| Andu a întrebat:

Poti conduce anumite autovehicule fara a avea nevoie de permis auto? Auzisem de niste scutere...

Răspuns Câştigător
| lalaghizi a răspuns:

Orice autovehicol care nu depaseste 50km/h.

4 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

da scuterele se conduc fara carnet dar este nevoie sa urmezi un curs de ''legislatie rutiera''.

| cezar_trotski a răspuns:

Oricum trebuie sa faci cursul de legislatie, de ce nu vrei sa-ti iei carnetul? Macar stii o treaba...

| claudiu38 a răspuns:

Moped-urile pot fi conduse fara permis A, din cate stiu. Mi se pare ca ceea ce departajeaza aici motoarele pe care le poti conduce fara permis de cele pentru care iti trebuie permis e dimensiunea cilindrului.

| Claudia_xyz a răspuns:

Poti conduce orice motor cu cilindru de maximum 50 cc, dar trebuie sa ai adeverinta ca ai urmat cursul de legislatie auto, sa inmatriculezi motorul la primarie si sa ai minimum 16 ani. Poti pune si-o asigurare RCA, nu strica.