| Dinu_Corina_1985 a întrebat:

Niste texte mai lungi si mai deosebite pentru sora mea

3 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Daca esti frate, scrie-i o scrisoare despre amintirile cele mai frumoase din viata voastra impreuna cu parintii. Si cateva peripetii de-ale tale, daca le-ai trecut cu bine.

| T0T a răspuns:

Sora ta ar aprecia daca ai compune tu acele texte. Ea, poate este fata desteapta, si se prinde ca e ceva luat de pe net, si iti spun eu ca nu va aprecia asa mult. Dar daca vine din capsorul si sufletul tau va aprecia. E si normal sa nu aprecieze in modul asta deoarece e cum nu i-ai da nimic. Doar un coppy paste.

| WAngel a răspuns:

Sper sa-ti placa asta. Pe mine m-a impresionat.

Draga mea surioară.
Îți scriu pentru că știu că nimeni altcineva nu ar îndrăzni să ți-o spună. Am toate motivele să fiu mândru de tine și în același timp multe motive să mă declar supărata. Ești o fată deșteaptă, poate prea încrezută pentru vârsta ta, când ai atât de multe lucruri de învățat. Crezi că știi totul. Acum. Mâine însă poate fi altfel, mâine te poţi lovi de realitatea unei vieţi puţin mai dure decât momentele când faci nervi că nu toate îți ies așa cum ți-ai fi dorit.
Sincer, te-aș bate! Mă vei urâ după asta, dar știu că așa va fi corect. Urăsc şi eu să văd cum te strici în amalgamul ăsta de prostii lumești. Înceteaza să dai aerul unei fetițe înfumurate, care nu știe de unde s-a pornit și unde vrea să ajungă. Da, natura te-a înzestrat cu un corp frumos și pentru asta ar trebui să mulțumești părinților. Dar natura nu poate să decidă în locul tău. Tu alegi ce este mai bine: să înveți sau să te lași condusă de alții. Tu alegi cine să devii. Norocul ți-l faci cu mâna ta. Problemele ți le faci tot cu mâna ta.
Recunoaşte, eşti ambiţioasă. Şi vrei să faci atât de multe lucruri. Atunci ia și demonstrează că stilul tău de adolescentă alintată nu este decât un moment trecător. Eu te susţin şi te îndemn să experimentezi din tot ce poate fi experimentat. Dacă adolescenţa îţi va da motive să plângi, atunci plângi. Învață o dată pentru totdeauna că niciodată nu ai învățat destul. Tu vrei să pari matură, dar nu ești astfel. Câteva țoale luate de prin magazine nu îți vor schimba gândurile. Și nu lăsa prietenele să decidă în locul tău. Ba mai mult, ai grijă cum ți le alegi. Cele care te trădează cu prima ocazie, care bârfesc pe toți și discută doar despre prostii și băieți de bani gata, nu se pot numi prietene. Fă-ți prietene de-o viață.
Nu îţi fie teamă să înveţi din propriile greşeli. Dar nu uita că viaţa trebuie să o începi corect pentru a o putea continua la fel de corect.Fii tu. Caută să rupi din fiecare moment o învăţătură şi din fiecare pas greşit o soluţie dreaptă. Să nu laşi capul jos doar pentru că alţii vor asta. Poţi fi mai bună decât ei. Nu te complexa când vezi colege de-ale tale urcându-se în mașini de lux la volanul căreia e vreun fătălău. Știi și tu cu ce se termină asta. Nu te gândi să te arunci de la etaj doar pentru că i-ai refuzat avansurile, e un nemernic care nu te merită și atât. Ai grijă de tine mereu, nu doar când întreci limitele.
Mi-ai spus cât de multe vise ai. Şi eu am vise. Ale tale încă sunt proaspete, reale. Aşa că te rog, niciodată să nu renunţi la visele tale. Nimeni nu o să îți ofere flori pentru că ai făcut ceva măreț, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să faci ceva. Adu-ți aminte de greutăți atunci când ceri bani de la părinți, adu-ți aminte de grija lor atunci când ești gata să o faci pe fetița sexy. Păstrează în tine onoarea, respectul față de tine și educația părinților.Şi nu îţi fie teamă să cauţi un braţ de care să te sprijini şi un umăr pe care să plângi. Am braţul tare şi umărul solid.
Vreau să cred că m-ai înțeles. Da, ești fată deșteaptă, frumoasă și cu un viitor strălucit. Așa că nu ți-l vinde pe micile plăceri de acum. Te cuprind cu drag, puternic, şi te aştept la o cafea în acel viitor, când ai tăi copii drăguți îţi vor spune mamă, la fel ca ai mei, şi ne vor motiva la rândul lor să le dăm sfaturi, poveţe și să le fim alături. Atunci îți vei aduce aminte de cuvintele mele spuse cu drag: ca de la soea la soră."