| bobbugol a întrebat:

Pot sa renunt la numele de familie al tatalui, si sa iau cel al mamei?
Cum trebuie facut?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Poti, dar sunt o groaza de acte de facut.Si va trebui sa-ti schimbi si toate actele dobandite pana atunci, diplome, certificate, etc.Nu stiu ce varsta ai dar asteapta sa te casatoresti si atunci poti sa-ti schimbi numele usor.Nu vreau sa te ofensez dar este un banc referitor la schimbarea de nume:Ion se duce la primarie si cere sa-i fie schimbat numele pentru ca suna urat si rade lumea de el.Si cum te cheama, a intrebat functionarul primariei? C---t Ion. O doamne, bine inteles ca se poate schimba, zise acesta.Si cum vrei sa te cheme? C---t Gheorghe, zise Ion!laughingNu este nici o aluzie la nimeni.Este un banc.

2 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Mergi la sfatul popular si intreaba acolo.
Bafta

| bobbugol explică:

Anelaubed nu am inteles bancu laughing cum il cheama pe ion asta? laughing nu prea le am cu bancurile romanestii, fiind plecat de cand eram mic din tara.
Eu as vrea sa iau numele de familie a lui mama pentru ca e dintr-o familie miliardara, si numele ei de familie ar putea sa-mi fie de folos.