| Crainstorm20 a întrebat:

Nu vi se pare ca Romani din strainatate ne fac de ras prin:
-Munca ca si sclavii:Anglia,Italia,Spania
-Tiganii din Anglia,Franta
-Munca de jos:menajere
Dar exista si Ro care ne fac mandrii:
-Studentii de calitate/muncitori
-In IT,fizica,matematica. In IT lucreaza la firmele de top
Facebook,Twitter,Google, Microsoft.
-Munca corecta

Ce parere aveti dau FUNDA! big grin

45 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Eu unul sunt de parere ca nu ne fac neaparat de ras decat daca fura sau in cazul in care comit anumite infractiuni atat.
Fiecare este nevoit sa lucreze ceva pentru a supravietui. Nu este rusine sa faci munca de jos pentru a avea o paine pe masa, fie ea una mica... (daca intelegi ce vreau sa spun)
Chiar daca faci munca de jos, chiar daca programezi roboti sau esti un designer renumit painea o sa aiba acelasi gust.
Nu este rusine sa muncesti pentru a supravietui, este rusine doar sa recurgi la metode usoare precum furtul...omorul etc. Intelegi tu.
Fiecare face ce poate pentru a supravietui, fiecare face tot ce vrea cu banii sai. Poti sa fii maturator sau programator, toti sunteti oameni care trebuie sa va intretineti pentru a rezista in viata, chiar daca unul face munca mai injositoare.
Eu gandesc asa... oare un programator care nu se face "De rusine" poate sa faca munca unui gunoier? Da, poate! Dar invers, ce zici? "Nu prea cred". Deci concluzia mea este ca fiecare munceste ceva in functie de efortul pe care l-a depus pentru a ajunge acolo. (Adica studiile etc.)
Este doar parerea mea!
Nu altii ne fac de rusine! Aceia suntem chiar noi cei care nu reusim sa ne ridicam din multime si sa ne facem observati.
Este doar parerea mea! Bafta! Sper sa nu-mi stearga acest raspuns...

-Blytz-

| Crainstorm20 explică (pentru RainmakerX):

Bv blitz ai dreptate, dar gandeste-te l imaginea Romaniei in Europa.
Poate avem si medici f. buni care pleaca in Vest, dar am precizat ca
sunt multi romani care muncesc ca sclavii, fura, omoara astfel imaginea noastra e de ****** si daca te duci in Vest sa nu te lauzi
ca esti roman! Vorbesc serios, eu m-am saturat de romii care se duc in strainatate, iar straini cred ca-s romani sad
P.S Ce parere ai Blitz de reputatia noastra?

| RainmakerX a răspuns (pentru Crainstorm20):

Reputatia noastra? Acum depinde la ce oameni te gandesti cand spui "Romania" eu unul ma gandesc la Ionut Budisteanu, Herta Muller si Eminescu/Cartarescu...
Ce e drept e drept. Asa privesc eu lucrurile...
Uite cum ne vad altii.Asa cred ca sunt priviti romanii in strainatate si imi pare rau pentru asta. Uita-te la videoclip si o sa intelegi.
http://stirileprotv.ro/......viata.html

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Stii ce trebuie sa faca cei stabiliti in tari straine de cativa ani. Cetatenia aceea sa o aiba. Si cu voturile din diaspora ce mama dracului ma duc sa votez pentru o tara ce nu imi ofera nimic. Stiu pe cineva care lucreaza in Anglia stii ce a zis. Nu ma ridic din pat pentru al vota nici pe printul Charles daca va candida in Romania. Cei din Romania sa ii voteze pe ai lor, cei plecati sa isi vada de treaba lor ca nici cele revoltate nu o duc mai bine. Tot vanzatoare la Lidl sunt asa ca au gura prea mare.

| Crainstorm20 explică (pentru RainmakerX):

Da Blitz l-am vazut si da stiu de reputatia noastra.In principal tiganii sunt de vina, ei nu sunt Romanii! Din cauza lor ne facem de ras sad

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Scuza-ma dar nu prea inteleg. Am spus ceva gresit sau ceva oarecum bun pana la urma? Imi cer scuze daca te-am jignit, chiar nu am inteles...

| RainmakerX a răspuns (pentru Crainstorm20):

Nu sunt numai ei de vina...e o vina impartita.Acel tanar care a ucis-o acum cativa ani pe acea tanara din Japonia? Era roman nu rrom...Vina este impartita. (Chiar daca ei au vina cea mai mare, nu ii putem invinovati total pentru asta)

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Aparent bun. Nu sunt de acord cu femeile care au dat interviu daca sunt revoltate sa isi schimbe cetatenia. Sau stai e mult sa lucreze cu acte si sa aiba locuinta cumparata. E greu tare

| Crainstorm20 explică (pentru RainmakerX):

Bine, dar in general Romanii muncesc mult mai corect si foarte putini fac lucruri rele. Romii sunt cunoscuti pentru "educatia" lor.Lor nu le pasa de scoala sau de altceva. Nu e corect sa fim trasi la raspundere din cauza "romilor imputiti". Dupa mine ar trebui exilati pentru ca ei ne cauzeaza probleme! sad

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Mai sunt si cei care au furat tablourile din Olanda. Asta nu voi uita niciodata, le-au furat si ars. Si un ultim tablou al unui pictor. Niste idioti distrug munca unui om care a trait in secolele 14, 15

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Acum depinde... locuinta cumparata in Anglia.O vecina de-a mea este casatorita si sta in Anglia. Are un loc de munca extrem de bun, nu bun. Impreuna cu barbatul sau face undeva in jur de 30 000 ron lunar. (evident dupa ce plateste chiria si ce mai trebuie ramane cu mai putin...)
Sta in chirie intr-un apartament mare in centrul Londrei si nu are niciun fel de probleme. (Este manager la nu stiu ce firma iar barbatul este coordonator la un lant de farmacii sau ceva de genul...nu stiu sigur)
In vine ideea este ca am vorbit cu ea si a spus ca pentru ei este mult mai bine sa stea in chirie decat sa-si ia o locuinta. Ea nu si-a schimbat cetatenia intrucat o sa se intoarca in Romania. (Asa spun ei.)

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Adevarat, de ei chiar am uitat! Asa ceva nu are cum sa fie reparat!

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Inseamna ca treburile nu merg. Asa si cu verisoara mea. Au scolito in Spania ca sa o aduca in Romania sa o dea in urma cu 2 ani. Or sunt prosti de vor sa se intoarca la un salariu de nimic.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Si asta s-a intamplat acum vreo 3 ani parca. Deci nu se poate uita asa ceva. Si cat au primit inchisoare. Parca 25 de ani.

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Daca are noroc o s-o dea in urma doar cu un an. Cunosc astfel de persoane. Pe un baiat l-a dat in urma cu 2 ani (era prost rau ce e drept) si pe o fata care a trecut niste examene de diferentiere sau ceva de genul au dat-o inapoi cu un an. Oricum am privi lucrurile timpul acela este pierdut. E ca si cum ai ramane repetent intentionat, ce naiba...
Ai dreptate aici. Nu vad de ce sa te intorci la un salariu de nimic dar na, daca asta vor ei...

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Inseamna ca lucrurile nu merg.

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Aici nu stiu ce sa zic...mi se pare oarecum proasta aceasta parte cu inchisoarea. Pe ce ca ei fac lucruri rele sa-si mai consume si statul bugetul cu unii ca ei. (Adica se consuma multi bani ca sa tina un detinut 25 de ani ) Mai bine ar da de mancare copiilor din orfelinate. Este doar parerea mea. Unii la inchisoare au si mancare mai buna decat acasa, si acoperis deasupra capului, chiar si televizor. Acum suntem la pensiune sau ce? Eu unul consider ca la inchisoare ar trebui sa primesti doar strictul necesar, cat sa nu mori...restul banilor sa mearga in spitale si orfelinate. Este doar parerea mea!
...De ce naiba le-au ars? Macar daca nu le ardeau si mergeau la inchisoare. Nu se pierdeau acele "nestemate" din secolul 14.Erau unicat. Asa sunt oamenii. (Unii dintre ei.) Gandesc precum "vulturii". Daca mor ei atunci sa moara si ceilalti.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Eu vreau pedeapsa cu moartea sa revina in legea romanesca. Asa macar le-ar fi frica de ceva.

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Aici nu prea stiu ce sa zic. Unora nu le e frica de moarte.Pana la urma mori si ce? Nimic, gata ai scapat de tot, un pic de durere /sange si gata! O granghie de gat...te sufoci si gata sau chiar si un glont mi se pare absurd. Unde mai este sentimentul de vinovatie care sa-l vaneze pe respectivul cat timp mai traieste? Neah, pare mult prea usor pentru mine. Sa se chinuie! Sa traiasca cu un colt de paine si cu o cana de apa pe zi ca sa se pastreze bugetul tarii sau si mai bine sa fie pusi la munca sa sape tunele, sa construiasca! Sa fie utili tarii!

| DirviziuQ a răspuns (pentru Crainstorm20):

Iti dau dreptate cu tiganii, eu de exemplu am fost in excursie in Cehia, unde am avut 2 surprize, neplacute zic eu. Vroiam sa imi iau ceva si am mers in mai multe magazine, printre care intr-unul am gasit o romanca. Cum mai eram cu cineva, a vazut ca suntem romani, si a inceput sa ne vorbeasca in romaneste insa foarte incet, si ne-a implorat parca "sa incercam sa vorbim in italiana, nu este grea, ca daca afla seful ei ca e romanca o da afara". In alt magazin, unde am gasit obiectul dorit, ne-au intrebat de unde suntem, iar cand le-am spus Romania, au inceput sa ne faca tigani, prefacuti si hoti, credeau ca avem bani falsi si vrem sa ii pacalim. Le-am explicat cum sta treaba, insa si acum is socata de ce mi-au zis atunci.

| DirviziuQ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Sunt de aceeasi parere cu persoana din Anglia. Nu inteleg ce rost are sa voteze cei din diaspora daca nici macar nu stau in Romania, daca vor sa isi spuna punctul de vedere sa se intoarca, sa locuiasca aici si sa plateasca taxele care le platim si noi.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu deoarece sunt inchisi 10 ani si dupa iarasi fura. Eu asta nu inteleg. Bai stau in inchisoare ies si iar sa ma intorc acolo. Sunt idioti cu acte inregula

| syd2 a răspuns:

Ceea ce ai scris tu nu e drept eu voi raspunde simplu : Nu există măreție fără simplitate.

| AnonimaOk a răspuns:

Asta nu pot eu sa inteleg. De ce sa imi fie rusine si de ce sa fiu mandra? Sunt cumva realizarile sau greselile mele? Nu. Nu am contribuit cu nimic la asta. Fiecare om are libertate de decizie. "Ca tara trebuie sa fim uniti " bla bla. Sa imi ziceti si mie cum putem fi uniti cand e saracie, oamenii inteligenti mor de foame in timp ce unii de la putere iau totul desi au sub 8 clase sau nu stiu sa lege doua vorbe.Si nu voi condamna vreodata pe cineva ca a plecat de aici pentru ca nu are conditii propice dezvoltarii profesionale si personale. La noi, de cele mai multe ori, daca iti expui o idee toti sunt gata sa arunce cu rosii in tine. Dar cu o solutie mai buna, cu argumente pro sau contra rar vor veni. Cand se va schimba ceva in mentalitatea generala, in majoritatea reprezentantilor de la putere si in modul de a actiona oamenii imi voi schimba si eu parerea. Pana atunci, imi pare rau. Nu regret ca sunt romanca, regret ca tara mea nu aplica legea in egala masura tuturor indiferent de statutul detinut, regret lipsa de respect pentru oamenii inteligenti, regret involutia tehnologica si caracteriologica, regret neocomunismul, regret faptul ca se investeste mai mult in campanii decat in invatamant sau in sanatate. Inca mai astept schimbarea, dar e din ce in ce mai improbabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai oferale tu ceva mai bun atunci. Ce vrei sa faca sa stea degeaba in Romania, sa vada cum au lipsuri ei si familiile lor, copiii? Care-i problema cu muncile de jos? Sunt cinstite, nu fac pe nimeni de ras. E de ras sa furi sa te f--i ca sa castigi bani si sa gandesti cum gandesti tu. Cu ce te fac sa te simti mandru cei care lucreaza la facebook? Iti dau tie ceva? Vai vai vai... nu am mai intalnit o asemenea gandire. Eu stau in strainatate de cativa ani, am crescut aici si vad sacrificiile pe care le fac cei care vor sa le ofere copiilor un trai mai bun.Din fericire am un loc de munca placut, usor, curat si care imi place dar as fi si menajera numai sa fac o munca decenta si sa fiu independenta. Aici ne e rusine ca romanii care stau stau si beau p-afara, cei care fura, sau se prostitueaza, tiganii nu ne fac de ras pentru ca multi muncesc, chiar in domeniile care iti plac tie, sau cara fiare, dar nu omoara pe nimeni. Schimba-ti gandirea ca cei ca tine ne fac de ras studentule la University of Oxford and Cambridge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa precizez ceva. Desi prestezi o munca umila poti sa pretinzi, ba chiar sa impui respect. Atitudinea conteaza. Si daca in pofida acestui lucru cineva te trateaza cu dispret, nu e din cauza tipului de munca ci pentru ca acel cineva este el insusi vrednic de dispret. Si o persona cu un caracter de c---t e asa si cu unul care spala wc-urile si cu o persoana cu autoritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DirviziuQ ce revoltat esti! Stiu foarte bine ca sunt batrani la noi in tara care sunt lasati in voia sortii, si imi este mila de ei, in timp ce aici vad batrani la 70-80 de ani sclifositi si nu le ajung pensiile de mii de € pe luna. Nu sunt de acord cu romanii de aici care fac mult prea multe sacrificii stand departe de familie, cand se pot descura foarte bine si in tara. Daca as fi in locul lor eu n-as mai sta aici, nu imi face asa multa placere sa stau intr-o tara straina, dar recunosc ca nu ma descurc acasa, plus ca nu-s aici doar sa traiesc de pe-o zi pe alta si am langa mine pers. dragi. Cand imi voi duce la capat planurile pe care le am si pentru care mai stau aici, voi apela la tine sa imi oferi si mie un loc de munca ca vad ca ai foarte foarte multe. De unde le scoti? Poate esti patron... tu stii.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai lucra pentru 1500? Spune sincer. Sa ai copil in clasa 8a si sa faca meditatii ai putea? Da profesor cu 30 de lei 2 ore. Daca vrei sa invete ceva scoti din buzunar minim 50 de lei pe sedinta. Daca nu poate ajunge si ospatar nu? Nu m-as injosii in halul asta niciodata. Nu as servii pe cineva la masa nici pentru 10000 de euro. Sa vand in piata? Nici macar atat. E normal ca dupa 4 ani de facultate de drept sa ajungi avocat in 15 ani? In 15 ani pot sa mor de 7 ori.

| DirviziuQ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt fata, si nu am degand sa fiu patron, nu ma intereseaza, ci sa lucrez in medicina, poate chiar cercetator daca reusesc. Normal ca sunt revoltata cand vad peste tot cum unii romani se plang ca nu sunt locuri de munca, dar eu gasesc destule in ziar, la diferite magazine, pe site-uri, diverse locuri unde sunt liste pline cu locuri de munca. Cine a zis ca tot trebuie sa fie medici, patron, avocati, ingineri, it-isti etc? Dar macar incearca si du-te sa lucrezi undeva, chiar daca la inceput iei un salariu mai mic cu timpul dupa ce prinzi meseria si in functie de ce esti poate chiar ajungi cunoscut, vin si banii. Tooata lumea porneste de jos, nici eu nu ma astept la ditamai salariul si o viata de lux, si o viata normala. Iar eu imi sustin ideea cu privire la faptul ca nu are rost sa mergi decat daca chiar iti poti dezvolta cumva meseria sau ai conditii mai bune. Dar cand vad, cum am dat exemplu mai sus, atatia batrani aici lasati asa, si in acelasi timp oameni plecand la aia de afara ca is mai "cool", ma trec toti nervii. Iar legat de rusine, Ce rost are sa mergi daca si asa doar iti bati joc, cum a fost chiar cazul romancei din Italia de la tv daca l-ai vazut? Si revenind la locurile de munca, sunt satula de toti idiotii care stau pe ajutoare sociale sa le pice banii din cer "urland" ca nu sunt locuri de munca cand vad atatea terenuri pentru agricultura pline cu buruieni sau vandute la straini, o gramadata de anuntuti cu privire la locuri de munca, sau de ce nu, sa te reinventezi chiar tu?

| Drolja a răspuns:

Şi românii din ţară ne fac de râs. Cam toţi românii ne fac de râs, inclusiv tu.

| Ruxandra15 a răspuns:

Iti spun sincer deoarece si eu vreau sa parasesc Romania dar nu ma intorc aici decat in sicriu. Majoritatea celor care pleaca in Spania, Italia au 10 clase. De ce pleaca fetele in Spania? Prostitutie, ingrijesc batrani. De ce pleaca studentii in Germania: facultate de medicina foarte buna. Anglia: avocat. Tigani o sa gasesti peste tot. Stiu ca era un timp cand nu mai puteai intra in Anglia ca roman decat daca erai in concidiu sau lucrai cu acte acolo. O sa se ajunga din nou acolo. In Franta merg mai mult baieti deoarece ei lucreaza pe santier. In Ameria merg multi care au firme. Stii cat dureaza sa devii avocat in Romania? 15 ani. In Anglia in 5 ani esti deja cunoscut cu un salariu intreg. Cei mai multi It-ist merg in Germania, partea de vest. In est merg cei care devin sclavi. Grecia, Bulgaria, ii angajeaza pe romani punandu-i sa lucreze 16 de ore pe zi si pe un salariu de 500 de euro pe luna. Stii cat are un profesor de matematica salariu in Germania? 3000 de euro. In Romania se chinuie pe un amarat de salariu de 1400 de lei.

| Crainstorm20 explică (pentru Ruxandra15):

Da stiu poti sa castigi acolo si peste 10 000 in It
Eu urasc Romania doar ca e saraca, reputatie proasta, prea multa coruptie. Daca peste 10 ani nu se schimba eu o sa plec, decat sa am
salariu de 300-400 euro cand totul costa peste 500 euro :[

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Crainstorm20):

Pana si cu toate camerele lor tot au fraudat bacul si Evaluarea Nationala. Bai cum se face ca un copil de 6 a luat 10. Iar eu de 10, mi-a dat 8, 45. Normal cine a platit a luat cine nu, a fost prostul. Imi e rusine ca sunt romanca. Am fost in Anglia si a strigat una dupa mine,, Romanca, tiganca, hoata,, Iti dai seama ca m-a luat cu lesin. Vreau sa plec, sa imi schimb cetatenia si sa nu mai aud de Romania niciodata. Ma si uit la Antena 3 medici veniti din Franta. E clar ca aia nu stiu nimic. Nimeni nu se intoarce de la 8000 de euro la 2000 de lei.

| Crainstorm20 explică (pentru Ruxandra15):

Ai dreptate. Chiar asa te-auu facut tiganca, hoata? Faza e ca pe noi ne confunda cu tiganii. straight face

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Crainstorm20):

Pai nu vorbim aceiasi limba? Vezi vreo diferenta? Suntem imbracati la fel ca iei. Au cam aceiasi pregatire ca marile fete de presedinte(EBA cu succesurile ei)

| Crainstorm20 explică (pentru Ruxandra15):

Ai dreptate :-). Ce mi-as dori sa scapam de tigani sunt poate cea mai rea minoritate pe care o avem straight face. Nu putem sa facem Holocaustul Romanesc XD

| d3javw a răspuns:

Da,menajera in Germania pe 1, 5 mi de euro, inginer in Romania 15 milioane, sau tu crezi ca lumea pleaca in strainatate de la prea mult bine de aici

| Crainstorm20 explică:

Eu nu big grin

| DirviziuQ a răspuns:

Pentru Readetot. Tu zici ca vezi ce sacrificii fac pentru copiii lor, lucrand muncile de jos. Da am si eu o intrebare pentru tine: aici de ce nu pot face muncile de jos? Ai idee cati batrani pensionari au aici nevoie de cineva dar nu vine nimeni ca doar de, e rusine, dar cand vinr vorba de strainatate imediat sar toti ca arsii. In loc sa ramana aici la batranii nostri, sa lucram aici, mergem in strainatate ' sa dam bine acolo', sa devenim sclavii lor, tot pe salarii de nimic, in loc sa ne ocupam de casa noastra, sa ne ajutam nu numai pe noi ci si pe ceilalti din tara noastra. Ce ma enerveaza persoanele ca tine care plang de mila romanilor de parca aici nu s-ar gasi locuri de munca. Hai sa-tizic ceva: nu se gasesc daca nu vrei! In plus, nu e ca si cum aici is locuri de munca, unde patronii cauta disperati muncitori care nu vin caci e mai comod sa stea acasa sa primeasca ajutor social, bani gratis pentru nimic. Hai scuteste-ma. Daca vrei sa mergi in strainatate mergi doar pentru a putea dezvolta ceva ce nu poti aici, ca medicii, IT-istii etc, nu pentru niste munci care se pot face SI AICI. Si daca chiar mori de mancarime si vrei sa mergi acolo sa lucrezi, cereti ma salarii ca cei de acolo si la fel si RESPECTUL, caci e adevarat ca in occident este mai mult, da macar nu taceti ca mutii daca tot va mananca sa mergeti, sa ne faceti de rusine. Ce sa ne miram ca strainii isi bat joc de noi cand vad ca noi insine ne injosim si acceptam orice? Ce sa asteptam de la ei sa ne vada cu aceeasi ochi ca pe ceilalti? Stii ce mi-a zis un prieten francez? Ca din cauza noastra, prin faptul ca acceptam salarii mult mai mici decat francezii, patronii, pe langa ca si lor le micsoreaza salariul, ii mai si ameninta ca daca au pretentii ii pot inlocui oricand cu un roman. Stiai asta? Romanii, in loc sa stea naibii in tara ca doar sunt destule locuri de munca daca vrei, pleaca sa fure altora locurile de munca, ca doar asa-i romana, ii place sa-i faca rau la altul, dar culmea, pe acelasi salariu care l-ar primi aici. Dr de ce sa stea romana? Merem si noi sa ne aflam in treaba ca doar ii la moda in strainatate, ii lasam pe astia 'prosti' din Romania sa moar, mai bine ajutam un strain decat pe un om din sangele nostru. Si ne miram de ce ne urasc strainii. Bine le fac.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Spune tu e normal ca un om cu 6 ani de facultate sa fie medic rezident 7 ani? Punem pariu ca ala din piata are mai mult de 2000 de lei? Si are 10 clase. Lucreaza tu pe 2000 de lei. Eu pentru nici 3000 de euro nu m-as ridica din pat. Nu invat ca proasta latina(limba nevorbita, folosita in avocatura si medicina) pentru 1800 de lei.

| DirviziuQ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Tu ai citit atenta ce am scris eu mai sus? Am scris ca merita sa mergi in strainatate daca vrei sa devi medic, it, patron etc, pentru ca acolo sunt mai multe posibilitati si poti sa-ti dezvolti ca lumea proiectele si viitorul.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Am citit atenta. Si daca merg ca altceva? Ca profesor sa spunem. Pai munceste tu pentru 1600 de lei. Acolo profesorii au undeva la 3000 de euro.

| RainmakerX a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu,nu la asta ma refeream! Sa stea toata viata in inchisoare dar sa fie pusi la munca si sa primeasca doar ce le este necesar ca sa nu moara! Sa faca un lucru bun. Sa construiasca ceva, sa sape tunele etc. intelegi tu! Nu, sa-i tina acolo pe viata! (Sau macar pana la 75 de ani-ce sa mai munceasca un mos ramolit?)Dar sa le fie acordat un buget mai mic caci acum se consuma o avere cu intretinerea puscariasilor.

| DirviziuQ a răspuns (pentru Ruxandra15):

Si ce daca au 3000 euro? Eu nu sunt deloc de acord nici cu salariile care le au acum profesorii. De ce? Hai sa ne gandim un pic, multi dintre ei isi bat joc de copii, le dau note mici pentru meditatii pentru bani, au vacanta 3 luni+vacantele alea de paste, de iarna, iar daca is invatatori chiar mai mult, si sa fim seriosi nu e asa greu sa fi profesor. Ba chiar zic ca au una dintre cele mai usoare meserii, la cum o trateaza in ziua de azi. Iar faptul ca se comporta cum se comporta ca cica "is bani putini" nu e scuza, pentru ca asa dau exemplu si la copii si asa mai departe. Mai intai sa-si faza meseria cum trebuie, dupa sa aiba pretentii. Tu zici ca in alte tari au salarii mai mici dar stii ca acolo este o rusine sa le duci cadouri si flori in prima si ultima zi de scoala? Am o cunostiinta care a facut asta si s-a facut de ras asa. Aia nu au pretentii la diferite cadouri de 1 martie, de ziua lor, de ziua scolii/liceului, de an nou, Craciun, Paste, deja mi se face si scarba cand ma gandesc, si nu fac favoritisme ca aici. Stii ca invatatoarea surorii mele a fost nemultumita de ce nu au strans parintii mai multi bani sa-i faca cadou de 1 martie un lant de aur, ca la alta asa au facut? Hai lasa-ma cu banii putini ca au cam multe pretentii.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Si nu merita norele mici. Si eu vreau sa fiu profesor dar nici elevului olimpic nu ii dau mai mult de 7. Copii sunt prosti, mai ales de romani.