| William a întrebat:

Pe la mine la bloc au inceput sa vina oameni care strang bani pentru copii cu diferite boli. As vrea sa stiu ce pot pati cei care strang bani dar ii pastreaza ei, adica nu au niciun copil bolnav, doar dau teapa. Ii pot reclama la politie?

Răspuns Câştigător
| GrigoreVarlam a răspuns:

De obicei astia lucreaza legal si nu prea ai ce sa le faci, am avut o cunostinta care lucra pentru ei. In contractele pe care le poarta la ei este specificat ca doar o cota parte din fiecare suma ajunge la copii nevoiasi. Din start 50% din suma ajunge in mana celui care a obtinut-o, si alte 30-40 % n mana celui care patroneaza firma respectiva. De aici rezulta ca maxim 10-15 % din suma pe care o donezi poate ajunge la copiii nevoiasi, zic poate pentru ca este posibil sa nu o mai dea nici pe aia. Cel putin daca nu iti rupe factura, banii ii ia pe toti cel care se plimba cu foile acelea prin fata blocurilor, pe strada etc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ii poti reclama la politie, bineinteles daca esti sigur ca sunt tepari.