cu Basescu. Se spune ca fiecare om are un pret, oare nu i-a platit destul de nu au vrut sa apara? Matusa a fost sunata de Iohhanis sau din partea lui ca sa spuna doua vorbe goale la tv.winking

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Teardrop):

Asa Tear, ''spune-o lu' Doamna''. E mult mai usor sa vezi disparute niste postari care nu-ti convin decat sa le tii piept. E grea viata, huh? Mai ales cand trebuie sa-ti aperi singura cauza si/sau interesele. Vezi ca in realitate nu exista butoane... Ce-ai sa faci atunci, te imbufnezi si pleci? Valabila replica mea si pentru restul mimozelor.

| NOname a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Eu ţi-am arătat care sunt factele. Vrei să le iei în considerare - bine, nu - iar e bine... poţi rămâne liniştită în ignoranţa ta.

Când Iohannis era acuzat de o bunică paranoică, cum că i-a vândut nepoţii traficanţilor de organe, bunica care acum nici nu mai e în viaţă şi care era mama tatălui copiilor, care le-a omorât mama şi s-a sinucis (deci putem deduce cam cât de bine l-a educat şi ce fel de viaţă ar fi putut să ofere nepoţilor), era şi normal ca Iohannis să fie chestionat, asta nu înseamnă că a fost şi (găsit) vinovat. Adopţia a fost legală, în care oricum nu a fost implicat mai deloc.

Iar cum au spus mătuşa şi verişoara copiilor, ei nu doresc să între în circul românesc, ci îşi doresc discreţie, ceea ce este şi firesc.

Vrei să înţelegi - bine, nu - iar e bine, dar nu te arunca cu acuzaţii, pe care nu ai cu ce să le susţii, căci doar tu ai de pierdut, credibilitatea ta devenind zero.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Are Iohannis destule pacate dar eu chiar nu cred ca e implicat in trafic de copii, mi se pare o aberatie.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru NOname):

Prietene, eu nu am nimic de pierdut, nu iti face tu astfel de probleme. In ce masura iti permiti tu sa faci femeia paranoica? O cunosti cumva personal? De presupuneri si vorbe goale fara dovezi ne-am saturat. In fata cui am credibilitate 0, a sustinatorilor lui Iohhanis? laughing) Oricine poate sa apara la tv sa spuna vorbe goale fara nimic concret. Voi incercati sa il sustineti dar nu aveti cu ce decat cu vorbe goale, in schimb acuzatiile ce i se aduc sunt reale. Cum sa minti la tv ca ai sase case din meditatii? Apoi sa o schimbi ca ai vazut ca a fost o minciuna proasta, neinspirata, cu alta si mai si!? Macar daca era sincer si recunoastea tot ce a facut, ii apreciam sinceritatea, dar se incurca singur in minciuni.winking

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Doamnă, să ne înţelegem, eu nu v-am acuzat de prostie pentru că aveţi o părere diferită de a mea, ci pentru că vorbiţi în necunoştiinţă de cauză, şi pentru că acuzaţi un om de nişte acte ilegale, extrem de grave, însă fără dovezi concrete.

Dacă eu mă duc acum la o bătrânică din oraşul meu, îi dai 100 de lei şi îi zic "Dacă declaraţi că Bellalssa mi-a pus mie aseară pistolul la tâmplă, vă mai dau încă 200". Astfel, nu numai că te jignesc pe dumneata, da' mia şi jignesc persoana în cauză (bătrânica) şi mă mai şi fac pe mine de căcat, că-mi calc înt-atât pe mândrie încât să mă folosesc de populaţia bătrână, exact ce a făcut Domnu' Ponta. Că banii pentru mita electorală tot din buzunaru' tău vin, nu din a' lui, fii sigură.
Da' vorba aceea, ne place să fim furaţi pe faţă.

Apoi, cred că atunci când acuzi un om de trafic de copii, care, fie că-ţi place, fie că nu mai e şi preşedintele ales al României, ar trebui să-i ştii scrie măcar numele.

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Cu poţi să acuzi pe cineva de vorbe goale, când îţi explică pe înţelesul tuturor şi mai îţi şi dă linkuri? Nu a spus la TV că şi-a cumpărat cele 6 case din meditaţii, a explicat cum a obţinut proprietăţile: Le-a cumpărat la preţ redus şi le-a închiriat apoi. Plus că primele trei le-a compărat în timp ce era profesor! A spus că meditaţiile au contribuit la cumpărarea caselor, nu că le-a cumpărat din meditaţii. Se vede că nici măcar n-ai urmărit declaraţiile D-nului Iohannis, ci vorbeşti doar din auzite. Ori asta, ori ai o problemă de înţelegere.

Dar, degeaba vorbim noi acum. Se poate ca Iohannis să fie un mincinos incompented şi un hoţ (deşi mă îndoiesc foarte tare), ceea ce e important este că relaţiile noastre internaţionale vor deveni mai bune, din moment ce atâţia conducători străini se arată încântaţi de alegerea lui Iohannis (să nu uităm că unui anumit preşedinte român îi cam întorceau spatele...nu dăm nume).
Se poate că Iohannis să fie ceva ce n-a mai fost nici un preşedinte până acum. Un lider de stat, şi nu doar un şef.
Timpul ne va spune. Mai bine să nu mai intrăm în polemici, că nu are sens.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

Il acuza tara, nu eu, asa ca stimata domnisoara probabil inca la generala, te acuz si eu de aceeasi prostie de a vorbi in necunostiinta de cauza, si ca ii iei apararea unui astfel de om fara nici o dovada, decat cu vorbe goale. Scuteste-ma pe mine de lectii de limba romana ca nu ma intereseaza pe mine numele unui astfel de om. Te legi te toate greselile mele facute in graba ca sa pari inteligenta? Nu pari, uite aici pe ale tale: "Dacă eu mă duc acum la o bătrânică din oraşul meu, îi dai 100 de lei si ii zic..." "că-mi calc înt-atât pe mândrie" ce zici, mai inveti putin limba romana? Pe 100 de lei de care vorbesti s-a vandut matusa nu batrana. Sa-ti fie de bine cu ce ai ales. Inceteaza sa mai dai replica daca nu ai nimic concret de spus. Eu am spus ce am avut de spus, poti sa te agiti in continuare cat doresti. O seara placuta, asemenea atitudinii tale.winking

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Penibil

41 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este declarat incompatibil nu poate fi presedinte, de altfel nu poate ocupa nici o functie publica timp de 3 ani.
Precizez ca Iohannis preia functia de presedinte doar pe 22 decembrie.

| Teardrop a răspuns:

Omule, nu mă deranjează. Nimeni nu le ştie pe toate. Doar că eu, atunci când nu ştiu, am bunul simţ să tac. Şi atunci când greşesc, bunul simţ să corectez.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

M-am corectat chiar daca nu a fost atunci cand ti-ai fi dorit tu. Dar tu esti atat de inteligent si "ai bunul simt" sa jignesti persoane ce nu le cunosti. Si asta pentru ca asa e educatia in Romania. O seara buna iti doresc!

| Teardrop a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Dacă te consideri un om inteligent, atunci când nu știi, ar trebui, măcar, să ai bunul simț să taci.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Teardrop):

In momentul de fata nu stiu care dintre noi e cel mai putin inteligent. laughing Eu tocmai am spus ca am gresit si ca imi asum. Tu tine-o tot asa!winking

| eduard1 a răspuns:

1) În prima instanţă Iohannis a câştigat! Ceea ce este foarte important!

Pe 18/11 se judecă dacă se admite sau nu recursul. Dacă nu se admite recursul rămâne soluţia din prima instanţă unde a câştigat Iohannis. Caz închis.
Dacă se admite se va stabili o dată (probabil la anul viitor) pentru recurs.

2) În cazul în care se admite recursul, la recurs se va constata imunitatea prezidenţială a lui Iohannis. Cazul se suspendă.

| JeSuisLeRoi a răspuns:

Poate ramane presedinte, deoarece conform legislatiei actuale, presedintele are imunitate. Deci va fi judecat cand i se inchieie mandatul big grin

| suntserios a răspuns (pentru JeSuisLeRoi):

Dar el inca nu e presedinte, nu a depus juramantul deci inca poate fi judecat