| ksuper31 a întrebat:

'Neata TPU!
Treaba sta in felul urmator: eu doar ce am intrat in clasa a 10-a si vreau sa plec in Anglia cu familia, sa ne mutam acolo si sa fac liceul acolo. Acum intrebarea vine cam asa: pot pleca de la acel liceu fara nicio problema sau trebuie sa termin clasa a 10-a pentru a putea pleca, potrivit contractului semnat odata cu intrarea in liceu?
Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Contracte de studii se semneaza doar in cazul liceelor particulare, nicidecum in cazul liceelor de stat --- cel putin, asa stiu!

Cu sau fara "contract" poti pleca, dar numai dupa ce parintii solicita, de la primaria localitatii de rezidenta, toate informatiile despre scoli si formularul "school admission"(necesar pentru a fi completat in vederea depunerii cererii pentru diferite scoli).Nu este asa de usor sa gasesti o scoala cu locuri libere ----unii asteapta chiar si doua -trei luni pana sa fie acceptati la vreuna din scolile de acolo.

Din Romania, ai nevoie de preschimbarea certificatului de nastere cu unul de tip international precum si de vizarea + apostilarea actelor de studii romanesti (http://cnred.edu.ro/#Vizare)

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poti pleca cand vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa plecicand termini primul semestru.