| anonim_4396 a întrebat:

Potrivit noului cod penal, tentativa de sinucidere se pedepseste? Am vazut la stiri un purtator de cuvant care spunea ca tanarului care incercase sa isi ia viata i se va intocmi dosar penal. Cum e posibil asa ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se pedepseste, se pedepseste doar determinarea sau inlesnirea sinuciderii, citez:
"ART.191.Determinarea sau înlesnirea sinuciderii
  (1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă
sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.
  (2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.
  (3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă
sinucidere a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3) au fost urmate de o încercare de
sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate."
Nu spui in ce a constat tentativa de sinucidere. Probabil a fost o fapta care se poate incadra la alta infractiune, de aceea s-a intocmit dosar penal.

| Kaℓi a răspuns:

Poate ca tentativa lui de sinucidere a fost mai complicata, cu tulburarea linistii publice, ultraj sau punerea in pericol a altor persoane. Daca afli amanunte despre caz te poti lamuri.

| Radu284 a răspuns:

In unele (alte) tari se pedepseste, motivul fiind ca daca incerci sa te sinucizi fara sa reusesti, consumi in mod ne necesar resursele statului (salvare, posibil pompieri, politie, etc.)

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu exista asa ceva. Se pedepseste doar inlesnirea sinuciderii cuiva sau determinarea cuiva sa se sinucida nu tentativa cuiva de a se sinucide.