| Sivliu a întrebat:

Oare cati musulmani credeti ca locuiesc in Romania, in mod special arabi?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumva vrei să le faci recensământul?
Pa, pa.

| William a răspuns:

Prea multi.

| Sivliu explică (pentru William):

Turco-tatarii sunt romanii. Vorbesc in mod normal doar de arabi. Inteleg ca exista vreo o mie de studenti arabi in Bucuresti. Insa eu nu cred(vreau sa cred) ca nu sunt multi arabi in Bucuresti comparand cu alte orase din Europa. Cred ca exista cateva mii de arabi in Bucuresti, vreo zece plus de mii Adica, 12000-15000 de arabi. Ceea ce e foarte putin comparand cu alte orase. Intr-un oras cu 2 milioane de oameni e putin. Mai audaga tot cateva mii de turci, se ridica la 20.000 mii musulmani in Bucuresti. Aici cred ca e tot. Adevarul e, ca toti sunt barbatii, ceea creaza o nebalanta demografica. La Ramadan din Bucuresti au fost doar intre 5-6000 de persoane, si la kurbam bayram tot la stadionul Dinamo au fost doar 3000 de persoane. Ceea ce e tot foarte putin pentru oras cu doua milioane persoane.

Insa adevarul e. Nu se stie pe total.

| Holiday a răspuns:

In primul rand exista in Dobrogea o comunitate turca de vreo 30-35 000 de oameni( nu toti mai sunt musulmani). Apoi sunt cei veniti dupa 1989, dar care marea majoritate nu au (si) cetatenie romana. Astia unii vin si raman, altii vin si pleaca mai departe sau se intorc acasa, greu de estimat fara date oficiale cati sunt, probabil cateva mii.

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns:

Or fi vreo 50k.