| ruxandracollo a întrebat:

Pe noul cod penal care e incadrarea la evaziunea fiscala am prejiticiu zece mi de euro... si la spalarea de bani ce incadrare e?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunile de evaziune fiscala sunt prevazute in L.241/2005 si nu in Codul penal.
Pentru fapte de evaziune fiscala pedeapsa cu inchisoarea este de la 2 ani la 8 ani.
Daca se acopera prejudiciul pana cel tarziu la primul termen de judecata pedeapsa se reduce la jumatate.
De asemenea infractiunea de spalare a banilor este prevazuta de L.656/2002, republicata in 2012, cu md. ulterioare, citez:
"ART.29.(1) Constituie infracţiunea de spălare a banilor şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani:
a) schimbarea sau transferul de bunuri, cunoscând că provin din săvârşirea de infracţiuni, în scopul ascunderii sau al disimulării originii ilicite a acestor bunuri ori în scopul de a ajuta persoana care a săvârşit infracţiunea din care provin bunurile să se sustragă de la urmărire, judecată sau executarea pedepsei;
b) ascunderea ori disimularea adevăratei naturi a provenienţei, a situării, a dispoziţiei, a circulaţiei sau a proprietăţii bunurilor ori a drepturilor asupra acestora, cunoscând că bunurile provin din săvârşirea de infracţiuni;
c) dobândirea, deţinerea sau folosirea de bunuri, cunoscând că acestea provin din săvârşirea de infracţiuni.
(2) Tentativa se pedepseşte.
(3) Dacă fapta a fost săvârşită de o persoană juridică, pe lângă pedeapsa amenzii, instanţa aplică, după caz, una sau mai multe dintre pedepsele complementare prevăzute la art. 136 alin. (3) lit. a)-c) din Codul penal.
(4) Cunoaşterea provenienţei bunurilor sau scopul urmărit poate fi dedusă/dedus din circumstanţele faptice obiective.
(5) Dispoziţiile alin. (1)-(4) se aplică indiferent dacă infracţiunea din care provine bunul a fost comisă pe teritoriul României sau în străinătate."