| marinflorin81 a întrebat:

Prima intrebare ar fi, bunica sotiei acum decedata s-a judecat cu x pentru 2500mp in Peris IF din care a ramas cu 800mp pe atat a avut acte restul de 1700ia revenit proprietarului de drept cand au cumparat acesti 800 mp i s-a luat de catre stat asa era atunci dupa ce au castigat procesul mostenitorul x in 2005 si-a facut cerere la primarie de obtinere a Titlului de proprietate, dupa obtinere si-a facut cadastru cred ca cu expertize alese de instanta, acum cati-va ani a decedat si soacra mama sotiei noi am ales sa facem succesinile de pe urma celor doua in instanta soacra mea avand 3 copii unul a renuntat la tot si din partea mamei cat si a bunicii in notariat in instanta a fost scos conform declaratilor notariale date in 2012 acum a ramas unul din cei doi cumnati si sotia in aceasta succesiune acum asteptam pronuntarea au cazut de comun acord, problema ieste ca nu avem titlu de proprietate in urma discutiei avocatului cu cei din primarie a ramas ca la obtinerea hotararii sa ne dea pe cale administrativa Titlul, noi am masurat in curte si nu avem acei 800mp ca cel care ne-am judecat cu el a dat gardul inapoi cu 7m si ceva conform schitei pe care o avem si noi care ieu am obtinuto mergand la firma de cadastru care le-a facut lor noi trebuie sa avem pe lung 43, 53 iar latimea curtii 19, 54 masurand am decat 36 m pe lungime in loc de 43, 53 si mai nou vor sa-si traga gard ca sa ne ia acesti m ar fi cam 150 mp ce putem face sai oprim pana ne iese titlul ca sa putem si noi sa facem cadastru dosarul fiind 11393/94/2012

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce puteti face este o actiune in revendicare pentru suprafata respectiva, la judecatoria de care apartineti.
Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, care sa vada toate actele si va poate da un sfat mai bun.

| marinflorin81 explică (pentru Ioandelasal):

Pai da dar iei cand au facut cadastru sa masurat si la noi numai ca iei au dat gardul inapoi ma gandesc ca daca in curand se vor pronunta cei de la Buftea odata sa depun actele in primarie safac ordinu prefectului sa obtinem titlul de proprietate si poate fac o plangere la politie cu toate actele si poate va intervenii si primaria ma gandesc tota prostia ieste ca refuza sa dea gardul inapoi noi avem 800 iar iei 1706 asa ieste in dosarul de cadastru al lor

| Ioandelasal a răspuns (pentru marinflorin81):

Ai incercat o rezolvare amiabila, ca sa nu ajungeti la proces? Cand s-a masurat proprietatile au fost delimitate cu tarusi?

| marinflorin81 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu daca s-au pus atunci tarusi dar exista o schita cadastrala care banuiesc ca aceasta ramane in picioare nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru marinflorin81):

Sigur ca exista schita doar ca, daca se bateau tarusi si erau scosi de vecin, fapta ar fi constituit infractiunea de tulburare de posesie, citez:
"  ART. 256. Tulburarea de posesie
  (1) Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea sau strămutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat în posesia altuia se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
  (2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."