| numesiprenume0 a întrebat:

Pentru persoanele cu handicap grav-1, cu drept de munca, impozitul pe venit nu se aplica la salariul lunar sau la impozitul anual? Aș dori informații despre ce trebuie făcut pentru a nu se aplica impozitul. Trebuie o cerere făcută? Ofer funda pentru informații concrete.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceste persoane sunt scutite de impozitul pe venit, inclusiv cel din salarii, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 60. Scutiri
  Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
  1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
  a) activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere;
  a^1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii şi asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3);
  c) pensii;
  d) activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
  e) transmiterea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire, prevăzute la art. 111, indiferent de momentul dezbaterii succesiunii;"
Daca esti angajat angajatorul trebuie sa cunoasca aceste prevederi si sa nu-ti retina impozitul pe salariu, fara alta cerere din partea ta, bineinteles cu conditia sa depui, la dosarul de angajare, o copie a actului de incadrare in gradul de handicap grav.