| GabyAdicaEu a întrebat:

Poti sa iti iei carnetul la 16 ani? Daca da in ce consta a conduce o masina? Trebuiesc anumite masini si un sofer adult cu tine? Care sunt regulile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vrei sa conduci.
Conform art.20 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" (4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Bineinteles, anterior examinarii, trebuie sa faci o scoala de conducere pentru categoria pe care o vrei. Nu exista regula cu sofer adult, este o prostie inventata de necunoscatori a legislatiei rutiere.
Regulile de circulatie o sa le inveti in scoala de conducere si studiind legislatia rutiera.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru masina permisul se ia numai la 18 ani.Impliniti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate si pentru masina categoria B1.
Vei putea conduce acele masini care se incadreaza la acesta categorie precum Aixam sau Microcar. Nu exista nicio regula cu niciun adult.

| Pool77 a răspuns:

Depinde. Ce categorie vrei? Pentru motocicleta se poate da, insa pentru masina nu.