| LanguageMaster a întrebat:

Pensia poate fi cumulată cu veniturile dintr-o activitate independentă?
De exemplu, un fost judecător poate cumula pensia cu veniturile de notar public?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot cumula, avand in vedere prevederile art.118, alin.(1^2) din L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
(1^2)În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi independente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora."

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,daca persoana respectiva s-a pensionat la limita de varsta, legislația permite cumulul mai multor venituri, comparativ cu celelalte tipuri. Mai exact, pensionarii pot obține venituri suplimentare atât din salarii, cât și din activități desfășurate independent. Nu există limite în ceea ce privește suma cumulată cu pensia.
Astfel, pensia pentru limita de vârstă poate fi cumulată cu salariul și cu alte venituri independente, precum PFA, DDA, chirii, dividende, jocuri de noroc etc. Acest lucru înseamnă și că persoanele pensionate pentru limita de vârstă se pot angaja cu contract de muncă sau pot desfășura activități independente.
Daca s-a pensionat anticipat de exemplu, sunt anumite restrictii.