| Silviuuu a întrebat:

Pot sa imi ridic alocatia, cu buletinul de la posta?
pana acum a ridicat-o mama. si am inteles ca ar fi " posibil sa o pot ridica. " de la cine am mai intrebat. stie careva sigur?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.61/1993, republicata in 2012, citez:
"ART. 4
(1) Alocaţia de stat pentru copii se plăteşte unuia dintre părinţi pe baza acordului acestora sau, în caz de neînţelegere, pe baza deciziei autorităţii tutelare ori a hotărârii judecătoreşti, părintelui căruia i s-a încredinţat copilul spre creştere şi educare.
(2) Alocaţia de stat pentru copii se plăteşte şi tutorelui, curatorului, persoanei căreia i-a fost dat în plasament familial copilul, inclusiv asistentului maternal sau persoanei căreia i-a fost încredinţat copilul în vederea adopţiei, în condiţiile legii.
(4) După împlinirea vârstei de 14 ani, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face direct titularului, cu încuviinţarea reprezentantului său legal."
Va trebui sa faci o cerere in acest sens, semnata si de mama ta si o trimiti Agentiei pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau.

| raduradu2014 a răspuns:

Da poti daca ai peste 14 ani si tu daca ai buletin ai peste 14 ani

Dupa implinirea de catre titular a varstei de 14 ani, alocatia de stat poate fi platita direct acestuia