| anonim_4396 a întrebat:

Pentru conducerea unui tractor cu remorca mai mare de 7, 5t (vagon apicol) pe drumurile nationale ce fel de categ.pentru permis auto trebuie sa posezi

2 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Categoria B: autovehicule a căror masă totală maxim autorizată nu depăşeste 3500 Kg şi al căror număr de locuri pe scaune, în afara locului conducătorului, nu este mai mare de 8. Ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul din categoria B şi o remorcă în cazul în care masa totală maximă autorizată a ansamblului nu depăşeşte 3500 Kg iar masa totală autorizată a remorcii nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător. Triciclurile sau cvadriciclurile având masa proprie peste 550Kg.
Deci ai nevoie de categoria C+E

| Brotacelu a răspuns:

B+E
pentru tractor iti trebui B si pentru remorca E