| 123adrian987 a întrebat:

Populatia României îmbătrânește și scade cu peste 100.000 de persoane anual. Am ajuns de la 23M persoane, în 1990, la 18.9M în 2023 și în ritmul acesta vom ajunge la doar 14M în 2050.
Ce am putea face ca populația României să crească din nou?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt trei lucruri importante ce trebuie facute de autoritati pe plan intern: incurajarea natalitatii, conditii pentru ramanerea in tara si pentru reintoarcerea in tara a celor din strainatate.
In plus ar trebui sa se faca demersurile necesare pentru ca R.Moldova sa fie reunita cu Romania.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru ar trebui oprită emigrarea. Că și de aia scădem așa mult.

| gabicoo a răspuns:

Aducem pakistanezi, nepalezi și srilankezi!
Sau ne facem penticostali! Dar aici e o problemă: cine va mai munci? Că vom fi ocupați cu făcutul plozilor!

| anonim3247 a răspuns:

Nu e nevoie ca să crească populația.

| Mihăiță234 a răspuns:

Nu știu poate sa crească salariile și pensile?