| anonim_4396 a întrebat:

Pana si politia a ajuns sa fie batuta de tigani in Romania?

Acum cateva luni tiganii au taiat politistii cu securile,, si politisti nu au folosit pistolul din dotare pentru ca nu au voie...

Adica stai frate daca sar ciorile la tine si esti si politist stai sa te omoare?

Eu unul daca as fi politist daca sar tiganii la mine ii lichidez pe toti.

Luati exemplu de la Americani!

Cum a miscat unul cum la lichidat...

Toata ziua da pe Cnn ca un negru a fugit de politie si lau lichidat.

Un negru a sarit la politie si lau lichidat.

Un alb nu a oprit la avertisment masina si l-au facut ciur.

Deci e penibil ce se intampla in tara asta!

Nu putem sa ne comparam cu america dar acest sistem e inapoiat.

Daca fortele de ordine sunt batute de tigani?
Oamenii obisnuiti ce vor patii?

Astept pareri!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa de tine politistii au voie si trebuiau sa foloseasca armamentul din dotare, dupa efectuarea somatiei. Daca nu l-au folosit atunci au gresit.

| Wøodenpints a răspuns:

Cum adică a ajuns? Dar când a fost poliția o instituție competentă și capabilă să-și poarte singură de grijă măcar, dacă nu-i în stare să protejeze populația?
Poate doar înainte de 89, dar atunci era miliție și făceau mai mult abuzuri.

| Anonimuserr a răspuns:

Chestii din astea se întâmplă din păcate în România. AM văzut polițiști în căruță cu localnicii. În România nu există acest cult, această mentalitate ca în statele occidentale. Acolo frica și respectul este mare pentru autoritățile statului.
Problema noastră cu minoritatea rromă este din ce în ce mai grea. După cum vedem majoritatea fură, sar la bătaie, mint, înșeală. Dacă nu se elaborează noi politici de integrare a lor de la 0 și nu se alocă bani mulți aceste lucruri se vor amplifica din ce în ce mai mult. Nu poți să-i integrezi dacă nu ai un sistem bine construit. Și aici mă refer în special la totalitatea instituțiilor statului. Nu ai să vezi țigan timid, sau fraier niciodată. Eu unul nu cred. E imposibil. Trebuie să menționez faptul că toții suntem o sumă de calități și defecte care se actualizează în funcție de context. Deci, trebuie să schimbi contextul social. Ai o structură foarte bine pusă la punct în România, instituții care să lucreze corespunzător să răspundă nevoilor fiecăruia, ai corupție mică, ai un stat de drept bine pus la punct, autoritățile statului sunt competente e în regulă. Dar acum să nu generalizăm vreau să știu că acest caz este unu singuratic și doar atât. Ca să închei Confucius citire,, Să creezi acel sistem în care să fie mai profitabil să fii cinstit, solidar, empatic" și aș completa eu aici combinat cu dorința supremă de a nu fura, de a nu lua mită de a fi onest și cred că se îndreaptă mai mult ca sigur aceste lucruri și în România. Trebuie voință multă.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Din pacate politia nu e respectata in Romania. Si asta nu pentru ca politistii sunt idioti si prost pregatiti, ci pentru nu exista bunul simt, cei 7 ani de-acasa si o educatie buna. Mai ales in cazul unor categorii de oameni defavorizati de societate.

| notefree a răspuns:

Pai la tigani ii o chestie daca esti polițist si aplici legea automat vor veni familia, copii, prieteni etc ca rasism ca discriminare si polițistul is pierde locul de munca. Acum ceva timp intru-un sat din România a fost un caz ca 3 adolescenți au fost batuti, biciuiti, loviti cu toiage de polițiști acelui sat desi ei aveau dosare penale si nu erau prea iubiti de cei din sat
Ce sa întâmplat?
Toti au venit sai apere de parca erau îngeri desi siau primit ce le trebuia.
Polițiștii nu au cum sa aplice legea perfect in cazuri din aste mai ales daca ii vorba de minoritări.

| Dintrebare a răspuns:

Singurii care pot rezolva problema asta sunt parlamentarii, prin ajustarea unor legi. Trista situatie ca stam intotdeauna la mana acestor indivizi din Parlament. Ca despre schimbarea mentalitatilor sau despre educatie nici nu are rost sa vorbim