| Szidonia_Maier_1966 a întrebat:

O persoana care are 29 ani vechime in campul muncii si a lucrat 3 ani la ultimul loc de munca, are platit tot ce este de platit catre stat, si este incadrat cu minimum pe economie cati bani primeste pentru somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART.39.(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
  c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
  (2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
  a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
  b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
  (3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
  d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani."
Fata de aceste prevederi si de situatia expusa indemnizatia de somaj va fi de cca 455 lei, compusa din suma de 375 lei reprezentand cota de 75% din ISR, la care se adauga cca 80 lei, reprezentand 10% din media salariului brut pe ultimele 12 luni.