| PringAloe a întrebat:

O persoana primește pensie de urmas de pe urma soțului ei, soțul ei era de naționalitate italiană și primea pensie de la statul italian deci automat si sotul supraviețuitor primește pensia de urmas de la statul italian, persoana respectiva traieste in Romania si nu este asigurată, ea daca are pensie de urmas poate fi asigurată în Romania?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate sa fie asigurata, daca plateste asigurare in Romania sau daca se foloseste de asigurarea europeana (cartea albastra) eliberata de statul Italian.