| UPSsss a întrebat:

Pot fi probe in divort convorbirile pe mesenger si telefonice?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi probe doar daca sunt acceptate de cealalta parte si daca sunt coroborate cu alte probe, altfel nu vor fi luate in considerare, deoare ascultarea ori inregistrarea este neautorizata. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Înregistrările telefonice sunt acceptate de cele mai multe ori, însă cu un avocat bun ţi le poate dărâma considerându-le neautorizate.
Însă, convorbirile de pe messenger nu sunt probe în instanţă sub nicio formă întrucât sunt mult prea uşor de falsificat.
Dă-mi id-ul tău şi în 30 de minute îţi fac o conversaţie "originală" şi "autentică" în care mă ameninţi cu moartea. Sună aiurea? Ei bine se poate! Tocmai de-aia nu îţi vor fi acceptate în instanţă şi chiar ar fi stupid să fie acceptate.

Succes la proces!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @UPSsss!
Chiar daca un judecator da un mandat de interceptare, prin acest mandat se confera procedurii de interceptare in sine, starea de legalitate procedural-penala de care are nevoie. Trebuie sa se instituie prin lege, conditii de omologare a dispozitivelor de interceptare, care sa confere acest caracter de legalitate si autenticitate care acum lipseste (cel pu'in la noi în țară). în condiţiile în care nu există o semnătură electronică pentru înregistrările convorbirilor telefonice, fişierele audio pot fi editate în orice mod.
Despre convorbirile pe messenger nici nu poate fi vorba...
Dar se poate pleca de la acestea pentru a obține probe reale.
Să ai grijă de tine și nu te lăsa, păstrează-ți echilibrul și vei reuși!

| harciog a răspuns:

Ce dreaku cautati in intimitatea celuilant fratioare? Esti de la interpol? Cind naibii se va termina timpenia asta? Ai chef de divort, du-te naibii si baga divort, cadeti de acord amindoi si gata.

| PetreConstanta a răspuns:

Nu sunt

| jojo_2491 a răspuns:

Iti raspund in cunostinta de cauza.se iau in calcul doar mesajele de pe telefon si doar in cazul in care una din parti cere acest lucru. daca ai fost amenintata cu moartea si ai acele mesaje spune-i avocatului tau si el stie ce trebuie sa faca.pentru detalii fa-ti cont pe avocat.ro si ve primi raspunsurile pe care le astepti.

| danacatalina a răspuns:

Telefonice da pe mess nu
decat printate daca dai save us nu ca le poti modifica

| danacatalina a răspuns:

App maicamea nujt c fel de divort a facut ca nici nu sa prezentat taicamiu si nu a avut nevoie de probe atat doar ca a interogat membrii familiei, banuiesc ca vreti sa faceti partaj ceva de va trebuie neaparat probe.nujt dar nu cred ca trebuie neaparat

| danacatalina a răspuns:

Daca copilul este minor sub 15 ani si aveti aceleas conditii va cadea in tutela mamei daca e peste 15 ani alege singur cu cine vrea sa stea

| geop a răspuns:

Nu e bine ca s-a ajuns la divort, daca aveti copii, gânditi-va la ei. Depinde de judecator, cam au si ele valoare. Daca telefonul este omologat, au valoare. In general nu prea sunt omologate.

| winter a răspuns:

Acele probe sunt folositoare, dar nu trebuie scoase de tine. trebuie sa aduci un specialist sa faca lucru asta.asa se pot dovedi ca sunt autentice si nu falsificate pentru ca daca te uiti pe internet sunt o multime de programe care mai decare pentru folosinta omului

| Frankie a răspuns:

Sunt 2 variante cand se pot folosi convorbirile ca marturie in instanta... unul din ele este la divort daca judectoarea/judecatorul le accepta
cealalta varianta e in cadrul urmaririlor penale cand instanta accepta convorbirile ca probe daca in prealabil a existat un mandat de ascultare. poate gasiti alta solutie la problemele voastre. o seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Messenger nu, telefonice da. Dar cele telefonice, pot fi folosite ca proba in instanta doar daca au fost aprobate inregistrarile de catre o institutie competenta. Te-am pupacit!
P.P. Harciog, ce dracu' ai? Azi nu esti in apele tale...

| Vulvatron a răspuns:

Messenger in niciun caz happy

| yonutz1 a răspuns:

Nu, deoarece ele pot fi modificate, falsificate.

| UPSsss explică:

Nu vreau partaj nu vreau nimic este vb de copil pe care nici nu ma gandesc ca nu l-as putea castiga nu am nevoie de pensie alimentara nu vreau sa il mai vad in viata mea! prin probele astea vreau sa sa vada amenintarile cu moartea atat catre mine cat si catre copil

| bogdan_5596 a răspuns:

Urmareste cazul cioaca versus elodia

| curlyhair a răspuns:

Cred ca da

| EeErrorS a răspuns:

Dap

| V3n0M a răspuns:

Salut! Da pot fi probe garantat 100%. Bafta. Funda?big grin