| oprescudorin11 a întrebat:

Pentru mine A FURA cuprinde toata gama! De la a fura un ou, o functie, un portofel, un miliard, voturi, intelectual sau analfabet, tot FURT ORDINAR este!
De ce in legislatie se fac diferente?
Nuantari!
Eu i-as condamna pe toti la deportare in Coreea de Nord. Daca in tara nu mai exista pedeapsa cu MOARTEA!
Sau la arabi! Am auzit ca acolo le taie mana dreapta!
De ce nu se revine la o legislatie LIMPEDE?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In ce moment am spus ca e bine, ca e normal, ca e de acceptat asa ceva? Dar de la asta pana la condamnarea cu moartea e un pas urias. Tu esti si foarte prapastios si usor paranoic, las-o mai moale. Eu nu comentam ideea de hotie ci pe cea de pedeapsa cu moartea/taierea mainii sau alte barbarii din astea. Ce naiba, in ce secol traim? Nici nu am primit inca imigrantii si deja gandim ca ei? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Pe bune? Asta e democratia pe care tu o vrei aparata cu orice pret?

Pedeapsa cu moartea nu ar face oamenii mai cinstiti, ci mai tematori, retrasi si in general usor de manipulat. Dupa cum securitatea nu a facut oamenii mai iubitori de comunism, ci mai dobitoci, paranoici si izolati in lumea lor.

Faptul ca tu dai doar sentinta, nu o si pui in practica nu se te face mai putin vinovat. Iar chestia cu pedeapsa cu moartea amanata la infinit e tortura psihica si din nou, nu te face mai bun ca ceilalti.

Pe de alta partea, asta cu furatul diplomelor a aparut ca si consecinta a unui sistem de invatamant putred si mizer, nu ca si cauza. Daca vrem sa ne pastram ca popor si sa ne cultivam valori sanatoase (ca nu putem spune ca le pastram pentru ca noi nu mai avem valori) ar trebui sa incepem prin a produce si oameni de calitate, pregatiti cu adevarat in meseria lor. Pentru ca in final, majoritatea diplomelor nu sunt la furate in sensul real al cuvantului, ci obtinute pe nemeritate, datorita unor standarde mult prea scazute.

79 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se fac diferente din motive obiective si subiective. Cele obiective depind de gravitatea infractiunii si necesitatea protectiei unor valori iar cele subiective de perceptia societatii si cat de deranjata poate fi sau se socoteste a fi.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Ce obiectiv, ce subiectiv?
Hotia este acea fapta care poate aduce prejudicii catastrofale societatii.
Numai faptul ca este 'ocrotita ' de lege prin diverse tertipuri, este o grava eroare!
A proteja o baba care fura sandviciul unui haker (stiind ca ala fura mai mult) este la fel de daunator in a proteja un HOT care fura miliarde, dandu-se un fel de Robin Hood!
O societate sanatoasa nu are nevoie de robinhuzi!
Are nevoie de LEGI CLARE, cu pedepse CLARE!
Napoleon, creatorul reformei justitiei in Europa spunea ca mai bine omori 10 nevinovati, decat sa scape UN SINGUR VINOVAT!
Daca aplicam aceasta LEMA, sunt convins ca nu vor mai exista VINOVATI!
Chestie de timp!
Ori tendinta de acum pare sa favorizeze hotia!
Este trist, caci va veni si ziua in care vor plati toti!
Asta e 'trendul ' istoric(de cand lumea). Nu ca as vrea eu!

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Adica trebuie protejati genul Robin Hood?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

N-am spus nicaieri asta. Fiecare trebuie protejat ori pedepsit in functie de faptele sale.

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Nici nu m-am gandit sa insinuez ceva.Nu este in puterea mea decat, poate in virtutea liberei exprimari.
Pe de alta parte, constatand fapte (in afara celor exprimate in presa care e partasa), as putea spune ca nu cred intr-o astfel de Justitie! Adica:daca e un hot care a donat sau a ajutat 'sarmani ', altul care a jefuit o vaduva, altul care a facut un camin sa ingrijeasca copii, sau altul care a furat ultimii 2 Lei din buzunarul celui mai amarat om, in numele 'robihoodismului", TREBUIE PROTEJAT!
Daca se face asa ajungem ca in ziua de azi!
Legea e lege! Nu pe jumatate sau pe sfert! Altfel nu mai este lege!
Dau exemple:
Faptul ca Iliescu a protejat, aparent societatea, caci cam toti erati membri PCR, ca a crezut ca nu se va ajunge la genocid ATUNCI, nu -l absolva de nimic! A facut mai mare rau, l-a perpetuat!
Ca ne conduce acum un presedinte gainar, care nici macar nu stie sa apere o lege! Caci un biet gainar, a furat si el cateva case, a adus 'chipurile ' investitori in tara, asta nu e LEGE!
Ca nu se vor alege cu nimic, asta este altceva!
Ca nu au furat miliarde!
De fapt au inchis ochii! Crezand ca fac bine! Sincer cred ca au fost sinceri!
Dar nu asta este LEGEA!
Nu stiu daca ati citit KAFKA si ati reflectat!
Dar nu el e masura legii!
Stiti foarte bine ca, mai ales cand se iarta furaciunile celor care -si inchipuie ca fac legea, atunci LEGEA nu mai exista!

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Daca Napoleon, a afirmat la un moment dat ceva in genul: 'mai bine omor 1000 de nevinovati, decat sa scape un singur vinovat', nu s-a gandit decat la 'FIAT JUSTITIA SALVE!".
O societate nu poate exista, pe termen lung, la jumatati de masura!
Firea umana este Binara! Da ori Ba!
Daca azi cineva iarta un hot, daca te conduc hotii( ce e mai rau), FINITA COMEDIA!

| Fatamuntilor a răspuns:

Legile NU sunt corect aplicatesau NU pentru toata lumea!
Daca un amarat de batran face inchisoare pentru ca a furat o paine (vezi Mizerabilii), nu acelasi pedeapsa li se celui care fura voturi sau ceva mult mai grav. Intamparea face ca respectivul sa fie parlamentar si normal, are inuminate! De obicei li se da cu suspendare (daca scapa de inumitate), sau inchisoare la domiciliu.Care bineintes continua sa traiasca in condiilie cu care este obisnuit.
Cine sa faca legile daca printre ei sunt care fura?

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Asta ziceam si eu! Democratia este Dictatura majoritatii asupra minoritatii. Spre exemplu, poate si tu ai facut compromisuri, macar 'incjhizand ochii'. OK
Asa au facut si altii. In vremuri de rastriste, popoarele ingenuncheate, vrand ca sa nu ajunga la extinctie, fac orice ca sa supravietuiasca. E o chestie normal fiziologic.
Faptul ca majoritatea populatiei Romaniei subjugate, au ajuns sa fie HOTI CLAR si in cea mai blanda apreciere doar COLABORATORI intru hotie, asta nu e de bun augur.
Asta nu ne justifica pe acei minoritari (poate avantajati - nu pot sau nu au nevoie sa fure)sa TACEM din GURA!
Sau Nu?

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca exista o foarte mare diferenta intre a fura un ou (in principal de foame), a fura voturi (implica coruptie, ataca principiile democratiei, pun in pericol integritatea si imaginea statului/institutiei) si furtul intelectual(care poate aduce cu sine promovari nemeritate si alte cele).

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Stii ce venituri 'pe viata 'au academicienii hoti?
Scriitori de pripas? Hotii de voturi din Parlament?
Te crucesti! Hotii astia, sunt diferiti de cei ce jefuiesc o babuta de pensie? Mai favorizati sau mai avantajati?
Eu sunt mai tampit, nu fac diferente intre HOTI! Pentru mine, daca s-ar asana hotia, nu ar mai fi probleme sociale si de allta natura! Crimele sunt legate tot de HOTIE!
Dar chiar nu inteleg, de ce 'furtul intelectual' este protejat! Desi ai spus in pricipiu ideea ta!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu am spus ca nu sunt toti hoti. Iar furtul intelectual e printre cele mai grave. Pedepsele ar trebui data insa in raport cu fapta comisa.

Iar pedeapsa cu moartea nu e o varianta sanatoasa. Nu vreau sa sune aiurea, dar trebuie sa ai un mare zacamant de rautate, furie si frustrare in tine pentru a considera pedeapsa cu moartea ca fiind o varianta, indiferent de fapta comisa. Cand omori un criminal devi la randul tau un criminalwinking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Nu trebuie sa faci tu EXECUTIA! Platesti un gade! Esti absolvita!
Daca ar exista pedeapsa cu moartea, oamenii ar deveni mai cinstiti!
Daca ar sti ca li se taie mana dreapta, ca in orientul mijlociu, s-ar gandi de cateva ori daca sa jefuiasca!
Daca as fi judecator(Dumnezeule -multumesc ca nu sunt!), as condamna la moarte pana la o data NESTABILITA!
Nu as fi nici eu criminal, caci ii voi amana perpetuu executia, dar as fi sigur ca cel ce fura un doctorat, fara sa-l merite, si cu partidul lui la putere in acel moment, va renunta si se va face psiholog, fara diploma, cat se pricepe si el! De frica si de inspaimantarea ca poate sa -i fie cam FRIG in sicriul lui!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

A fura o diploma, a obtine ceva nemeritat inseamna a distruge INVATAMANTUL. A distruge invatamantul (credibilitatea lui), inseamna a diostruge o natiune! Chiar nu realizati! Doamne Dumnezeule!

| oprescudorin11 explică (pentru oprescudorin11):

Ca sa-ti explic! Tu te faci cu diploma de 'psiholog', dar iti vor semna hartiile ( dupa si in ciuda muncii si experientei si culturii tale ) un GANGAV! Asta vrei?
OK

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Cum mai produci oameni de calitate, cine va mai munci sa invete, cand vad ca este DEMOCRATIC, EFICIENT si NERISCANT sa furi?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Neriscant e doar pentru aia care fura milioane.

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Prin exemplul propriu! In loc sa cautam pedepse pentru hoti ar trebui sa invatam sa fim noi corecti. Si vor invata si altii de la noiwinking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Si eu am furat, in cardasie cu altii... exact ce se intampla acum.Am invatat sa fiu corect, stiu si PRETUL! Sunt destul de batran sa nu-mi pese! Sa nu mai imi pese! Abia la batranete am aflat ceea ce tu inca nu ai realizat.
Ti-am acordat 'funda' (adica nimic nu m-a costat) nu pentru parerile tale sovaitoare, in neconcordanta cu ale mele de acum, avand in vedere diferenta de varsta iti acord (cine sunt eu? Nimeni), prezumptia ca vei intelege mai tarziu.
Deci funda este nu pentru gasirea solutiei ci pentru FRUMUSETEA de a cauta o solutie in cadrul Democratic!
Cu care eu nu sunt de acord!
Cand e vorba de HOTIE!, nu trebuie MILA, nici MIJLOACE DEMOCRATICE!
Tocmai de asta se folosesc fariseii!
Omul este un animal care stie doar de FRICA! Sunt depasit de ideile noi, recunosc.
Pavlov stii ce a facut, dupa ce i-a murit cainele!
Ii ducea in fiecare zi 'de mancare'!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Ca Pavlov de la caine sau cainele de la Pavlov?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

In secolul 21 un caine nu mai este dresat, ci educat, prin iubire si recompense, nu prin pedepse. Mi-am pastrat (inca) un strop de incredere in umanitate, si daca pentru caini am evoluat, cred ca si omul merita sansa astawinking

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

Problema e cam asa. Ideal ar fi sa ne cunoastem si sa ne aplicam drepturile la nivel mai jos, si sa nu toleram hotia. Adicatelea:
0. Fara spagi, sub nici o forma. Unii sint imbecili, altii nu. Se aplica si la stat si la privat, in cam toate domeniile. Tu, ca si client, trebuie' sa iti pui speranta in profesionalismul aluia cu care ai de-a face, dar ii poti si pune in vedere foarte politicos ca daca o comite cu intentie, atunci ii rupi capul sau/si o sa ai grija sa nu mai lucreze in domeniu. Exemplu foarte simplu - postas betziv, probleme mari cu livrarile postale, vecinii stiau si tolerau asta de vreo 5 ani. CINCI ANI. Avut si eu probleme. facut frumos trei reclamatii direct la Bucuresti, venit organul de control de la sediul central din Iasi, nu de la OP-ul meu, discutat frumos cu ei, rezolvat. Acum ma stiu toti din OP-ul de care tin dupa nume, nu se uita strimb la mine, isi fac treaba, iar postasul ala... nu prea mai e postas. Fara ca eu sa am absolut nici o pila, fara sa fiu nimic mai mult decit un gigel oarecare. Doar ca nu m-am plins pe net ca ce de cacao e posta, ci mi-am folosit drepturile.
1. Sa AJUTAM pe cei din jur. Chiar daca nu sintem corecti. Stiu, e cu dublu sens. De exemplu, nu ma deranjeaza deloc sa vad un chioscar care nu da bonuri fiscale fiindca stiu cit de greu o duce categoria asta si cit de multe mici afaceri de-astea de familie s-au dus draq. Pe de alta parte, ma deranjeaza si evit sa cumpar de la tot felul de supermarketuri de cartier detinute de "smecheri" despre care se intimpla sa stie tot cartierul ca sint curvari, platesc prost, si mai ales *** angajatele la propriu. Din pacate, aici intervine pasivitatea. Lenea. De ce sa merg 200 de metri cind e magazinul la scara blocului? A, e curvar si plateste prost? Da' ce, lucreaza mama la el?
2. Sa fim INFORMATI. De exemplu, in momentul de fata, majoritatea brandurilor de lactate aparent romanesti NU sint romanesti si lucreaza cu lapte importat de la unguri. Ai habar ce bagi in tine, sau te doare la basca ca taranii nostri dau laptele la porci si tu bagi bani in buzunari alora de vor sa isi ia chipurile Transilvania inapoi?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Deci ramai cu sansa sa imblanzesti 'cu IUBIRE ' Academia de Hoti!"
Esti foarte ambitioasa!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Si tu, votand un gainar, un derbedeu, care a furat o casa (cel putin -dovedit) crezi ca poti asana mizeriile de la cartierul tau?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deja m-am ambalat. Prea le intorci si le sucesti! Am sa repet, pentru ultima data: nu sunt de acord cu hotia, de niciun fel. Trebuie pedepsita inca de la inceput, dar NICIODATA nu am sa pot sa fiu de acord cu pedepsele propuse de tine. Pentru ca sunt OM, am capacitatea de a empatiza, am facut si eu greseli in viata (ca toti, de altfel) si consider ca oamenii merita sa primeasca noi sanse de a-si continua viata dupa ce si-au platit greseala. Poti sa educi cu iubire oamenii astfel incat sa nu ajunga hoti si criminali. Si poti sa le oferi sansa de a-si rascumpara greseala (asta e rolul principal al penitenciarelor) pentru ca toti merita o a doua sansa.

Un om care respecta DE FRICA si nu din convingere un set de reguli e un om indobitocit, redus la stadiul de animal, fara ratiune, usor de manipulat. A respecta DE FRICA e dictatura. Romania a ajuns in principal in halul asta pentru ca mare parte din oameni au trait o viata cu frica in san si nu au avut nici curajul sa infrunte prostii de la conducere si nici puterea sa isi expuna ideile. A trai cu frica e un lucru ce naste monstrii si ce permite domnia celor care au putea de a aplica pedepsele. A respecta regulile datorita unor valori sanatoase e lucrul dupa care ar trebui sa tanjim ca popor.
De aici si legatura cu dresajul/educarea cainelui oh go on

Pentru un om care a declarat ca a furat esti foarte dur in pedepse. Daca tu esti asa corect si fara de pacat, de ce ai furat? A fost ok cand ti-ai primit practic o noua sansa de a-ti sterge trecutul, nu? Altii de ce nu o merita?

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Mesajul me e claR! Daca tu esti Pavlov si eu Caine! Hai ca sa furam! Toti! Cat mai destept! Poti si sa ucizi cu dragoste! Imi place ideea! Sa infiintam institutii care sa UCIDA din, sau CU Dragoste!
Bravo! Imi place cum gandesti!
FACEM UN ONG!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Foarte trist daca asta e tot ce ai inteleswinking

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

E normal? Daca exista PEDEAPSA CU MOARTEA, nu era o situatie de asta!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Nu esti de acord dar accepti! Esti mai mare hoata decat ei! SIMPLU!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Deci nu vrei sa ucizi nici cu dragoste?
Asta mi-a parut sa fie acceptabila (solutia ) din partea ta!
Iti voi explica METODA! Din istorie iti dau doar 3 exemple:
Hitler a executat n-persoane folosind Dragostea
2.Cleopatra a ucis cel putin pe Antoniu!
3.Alexandru cel Mare a ucis pe tac-su tot din Dragoste imensa!
Mai vrei exemple!?
Trist e pentru tine, viitor psiholog care nu poate sa faca sa inteleaga un biet om in ce 'mocirla' se plimba!
Curaj!
Poate vei gasi altii mai fluenti!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vad ca vorbesc la pereti legat de "furatul dovedit" asta al tau...

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Adica? Vrei sa te duc sa vezi dosarul? Nu stiu ce vrei sa insinuezi!
Stie toata lumea! Vorbim de 'hotarari definitive' luate de Instanta, daca mai conteaza in tara asta!
Poate ai alt plan de gandire! Spune-mi, sa ma linistesc si eu! Gresala este un atribut al tutulor (ca sa parafrazez un dictator).

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Citeste asta de 2000 de ori - http://www.digi24.ro/......l+Sibiului

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Dragul meu! Eu am pierdut casa mea stramoseasca in acelesi imprejurari in care Klaus al tau a futat casa aia. Deci nu-mi arata dosarul, caci cunosc atat de bine speta incat, cred ca ma poti contrazice in Logica lui Kant, dar aici iti arat 5 metri cubi de dosare!
Nu Klaus ma intereseaza!
Problema este mai profunda ( nici macar casa mea nu ma mai intereseaza - am incercat doar un exercitiu democratic' ca sa mi-o obtin si nu s-a putut! In ciuda evidentelor).
Deci problema este de principiu!
Daca nu intelegi asta, inseamna ca eu voi gandi, ca biet cetatean ca Democratia ar insemna Dictatura majoritatii asupra minoritatii. Adica, daca hotii sunt majoritari si institutionalizati? Ma supun lor!
Gata! MA DUC LA CULCARE! FIAT JUSTITIA!
Iti place acum?
Nu-mi arata mie 'dosare'! Doar daca vrei sa-mi inseli picul de inteligenta, pe care abuziv as crede ca o mai am!
Asta este

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu e Klaus al meu. Chiar si daca ar fi cel mai mare dusman al meu in pricina respectiva, nu as putea sa ma bat cu pumnul in piept cum o faci tu ca ala e hot si nu e parte vatamata in aceeasi masura ca si mine.
Pai democratia fix asta inseamna, dictatura unei minoritati prin intermediul majoritatii. Uite de exemplu mizeria aia de catedrala a bintuirii neamului.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In Sfanta Scriptura (iti spun caci te respect), scrie ca orice criminal, hot, MOARE de mana lui Dumnezeu!]
Ca atare, daca nu ai ce-ti reprosa, stai linistita.Cata vreme nu reprezinti interese straine tie pe care din cauza lacomiei, le-ai putea promova. Dar nu-i treaba mea! Eu am furat si pentru o clipa de nebunie!

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Eram foarte ingrijorat, ai remarcat, ca legislatia nu ofera destul de multa protectie HOTILOR, Criminalilor, etc.
Tu ai facut ceva, ai colaborat cu vreun ONG care sa creeze o baza legala, aplicabila de PROTECTIE a inftractorilor!?
Tu stii ca nu pot dornmi noaptea, ca ma gandesc cat de mult sufera un violator sau un Criminal sadic!
Zau! UE nu se gandeste la nimic!
Ce democratie mai e si asta, in care un HOT ordinar, un Criminal Odios, Un Violator Sadic, nu poate locui intr-un Palat, cu asistenta de la tine (psihologica) cu mijloace de RECUPERARE! Doar idealul este sa facem ingeri din ei!
Lasa pe prostii care muncesc cinstit, care aleg sa rabde, sa nu fure si sa nu omoare! Aia oricum nu au nevoie de psiholog! De mancare nici atat! Caci rabda! OK
Esti geniala! Pe cand NOBELUL?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru oprescudorin11):

In ce moment am spus ca e bine, ca e normal, ca e de acceptat asa ceva? Dar de la asta pana la condamnarea cu moartea e un pas urias. Tu esti si foarte prapastios si usor paranoic, las-o mai moale. Eu nu comentam ideea de hotie ci pe cea de pedeapsa cu moartea/taierea mainii sau alte barbarii din astea. Ce naiba, in ce secol traim? Nici nu am primit inca imigrantii si deja gandim ca ei? Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? Pe bune? Asta e democratia pe care tu o vrei aparata cu orice pret?

Pedeapsa cu moartea nu ar face oamenii mai cinstiti, ci mai tematori, retrasi si in general usor de manipulat. Dupa cum securitatea nu a facut oamenii mai iubitori de comunism, ci mai dobitoci, paranoici si izolati in lumea lor.

Faptul ca tu dai doar sentinta, nu o si pui in practica nu se te face mai putin vinovat. Iar chestia cu pedeapsa cu moartea amanata la infinit e tortura psihica si din nou, nu te face mai bun ca ceilalti.

Pe de alta partea, asta cu furatul diplomelor a aparut ca si consecinta a unui sistem de invatamant putred si mizer, nu ca si cauza. Daca vrem sa ne pastram ca popor si sa ne cultivam valori sanatoase (ca nu putem spune ca le pastram pentru ca noi nu mai avem valori) ar trebui sa incepem prin a produce si oameni de calitate, pregatiti cu adevarat in meseria lor. Pentru ca in final, majoritatea diplomelor nu sunt la furate in sensul real al cuvantului, ci obtinute pe nemeritate, datorita unor standarde mult prea scazute.

| oprescudorin11 explică:

Vreau sa spun ca HOTIA trebuie condamnata ca intentie! Cuantumul este o alta problema!
Acolo DA! Sa se faca evaluari!

| Radu284 a răspuns:

Da, hai sa-i votam pe aia de la ISIS, ca si ei sunt tot asa, nu fac diferente.

| oprescudorin11 explică (pentru Radu284):

Poate avem ceva de invatat si de la laturile astea!

| EneCristian a răspuns:

Fiindca noi, populatia, suntem prea ca oile sa zic asa sau mai altfel zis ne cam doare in... ca oricum cine vine tot asa o sa fie.

| oprescudorin11 explică (pentru EneCristian):

Deci suntem un popor filozofic vorbind, adeptii unui curent promovat acum doua secole, asa numit 'fatalist'(adica ...stam in pat si ne asteptam sentinta!-oricare va fi).
Sau suntem un popor fricos, care asteptam in liniste EXECUTIA!?

| oprescudorin11 explică (pentru EneCristian):

Nu noi suntem ca oile, doar niste netrebnici ne trateaza asa.

| papuciirupti a răspuns:

Si daca-ti fura gagica? rolling on the floor))))

| KodrutZ a răspuns (pentru papuciirupti):

Sa fie condamnat la sodomie din partea lui Ron Jeremy.

| oprescudorin11 explică (pentru papuciirupti):

Aici, DA! Se pot face Exceptii! Individul care-mi fura gagica sa fie PREMIAT cu dreptul si obligatia sa sta pe viata cu ea.Si sa-mi ceara despagubiri, daca dupa un timp nu-i place de ea! E dreptul lui! Eu i-am lasa-to la furat in conditii optime! Sa se faca si o constatare si un certificat rapid de starea 'materialului' cu martori!

| oprescudorin11 explică (pentru papuciirupti):

Dar sa se analizeze, cati bani a luat folosind-o, daca a platit impozit la stat si sa-mi dea si mie, prin condamnare 30% din ce ramane!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Am impresia ca tii cu ei! Cu hotii! Ron imi place!
Deci sa ne cante Ron si sa privim din tribune actul de judecare si condamnare!

| papuciirupti a răspuns (pentru KodrutZ):

rolling on the floor)))

| papuciirupti a răspuns (pentru oprescudorin11):

O idee bunicica as spune! laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

RJ e un personaj simpatic, foarte distractiv sa il vezi, in special in roluri non-adult, dar nu cred ca ti-ar place sa iti infinga buturuga aia in dos. happy
In alta ordine de idei, la cit de eronate sint legile noastre, ce sa mai ceri? Plus ca, in mare, Oana are dreptate. Ar trebui sa avem in vedere motivatia si mai ales recidiva. Adica ok, furi o data ca iti mor copchiii de foame, iti dau pedeapsa cu suspendare si iti ofer niste cursuri de calificare si un job. Daca furi de la o baba si dupa aia spargi banii in discoteca, atunci bulau direct si munca fortata pina iti ies ochii din cap. La a doua-a treia recidiva as fi de acord si cu taiatul unei miini, dar din nou trebuie mare grija la legislatie. Ce faci, ii tai mina ca e hot recidivist, si dupa aia ii dai pensie de handicapat ca nu mai are o mina?

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Deci inteleg ca suntem o natiune de hoti, nu putem condamna caci suntem in cardasie cu hotii? Chiar si asa, ce viitor vom avea inchizand ochii la nemernicii?
De rj nu-mi fac probleme, ca sunt baiat!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai ce ziceam eu mai sus? Faptul ca esti baiat ar trebui sa iti faca probleme. ca sigur ramii cracanat vreo citeva zile si traumatizat pe viata dupa ce te face Ron o tura. Nu trebuie' sa intelegi nimic. Sinte o natie de nevertebrate pentru ca nu iesim in strada macar 500.000 si sa mergem in Bucuresti sa blocam totul si sa nu ne miscam pina nu intra iliescu, nastase, si toata gasca lor la bulau. Dar nah, ce sa mai...

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Dar te bucuri cand la vot iesi, iar ala pe care l-ai votat iti face un birou frumos, iti da o functie importanta, apoi iti cere inacceptabilul! (ca sa nu ma exprim jegos).Nu sunt adeptul 'revolutiilor'. Multimea este inconstienta! Revolutia, in acceptia mea este a nu accepta compromisuri! Este greu! Vei suferi! Si familia ta! Dar nu sustii nemernici!
Sau stam si asteptam! Ca mine! Poate ca va fi un nebun sa ma razbune?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu o sa mai votez niciodata ca cetatean roman. Nu ma intereseaza functiile si profitul cu orice pret, si mi se rupe de importanta si respectul pe care mi le aloca cei din jur. As fi putut sa fiu mult mai bine plasat profesional si financiar daca nu as fi avut niste principii care pentru multi par stupide, si nu imi pare deloc rau. Macar dimineata nu imi vine sa ma scuip cind privesc in oglinda.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Asta nu inseamna ca nu ramai roman! Ramai oricum ceea ce esti! Mizeriile vor disparea facand loc altora. Asta nu justifica pasivitatea de care ma blamez si eu!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pasivitatea legata de politic nu e o optiune, devine o obligatie. Cind o sa fie absenteism de 60%, poate ca o sa inceapa si altii sa se intrebe ce naiba se intimpla aici. Pina acum am votat mereu, dar mi-a ajuns. La prezidentiale aproape puteam sa bag mina in foc ca iese neamtzul si o sa joace in hora cu toti nemernicii care il scuipau in campanie si uite ca fix asa a fost. Bine, alternativa cu dobitocul de monta presedinte si sf. dragnea de viata datatorul prim ministru era si mai urita. Totusi, ambele ar fi fost catastrofale. Uita-te la astia cum chipurile guverneaza. Sa vezi ce o sa se mai raga de foame peste maxim 2 ani. Sau o sa se plece in valuri si mai masive ca pina acum.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Eu nu am votat nici neamtu' tau nici ponte sau psd.E clar ca neamtu' tau e HOT! A furat case! Dovedit. Definitiv.
Poate ca tacerea lui, justificata si de IQ -ul lui dezamagitor, favorizeaza destructurarea retelei de coruptie! Mai departe vom vedea!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci nu ai votat. Si mai las-o moale cu furatul de case ca nu e dovedit. Ca si cum ai zice ca eu daca cumpar un telefon furat sint hot si gata, e dovedit. Asta cu IQ-ul de unde ai mai scos-o? Sint dezamagit mai mult decit m-as fi asteptat de el ca presedinte, dar omu' si-a facut treaba ca primar si profesor nu a fost facut pe ochi frumosi. Poate asa sint astia de fizica, mai molcomi asa.

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu va mai exista niciodata asa ceva. Pentru ca noi nici la scandal nu ne putem organiza. Cel putin la ultimele proteste, daca intrebai 100 de oameni pentru ce sunt acolo, 100 de raspunsuri primeaiwinking Plus ca asta nu ajuta cu nimic. Ok, pleaca gunoaiele astea si vin altele mai rele. Am crezut ca mai rau ca ponta nu se poate, ei bine, uite ca se poate. Nu mai avem un ministru plagiator si mitoman, dar avem un presedinte mut, plimbaret si moale ca o plastelina si un ministru cu potential, dar redus la tacere de o mana de oameni cu interese mult prea mari. Deci, ce am rezolvat?

Plus ca daca jumatate din oamenii care au iesit la proteste ar fi pe deplin corecti (de la bilete compostate in fiecare mijloc de transport, la strans rahatul cainelui si pana la examene luate pe bune si refuzul de a da spaga la medic) lucrurile s-ar schimba in bine. Ar fi si asta un inceput...

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Are hotarare DEFINITIVA! Esti tampit?! Pe mine m-au furat similar! Stiu TOT!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ti-am mai sugerat vreodata sa consulti un specialist? Toate teoriile astea ale conspiratiei, toate indreptate impotriva ta, toate masurile astea extremiste si toate intrebarile de fatada (pentru ca de fapt toate ajung sa duca cumva la ceva ce ti s-a intamplat tie) nu ascund nimic bun. Ia-o ca pe o recomandare, nu ca pe o bataie de jocwinking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Sunt nespus de incantat de grija ta, vis a vis de mine!
Numai ca eu nu mai am interese decat in domeniul 'curiozitatii', in ceea ce ma priveste.
In acelasi timp sunt de asemenea foarte ingrijorat de ingrijorarea ta, manifesti mici elemente schizofrenice, paranoide usor sesizabile.
Dar nu te ingrijora! Uneori se vindeca! A propos : de ce vrei sa fii psiholog? Unii se fac strungari, altii sparg coduri la NASA sau la CITY -BANK! Sau la Sillicon Valey!
Pari sa ai un IQ deosebit, peste 90
Piata de munca asteapta o gramada de vanzatoare la magazine.
Si tu cand colo : vrei sa fii psiholog!
Ciudat!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Ti-as da un test de evaluare! Daca accepti!
Testul copacului!
Imi desenezi (poti si mental si-mi povestesti) un copac asa cum il vezi tu! Sa nu fie brad!
Promit sa pastrez discretia!
La buan scriere!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In general nu-ti face griji: nu se cunosc tulburari la un IQ sub 100! Deci dormi linistita! Eu chiar nu-mi bat joc, incerc sa te incurajez! Vei fi un cetatean de baza a hotilor democrati, justificati si toleranti!

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Acum nu doar ca m-ai ambalat, dar ai reusit si performanta de a ma enerva pe seara asta. Pana una alta, nu sunt nici curioasa, nici ingrijorata in ceea ce te priveste. Am considerat ca prin intrebarile tale vrei sa porti o discutie constructiva si nu vrei ca niste necunoscuti sa iti aplaude ideile geniale si sa fie de acord cu tine orbeste. Evident nu e asa. Tu vrei oameni care sa spuna ca tine, indiferent de dovezi si argumente tocmai pentru a-ti alimenta teoriile stupide.

Apoi, eu imi pot sustine teoria cum ca tu mergi spre paranoia. Tu insa nu ai argumente pentru a sustine ca eu manifest elemente schizofrenice si paranoide. Sunt vorbe aruncate in vant, doar ca sa pari interesant. Si pe mine nu ma impresionezi cu asta.

Eu nu m-am luat de iq-ul tau si pana acum nici nu ti-am zis ca ai imbatranit degeaba si ca mai mult ca sigur esti un om incredibil de dificil. Nu ti-am spus nici ca esti mai schimbator ca vremea in luna mai, din moment ce cand sunt de acord cu tine ma feliciti pentru abilitatile mele de psiholog si cand am argumente contra iti pui intrebari asupra iq-ului meu. Dar ti-o spun acumwinking

Si pentru ca vreau neaparat sa inchei conversatia asta stupida iti raspuns si la ultima postare. NU ma lua cu testul copacului, pentru ca am capacitatea de a-l interpreta. Nu aud acum prima data de elwinking Si doar asa, pentru cultura ta generala, nu poti evalua un copac povestit, pentru ca se interpreteaza si proportile, asezarea in pagina, accentuarea unor linii si etc. Si in instructaj nu ii spui omului sa nu deseneze brad, ca poate el aia vrea sa deseneze si aia trebuie sa interpretezi. Dar na, doar atat poate un iq de peste 90winking

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Povesteste-mi copilaria, frustrarile!

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

Si aspiratiile, lasa colpacul, daca stii ceva poti complica diagnosticul.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

A fost facut din motive manipulatorii, sa-ti fac legatura si cu IQ-ul, din limita gandirii care-l face susceptibil la slugarnicie, completat si cu faptul ca poate fi santajat fiind INFRACTOR CLAR!
Nu vreau sa ma conduca infractori! Caci LEGEA nu mai are nici o valoare! Unde nu e LEGE apare MIZERIA GENERALA! Se vede deja, se pare ca tip degeaba! Am ragusit ca de 26 de ani sa tip. Am sa ma stapanesc, oricum vorbesc degeaba. "unde-i lege nu-i tocmeala!" Cu ideea asta am fost crescut dupa ce m-am nascut! Acum vor sa scoata o 'lege', infractorii care conduc, dupa cum se vede, in care sunt eliberati cei care platesc prejudiciul, integral, sau la tocmeala.
Aici se calca UN PRINCIPIU! Acela este ca 'furtul' are doua componente,! prejudiciu(cu bataie pe termen scurt), 2. MORAL, cu bataie pe generatii!
Pedeapsa nu se aplica numai pentru PREJUDICIU, ci si MORAL, caci acel individ este un GUNOI social. Care trebuie pedepsit MAI ALES pentru ASTA-intentia si realizarea actului de a fura!
Voi va tocmiti? Cand te-ai tocmit cu hotul, esti tu insuti HOT!
How aboat This?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

A fost facut, lol. Serios acuma, ai cumva vreun rezultat a vreunui test de-al lui de IQ? Si eu la un moment dat eram angajat si patronul avea impresia ca sintem tantalai pe acolo, iar cind am dat teste de IQ si omul lui de acolo a iesit de idiot iar noi ceilalti aproape si de-a dreptul geniali, se uita altfel la noi. Plus de asta, IQ-ul nu are nimic de-a face cu capacitatile de lider sau rezistenta la manipulare sau nu.
Nici eu nu vreau sa ne conduca infractori, dar asta se intimpla de 25 de ani. Lege e, dar nu se aplica. Ia si citeste despre Brasov 1987 si ce s-a intimplat dupa 1989 in legatura cu tortionarii de atunci. Restul e apa de ploaie. Principii, haha.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Pai daca nu vrem sa pastram principiile, discutia nu are sens!
Vrem mocirla, asta o sa avem! Chiar nu stiu cum sa mai comentez! Sunt la colt! Ma retrag!
E bine sa apara academii platite de stat (academii de analfabeti), e bine ca hotii fac ( corecteaza legi dupa interesele lor ), e bine ca apar propuneri (deocamdata) staliniste, de comisari NKVD care sa impuste pe cei ca mine sau tine atunci cand comentam!
E OK!
Tortionarii sunt bunicii alora care ne conduc de 26+50 de ani!
Taceti din gura!
Democratia este TACERE!
Vorba lu' Hamlet cand murea: The rest is Silence!
Bravo! Te-ai spalat pe maini!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Democratia nu e tacere, ci zgomot de fond care acopera chestiile cu adevarat relevante. Poti sa tipi cit vrei, ca oricum nu te baga nimeni in seama.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Interesant ce spui!

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Interesanta formularea. Doar vreau sa te avertizez ca te aude intotdeauna, cine trebuie si se preface intotdeauna ca nu aude ce nu-i place!
dar asta e alta problema.
Totusi Democratia, in care cred cu adevarat, in ciuda criticilor pe care-mi permit sa le mai formulez, ca de aia e democratie, aduna totul, metamorfizeaza si in final poate duce chiar la ce vrem toti. Ca principiu si ca manifestare social -umana, ramane un fel de Dictatura a majoritatii!
Daca astazi Hotii sunt majoritatea, desigur, trebuie sa accept situatia.Dar nu ma obliga sa-i inteleg, nici sa-i iubesc!
Drumul lor nu mi-l asum! Asta e tot ce vreau sa spun!

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Islanda, acolo democratie. De ce? Pentru ca sint putini si procentajul de populatie educata, cu burta plina, si cu adevarat interesata de "viata cetatii" e covirsitor. Pentru ca au educatie si presa pe masura. Pentru ca atunci cind cei la conducere au luat-o pe aratura, a avut cine sa ii dea jos. Uita-te la noi in statistici si iti vine sa sari de pe bloc. In fiecare seara, peste 200.000 de copii se duc la somn nemincati. Probabil ca cel putin vreo 300.000 o fac si nespalati si dintre toti astia, macar vreo 20.000 batuti bine. Invatamintul se duce la vale. Presa de larg consum e egala cu zero, numai timpenii si modele false, nimic cu adevarat pozitiv.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Dar ce vrei? Un guvernator? OK ESTE!
Asta e problema? Iar esti copil?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ce vreau eu e EDUCATIE, dar nu o sa existe asa ceva atita vreme cit saracia si mafia bor merg in cirdasie cu vinzatorii de neam.

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

Ma dezamagesti, VREI SA FUGI!
Pai pana acum spuneai ca bine conduce cel sau cei care ne conduc!
Asta se numeste "SPAIMA'. Vorbeste cu psihologul cumparata din aceleasi motive : lacomia!
Noi ce naiba suntem?
Cate un pic de la fiecare, asta este democratia! Nu sa ne umflam stomacul si sa ne gandim cum mai putem fura, intimida precum colega OANA 24(@$) sau asa ceva!
Crezi ca e greu sa fugi!?
Doamne Dumnezeule! Sunt analfabeti fugiti in SUA, CANADA, Alaska etc.
Crezi ca mie nu mi-a trecut asta prinn minte. Discutia era despre a face in Romania ceea ce am merita, minoritatea de oameni care ne considera cinstiti, sau cei care vrem ca in acest perimetru vrem sa facem ceva!
Sunt satul de caini care fug de HINGHERI!
Asta am devenit?

| KodrutZ a răspuns (pentru oprescudorin11):

?

| oprescudorin11 explică (pentru KodrutZ):

II dedicasem raspunsul colegei noastre 'psiholog in formare', careia i-am acordat o funda fara valoare, decat onorifica.D-nei
Oana92, care lupta pentru 'democratie ' si stie regulile!