| George_Gr_1995 a întrebat:

(PERMIS DE CONDUCERE ) Salut TPU,
Ma tot macină o întrebare căreia nu știu unde as putea sa ii găsesc răspunsul...la secția de politie sau? Nu am idee.
După noua modificare în codul penal scrie "ai nevoie de 10 clase pentru a putea da de permis ", eu fac 18 ani pe 8 februarie și vreau sa încep școala de șoferi de acum dar încă sunt clasa a 10-a am rămas un an din vina unor probleme de sănătate, deci aveți idee dacă pot da de permis fiind elev în clasa a 10a sau trebuie sa am terminata clasa? (Ar fi ciudat ca la un filtru al politiei în trafic sa îți ceara diploma de 10 clase

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul penal nu reglementeaza conditiile de obtinere a permisului de conducere, acestea sunt reglementate de legislatia rutiera - OUG 195/2002 (Codul rutier), Regulamentul de aplicare al acesteia si Ordinul MAI nr.268//2010, toate cu md. si compl. ulterioare. In legislatia rutiera actuala nu este prevazuta o conditie de studii si nici nu cred ca o sa fie adoptata o asemenea conditie, important este sa stii citi si scrie.
Spun ca nu cred sa fie adoptata o asemenea conditie deoarece nu toti cetatenii romani au facut 10 sau 11 clase, cum se vehiculeaza. In perioadele anterioare studiile obligatorii au fost de 7 clase, apoi 8 clase, 10 clase si urmeaza a fi de 12 clase, astfel ca multi ar fi discriminati la obtinerea permisului de conducere.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai unde sa intrebi!---- respectiva prevedere se afla in stadiul de intentie/propunere de act normativ. Intentia guvernului Ciolos a fost anuntata prin mass media la mijlocul lunii noiembrie 2016 dar, pana la aceasta data(dec. 2016), inca nu a fost materializata printr-o Hotarare de Guvern care sa fi fost publicata in Monitorul oficial.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ar fi valabila limita de studii, atunci s-ar referi la obtinerea permisului.
Odata luat permisul, deja ar presupune ca ai studiile cerute de legislatie, deci nu ti-ar cere politzei-ul actul de studii, doar permisul.

Eu ins, personal, as introduce mai degraba testarea capacitatii de a intelege ce citeste conducatorul auto, deoarece tot mai multi sunt cei care cunosc alfabetul dar nu inteleg ce citesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu codul penal reglementeaza acesta treaba, poate codul rutier care e cu totul alta mancare de peste

in al doilea rand treaba cu 11 clase este abia o propunere legislativa care nu cred ca va fi votata in forma asta

in al treilea rand daca ar exista o asemenea lege nu ai putea sa te inscrii la scoala de soferi sa obtii permisul, nu se pune problema de demonstrat agentului de la politia rutiera

| tickey a răspuns:

Cred ca cel mai sigur e sa intrebi la Registrul de permise auto, adica acolo unde se da sala.