| Apetrei_Bogdan_1995 a întrebat:

Noua lege a securitati cibernetice a fost aprobata.In ea diferite organizati primesc dreptul de a intra in calculatorul tau atunci cand doresc fara ca tu sa stii macar.Ce parere aveti de asta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea inca nu a fost promulgata de presedinte si nu se stie daca va fi promulgata. De asemenea nu se stie ce parere va avea Curtea Constitutionala, a mai declarat neconstitutionale doua acte normative referitor la acest domeniu.
Nefiind promulgata si publicata legea nu ma pot pronunta pe text dar am citit unele pareri. Nu orice organizatie poate "intra in calculator" si, cele care au dreptul sunt doar institutiile de stat si numai in anumite conditii.

| Gizăz a răspuns:

Legea aia e înţeleasă prost. Au voie să ceară informaţii cu mandat. Adică dacă deja există suficiente dovezi pentru ca un judecător să emită unul. Până acum nu se putea nici cu mandat. Nu-ţi intră nimeni în PC de capul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare un rahat. Aia care au aprobat-o si cine a propus-o sunt ratati. O sa ajungem sa fim urmariti ce facem, ce dregem la fiecare pas. Nu era destul ca ni se urmaresc convorbirile si mesajele telefonice. Astia nu numa' ca pot intra in pc, au destule chestii si daca au chef pot sa iti intre in webcam sa te urmareasca. Bolnavi. Vezi doamne sa combata pirateria.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

AA daca e pe mandat, atunci nu mai e asa rahat laughing

| AaaaaAalexx a răspuns:

Legea aia e ceva de genul useless. Adica ce pot ei sa iti faca daca te prind cu ceva piratat? Se zice ca nu e greseala celui care a downloadat, ci a celui care a uploadat "chestia" pe tracker. In cel mai rau caz ei pot sa iti stearga ce ai tu acolo, dar tu il bagi inapoi si e doar o joaca de-a cainele si pisica. Si nu cred ca au ei atata timp liber sa caute la n milioane de romani in PC-uri ce au downloadat...