| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra unirii republicii Moldova cu Romania(argumentati raspunsul)funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CONTRA
Republica Moldova nu vrea unire cu Romania moldovenii nu vreau sa fie romani pentru ca nu au fost si nu vor fi niciodata
RM este un stat independent cu traditii si popor propriu
Pentru cei care (singuri stiti) Moldova este stat independent deja de 20 de ani
VoI ce nu aveti ce face?
Pamint nu va ajunge
CE PROSTIE sa va uitati peste gard si sa vreti unire
Nus romanca

| nameuser a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo,bravo,asta vroiam sa aud.RM nu vreau unire si nu o sa se uneasca niciodata! Chiar daca ar fi sa ne unim,mai bine cu Rusia! Suntem MOLDOVENI, traim in REPUBLICA MOLDOVA, vorbim limba MOLDOVENEASCA! Intr-adevar, avem traditii si obiceiuri diferite. Uitati-va la muzica noastra populara si la tiganii astia de romani, cum canta ei o colinda, si cum cantam noi! Suntem un stat independent si asa vom ramane! Moldova a aparut prima! Romanii l-au tradat pe Stefan cel Mare cand lupta cu turcii.

| anonim_4396 explică (pentru nameuser):

De acord in intregime nu avem nimic comun numai ca seamana un pic limba
Noi avem poporul si traditiile noastre
Si sunt de acord daca ne unim cu Russia o vom duce foarte bine

| nameuser a răspuns (pentru anonim_4396):

Dollars,scrie te rog aici adresa ta de facebook sau odnok(sau alt site de socializare), sau macar din ce localitate esti ca incerc sa-ti scriu mesaj si nu pot ca statutul de junior nu-mi permite.Ai putea sa-mi scrii tu un mesaj aici,pe TPU,daca o sa poti, sau sa-ti editezi profilul, si sa activezi optiunea de a primi mesaje de la toti utilizatorii, nu doar de la seniori.Te rog mult, mi-e interesant sa aflu de unde esti si merci anticipat.Te-am pupat!

| anonim_4396 explică (pentru nameuser):

La odnoklassniki sunt serjantu Adinuta si sunt din orasul Rishkani

| nameuser a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci de adresa, o sa intru la tine pe profil cand imi recapat parola ca mi s-a spars profilul(un tont(sau toanta)mi-a aflat parola)

81 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt pentru unire, cei din R.M. sunt si ei romani si nu-i nevoie de doua tari, ar trebui sa luam exemplul Germaniei. Impreuna am fi mai puternici, conform zicalei. Numai bine!

| nameuser a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ati fi mai puternici, da, cum sa nu! Sarantocii si tiganii! Unde era Romania voastra cand aparuse Moldova? Nu suntem romani, ci Moldoveni! Auzi, vorbim aceiasi limba, doamne cum se stramba cand vorbesc aia din Romania!

| Ioandelasal a răspuns (pentru nameuser):

Sau nu cunosti deloc istorie ori esti de foarte rea credinta. Citeste-l pe Miron Costin si vezi ce spune acesta despre moldoveni. Vezi si istoria intemeierii statului feudal Moldova si istoria de pana la unirea din 1859 si dupa aceea. Poate te strambi tu auzind limba romana, din ce afirmi este foarte clar de cine apartii.

| anonim_4396 explică (pentru nameuser):

Cu accentul lor poti sa innebunesti tongue

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai spus foarte clar de cine apartii. Esti prost crescut/a si fara un pic de bun simt. Nu mai vorbesc ca nu esti nici prea destept/desteapta de vii aici sa faci apologia comunistilor. Vai de capul tau!

| justitiarul a răspuns:

Contra.Avem noi lenesii, betivii si saracii si nostri nu ne mai trebuie si altii.
Si in afara de asta cam 80% din ei considera ca au limba proprie(adica nu e romana ci moldoveneasca) prin urmare de ce sa ii numesti frati si sa le plangi de dor, unora care nu dau doi lei pe tine?

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru justitiarul):

In primul rind rominii sunt cei care nu dau doi bani pe noi, Sunt in grecia si am trecut de 3 sau 4 ori hotarul Romaniei, pot sa ti spun ca rominii se poarta porceste cu moldovenii, si inca se socot fratii nostri? vai de asa fratii.Fratii au fost cind era Basarabia, care nu mai exista demult, fiei tarina usoara.

| justitiarul a răspuns:

Daca nu dai doi lei pe noi de ce mă-ta vrei sa te unesti cu Romania? Sunt convins ca te-ai unit cu multi romani pana acum........in pat!
Voi nu aveti tigani? Nu, ca au plecat de foame, uitasem!

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Nu noi nu avem tigani si chiar daca se mai intilnesc unu la o suta macar au vreo idee despre ce vorbesc.Ce sa spun
La voi inca nu ajuns evolutia

| justitiarul a răspuns:

Romani disponibili financiar sa le scoata din foame, nu te-ai prins?laughing

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

Chiar?
Sunteti saraci de...
Sper ca ma-i inteles

| zotescumarius a răspuns:

Pro dar doar după ce RM adera de una singura la UE, doar dupa si cu urmatoarele conditii:
1. limba unica si oficiala sa fie româna.
2. minoritatea rusa si ucraineana va primi cetatenie limitata (modelul tărilor baltice), adica vor avea toate drepturile cetatenesti in afara de cele politice.
3. Minoritatile rusa, ucraineana si gaugaza vor primii aceleasi beneficii sociale pe care le au maghiarii dar atat.
4. Regiunea Autonoma Găugază dispare, în România nu vor exista provincii autonome, statul va fi unitar si indivizibil.
5. In urma unirii nu va aparea un nou stat ci Republica Moldova se va integra in România, deci juridic international doar Moldova va disparea de pe harta (modelul german).
etc

| anonim_4396 explică (pentru zotescumarius):

Transnistria este un stat care face parte din RM si acesta este inca un contra argument cu unirea voastra
Si este imposibil sa da-i afara populatia statului fara voie
Asta este Moldova Romania este al stat

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru zotescumarius):

Sa dispari tu de pe harta cu tot Rominia si tiganii tai!

| zotescumarius a răspuns:

Pai sigur ca punem conditii, ca e in avantajul vostru sa fiti in cadrul României, nu al nostru. Daca nu va plac conditiile puteti sta linistiti in republica voastra amarata.

| nameuser a răspuns (pentru zotescumarius):

Da a zis cineva ca vrea sa ne unim? nu-ti fa griji, desigur ca o sa stam aici.Ti-am zis ca mai aveti cateva inundatii vara asta si a-ti plecat-o cu Romania voastra

| anonim_4396 explică (pentru zotescumarius):

Republica noastra nu e amarat are istorie traditii popor si peste un an si ceva vin inapoi comunistii si va fi o tara de SUCCES
Apropo am mai citit niste intrebari
CE TREABA AVETI DE 1 DECEMBRIE LA CHISINAU?
Ziua voastra sarbatoriti-o de la noi ce vreti? tongue

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru zotescumarius):

Proasta nu e in avantujul nimanui, nu vezi ca nu vrem unire? tigani amariti!

| Leon a răspuns:

Eu sunt pro, vorbim aceeasi limba chiar daca Moldova a incercat sa isi creeze o identitate proprie, vorbind de la inceputul perioadei interbelice pana la dezmembrarea uniunii sovietice.
Avem aceeasi istorie, aceleasi principii si valori si nu de putine ori marii conducatori ai tarii au 'poftit' sa fim frati, toti sub acelasi soare.
Din pacate Moldova sufera de o lispa de identitate mai grea decat a Romaniei, dar sunt de acord si mi se pare corect sa fim cu totii in aceeasi barca, la bine si la greu cum se zice nu?

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

Care aceiasi limba, ma? Voi va auziti pe voi romanii?

| Leon a răspuns (pentru nameuser):

Nu cred ca iti dai seama cu cine vb, ca sa ne bagi pe toti in aceeasi oala si sa spui ca Stefan cel Mare a fost tradat de romani, adica e ca si cum v-am fi pus o bomba in Chisinau, eu zic ca de-alungul istoriei tradarile au fost cam de peste tot si aici e perfect valabila zicala ca 'orice padure are uscaturile ei'. Din pacate in Romania sunt foarte multe, prea multe, iar aceste uscaturi in loc sa isi vada de treaba lor au umblat mereu cu pretentia sa puna stapanire pe ce nu e al lor. Asa e si in Romania si in Moldova si in Ucraina si in orice alta tara din lumea asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa stergem Romania de pe fata pamantului. Ca tot am vazut ca esti asa de pasionala si iti respect dragostea fata de tara, toti cei care ne-au tradat de-alungul istoriei, din Transilvania spre exemplu, ce ar trebui sa fac acum sa ma duc sa impusc toti ungurii sau generatiile de austrieci sau nemti care au ramas?
Si vorbesti de Rusia parca vorbesti de sora-ta, pai toate marile popoare care si-au impus regimurile nu au facut altceva decat sa controleze si sa impuna, sa subjuge, de la imperiul roman, austro-ungar sau otoman pana in zilele noastre USSR, Germania, Statele Unite.
Eu sunt plecat din tara din motive pe care unele tu le-ai expus mai devreme, dar nu sunt de acord cu modul tau agresiv de a-ti impune pentru de vedere si modul cum raspunzi. Mai ales ca eu ti-am expus pentru de vedere intr-un mod cat se poate de cordial.
In concluzie, nici eu nu sunt multumit de tara in care traiesc, uneori ma gandesc cum ar fi ca Romania sa se divida in doua parti: toti prostii astia, analfabetii astia incredibili care nu stiu sa vb limba romana si cocalarii, ascultatorii de manele si tiganii, toti teribilistii necivilizati intr-o tara, iar restul romanilor adevarati in alta tara.
E de neinteles de ce marile popoare au navalit de-alungul istoriei pe pamanturile noastre, dar totodata incerc sa inteleg ca fara niciun fel de influenta din partea acestora sau mai bine zis fara niciun fel de interactiune cu aceste popoare(mai avansate decat noi la momentul respectiv) nu stiu la ce nivel am fi fost, probabil destul de izolati in mijlocul Europei sau de ce nu un stat ca Elvetia spre exemplu.
Ai o parere proasta despre Romania dupa cum vad, si eu am, dar iti spun ca aceste 'simptome' sunt prezente peste tot in lume.
Spre exemplu daca vii in Italia de nord, iar apoi o sa mergi spre sud in orase mari de la Napoli in jos, o sa vezi o mare diferenta. O sa observi imediat diferenta de mentalitate si 'dificultatile de comunicare' intre cei din Torino sau Verona spre exemplu si unul din sud. Cum de altfel o sa observi diferenta intre orase ca Detroit, Los Angeles Miami si orase ca Washington, New York etc. sau cum de altfel observi diferenta la noi intre ceea ce vezi in sudul si estul tarii si ceea ce vezi in vest si nord. Si totusi ar fi mai mult decat imbecil un raspuns de genul ca toti moldovenii (din estul tarii, inclusiv cei din maretul Iasi) sunt mai incapabili, mai prosti decat clujenii spre exemplu. Nu poti fi rasist nici cu cocalarii sau cu ascultatorii de manele, nici cu romanii sau cu moldovenii asa cum o fac spre exemplu unii dintre italieni. Ne baga pe toti in aceeasi oala iar mi-e mi-a luat mult timp sa ii fac sa inteleaga ca lipsa de identitate nu cunoaste granite sau limite si ca respectul si educatia se castiga, nu se pretind in orice colt al lumii ai fi. Depinde doar cat de mult poate intelege fiecare din viata.

| anonim_4396 explică (pentru Leon):

Noi am inteles atunci cindva ca e mai bine cu Russia si de aceea suntem si mai bogati am fost pina la AIE
Inchipuiesti cum va fi daca Marea Britanie va face revolutii in SUA?

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cunosc prea bine istoria recenta a Moldovei, adica post-comunista, dar statisticile nu arata chiar asa de bine cum zici tu. In zilele aste oricum n-ai de ales pentru ca marile puteri au controlul.
Nu inteleg faza cu UK si SUA, explica straight face

| anonim_4396 explică (pentru Leon):

UK SI SUA tot cum spuneti de Moldova se trag dintr-un popor si cum ar fi daca UK ar face proteste in SUA?

| richarddawkins a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit,majoritatea care au plecat in usa au fost germanii, englezi

| anonim_4396 explică (pentru richarddawkins):

Acum majoritatea tiganilor fug in RM si mai departe in Russia

| Leon a răspuns:

Am inteles tot, deci pentru tine regimul comunist e cel mai sanatos mod de viata, eu condamn comunismul precum condamn si celelalte regimuri si tot ceea ce incearca sa subjuge si sa controleze libertatea si identitatea oamenilor si a statelor.
Dar extremismul asta in general nu duce la nimic si n-am sa ma tiganesc cu tine cum am vazut ca faci tu cu ceilalti pe-aici.
Concluzia e ca e tragic faptul ca o tanara din generatia post-comunista din care am avut de suferit cu totii, inclusiv rudele tale, prezinta inca simptomele unei mentalitati bolnave.
Si inteleg faptul ca pentru tine, tara ta nu conteaza prea mult, adica identitatea Moldovei, tara lui Stefan cel Mare, prieten bun cu domnul Tarii Romanesti, ci conteaza comunismul sau istoria recenta. Unde au fost rusii cand ati avut nevoie de ei, daca stii intr-adevar istoria tarii tale, si de ce nu va ajuta si in momentul de fata? Pt ca vor doar sa subjuge si sa se foloseasca de voi. Mai documenteaza-te iar apoi vino cu intrebari si afirmatii adevarate, ca de tiganeli sunt satul.

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

Da,regimul comunist e cel mai sanatos mod de viata.Sunt comunista,vreo problema, intrebari?!? Chiar si pe vremea lui Stalin era mai bine, existau kolhozuri unde fiecare om era incadrat, avea un salariu destul de marisor, produsele, alimentele etc. costau nimicuri...Cine a avut de suferit? Au avut de suferit nebunii si handicapatii ce nu-si stiau istoria, nu stiau ca sant moldoveni, vorbesc moldoveneasca si locuiesc in Moldova si ca Stefan cel Mare a fost tradat de romani in batalia cu turcii si plus la asta ca Tara Moldovei s-a format cu mult inainte de Romania.Inclusiv rudele mele? Rudele mele nu au avut de suferit pentru ca stiau unde traiesc, ce limba vorbesc si ce popor sunt.Stefan cel Mare a fost bun prieten cu domnul Tarii Romanesti pana cand acestia nu l-au tradat si din cauza asta el a incendiat Bucurestiul.Rusii au fost intotdeauna aici cand am avut nevoie de ei.In perioada cand faceam parte din URSS, rusii au construit la noi in tara biserici, scoli, spitale, gradinite etc.Tot ce vezi in Chisinau a fost construit in perioada sovietica de rusi.Ce-au facut romanii tai cat timp eram ocupati de acestia? Rusii vor sa se foloseasca de noi? De aia ne ajuta(ma rog, ne ajutau, ca de cand a venit la putere AIE, nu se mai intampla acelasi lucru)ne primesc vinurile, ne primesc la munca si studii...Cu ce ne ajuta Romania?

| Leon a răspuns (pentru nameuser):

Democratia post-comunista, prost inteleasa de romani, a fost exploatata in cel mai nenorocit hal de toti aceia care nu si-au vazut de treaba lor de-alungul istoriei. Se poate face fara niciun fel de resentimente o analogie intre boierimea feudala si caracatita clientelei politice, de fapt ceea ce vroiam sa te fac sa intelegi e ca nesimtirea nu cunoaste limite, iar atunci cand vine vb de interese, putere si control acest fenomen de 'prostitutie morala' pare ca un focar de infectie.
Pe vremea lui Vlad Tepes se tragea in teapa, iar pe vremea lui Stefan cel Mare inca se mai taiau capete, ma gandesc ca stii cam ce s-a intamplat si cat de mult il regreta Stefan Voda pe Vlad Tepes, ca tot am facut o scurta incursiune in istorie.
Fenomenele care se petrec in Romania si pe care tu mi le expui le cunosc destul de bine, mai bine decat tine, si mi se rascoala toata constiinta cand vad cum se distrug generatii de oameni doar din ipocrizia fara margini a unora.
Si Romania si Moldova au luptat pentru pamantul pe care locuiesc, dar Romania a avut de suferit din greu in timpul oricarei dominatii prezente, inclusiv cea a comunismului.
Probabil au existat influente pozitive din parte Rusiei in tara voastra, repet nu cunosc in detaliu istoria foarte recenta a Moldovei, dar auzeam mereu informatii sintetice de genul ca Moldova e la coada Europei si nu la mine in tara ci cam peste tot pe unde am fost.
Dar asta nu inseamna sa va bag pe toti in aceeasi oala si sa va etichetez net inferiori tarii noastre si chiar n-as vrea sa ma tiganesc cu tine, pentru ca iti pot intelege parerile, experienta de viata si convingerile, dar nu pot sa tolerez aberatiile care se spun despre tara mea. Nu suntem un neam de tigani si ascultatori de manele, iar la noi in regimul comunist nu puteai sa scoti o vorba si nu aveai dreptul la libera exprimare, trebuia sa faci ca un animal ceea ce iti zicea fara sa gandesti si sa pretinzi, in concluzie totul era foarte limitat pentru ca avea ca singur scop cresterea 'patrimoniului colectivului comunist din Romania'. E destul de asemanator cu ceea ce incearca sa faca occidentul in momentul de fata, adica mai pe romaneste sa te puna la caruta sa tragi nestiind pentru ce si fara sa privesti in stanga si in dreapta, important e sa stii sa tragi caruta pe care ai fost 'educat' sa o tragi, chiar daca in rest esti un zombie social. Adica nu trebuie sa stii sa schimbi un bec daca tu esti un bun contabil sau un dentis spre exemplu. E treaba electricianului, iar pentru tine poate fi periculos. Cam asa e, iti spun pentru ca am avut ocazia sa umblu afara din tara, desi nu putem sa comentam nimic caci oricum sunt mult mai organizati ca noi si au mult mai multe privilegii, o mentalitate mult ma matura si o cultura asupra muncii mult mai dezvoltata decat la noi.
Sper ca ai inteles ca a fost creativa mega-dezbaterea noastra si sa intelegi ca de fapt suntem in aceeasi oala, si romani si moldoveni, iar cand spun asta ma refer la adevaratii cetateni nu la cei care nu fac nimic si isi bat joc de tara lor.

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

De cate ori sa-ti repet ca nu suntem in aceeasi oala? romanii sant romani, locuiesc in Romania(sunt imprastiati peste tot in Europa facandu-se de ras, in fine nu despre asta e vorba), si vorbesc romana.Au cu totul alte traditii si obiceiuri.Cum poti sa spui ca sant identice, asculta cum cantam noi o colinda si cum cantati voi.Nu ma refer la cuvinte, ci la modul de a canta.De cantecele populare nici nu mai vorbesc...sau de alte obiceiuri.Iar moldovenii sant moldoveni, locuiesc in republica Moldova, vorbesc moldoveneasca, sunt independenti si nu vor/nu le trebuie unire! am repetat si o sa mai repet
sus PCRM
sus republica Moldova
sus Vladimir Voronin
sus relatii bune cu Rusia(ca cele de pe timpul guvernarii comuniste(PCRM)
jos unire
jos Romania/romani(sorry)

| Leon a răspuns (pentru nameuser):

Eu am vazut si multi moldoveni pe aici, foarte multi, sau moldovence care se marita cu italieni sa isi ia cetatenia sau alte privilegii. Cum explici asta, sunt oare aceste femei usuratice? Dar tot cetateni ai Moldovei sunt, iar dintre romani multi muncesc cu demnitate si isi vad de treaba lor. Dar daca tu esti fixista e treaba ta, vad ca esti comunista dar iti place mentalitatea americanilor, dupa muzica pe care o asculti. Nu vad o colinda la tine in playlist sau vreo intrebare despre tara ta, nu faci altceva decat sa te tiganesti cu oricine nu e ca tine si gandeste open-mind. Poate cand o sa mai capeti experienta de viata o sa iti schimbi convingerile. eu ma retrag onorabil cu faptul ca ti-am vb frumos si nu te-am jignit.

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

Pai cei care se duc in Europa, de exemplu Italia si-si iau cetatenia nu fac altceva decat sa fuga de actuala guvernare care ne-a dus tara la fund si ne-au saracit-o de tot(actuala guvernare e AIE, Alianta pentru integrare europeana).Si crede-ma ca majoritatea moldovenilor pleaca la munca in Rusia, reintorcandu-se sau nu.Si cand am zis ca romanii sunt imprastiati peste tot in Europa, nu m-am referit la toti sau la tine, dar nu putem sa negam ca majoritatea, cum ar fi romii(hai sa vorbim civilizatbig grin)isi fac tara de ras prin alte state.DA, SUNT COMUNISTA! Fiecare are opinia sa si sustine pe cine crede ca e mai bine.Cum adica imi place mentalitatea americanilor? Eu ascult muzica de care imi place,indiferent ca e romaneasca, americana, ruseasca sau indiana etc. actuala guvernare comunista PCRM si sustinatorii acestui partid, ca mine, se disting foarte mult de comunistii din perioada sovietica.Chiar nu puteti intelege? Nu ma refer numai la tine, sant o groaza de oameni si la noi in tara, care se tem(Doamne, ce mentalitate au!), ca PCRM se va transforma in guvernarea comunista de pe vremea sovieticilor(dar si atunci era mai bine ca acum). Daca sunt/suntem comunisti nu inseamna ce crezi tu.Nu ma tiganesc! Am capatat destula experienta.Nici eu nu te-am jignit

| Leon a răspuns (pentru nameuser):

In sfarsit explicatia pe care o asteptam inca de la inceput, vad ca faci foarte mare distinctie intre 'doctrina' actuala si vechiul regim.
Cand te auzeam ca vb asa de pasional despre comunism mi se ridica parul in cap, dar cred ca m-ai lamurit. Nu cunosc prea bine situatia politica din Moldova asa ca n-am ce sa comentez.
Rromi se scrii cu doi r pentru a face distinctie intre 'maternitatea' lor si romani. Nu ei au luptat pentru tara noastra asa ca nu ma intereseaza. O zi frumoasa!

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

Stiam ca se scrie rromi, cu doi de rr, da nu eram chiar sigura si de aia am scris cu un singur r(nu scriu in fiecare zi cuvantul rrom), si nu era nevoie sa ma corectezi.
ceva muzica moldoveneasca:
http://youtu.be/NmupMlnBskI
http://youtu.be/vVAqAPa0YV4
http://youtu.be/iZEzQP0SCTs
http://youtu.be/wI5FD7H4UeE aici in videoclip a pus cineva tricolorul Romaniei, nu stiu de ce...
http://youtu.be/9mLxxsJ77eQ
http://youtu.be/coxB3yyo9q4 cum se danseaza
http://youtu.be/UkyNSjeVLJY
http://youtu.be/Ne4H31tB9Co uite cum se danseaza
http://youtu.be/L20oTDefNcg
http://youtu.be/qCsrJ6xvLmA
ceva romanesc:
http://youtu.be/huBykZQ6Mbk
Faci diferenta, nu?
o sa mai adaug, nu prea am timp

| Leon a răspuns (pentru nameuser):

Deci ai expus 10 melodii moldovenesti contra unei sarbe cu o cantareata improvizata. Altceva mai bun nu ai gasit, iti dau eu nume mari ale folcorului romanesc daca tu nu iti aduci aminte. Si muzica bun nu lesinate.
Asa se danseaza si sarba iute la noi, muzica voastra are alte influente.
Spre exemplu mie nu imi place muzica traditionala a italienilor, cu acordeonul ala omniprezent nici cea a nemtilor. Dar asta nu inseamna ca sunt urate. Fac parte din cultura unui popor. Acum depinde cat de bun e unul sau altul sa o reproduca.
Si imi arati muzica electronizata in mare parte, pe bune ma pricep indeajuns la muzica.

| nameuser a răspuns (pentru Leon):

Am vrut doar sa arat cat de mult difera muzica, dansurile, petrecerile, obiceiurile noastre de ale voastre.Si sa nu mai ziceti ca se aseamana, avem multe in comun bla-bla-bla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt moldoveanca (oleaca ruska), si sunt de acord in intregime Alianta a Stricat TOT timp de 8 ani tara a fost readusa la standarte de PCRM si a venit Aie si in trei au stricat tot la-s ca vor fi alegeri si v-a zpura Alianta... Sus Republica Moldova

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ha ha ha
Apropo de cind a venit AIE tot tiganii din Romania fug in Moldova si mai departe fug in Russia la bani tongue
Si tu BCoMichael vrei unire
Interesant cu ce gindesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da Moldova a fost pin la AIE cu mult mai bogata salarii mari pensiile tot productele gazul, petrolul costau banuti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ei asa e mentalitate daca e rau in tara de ce sa nu te uiti pe la vecini la care e mai bine cu aceea se duc sa vina mai repede PCRM inapoi la putere ca o sa vada ei Unire... Picioaru-Fundu si la revedere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si spui ca nu esti tigan si analfabet?
Si,, articularea" voastra este nimic altceva decit limba MOLDOVENEASCA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu tot sunt comunista
big grin

| 0x11111051 a răspuns:

Contra.
Sa te uiti peste gard, si sa vrei sa te unesti cu vecinu.

| iKronstadt a răspuns:

Absolut CONTRA! Românii adevărați (cei puțini)să se mute în România, iar cei care pupă în fund Moscova (cei mai mulți) să rămână în Basarabia.

| Cosmotel a răspuns:

Daca tot multi dintre ei vin la noi in tara sa-si faca studiile, de ce nu?

| Cosmotel a răspuns:

Ca tare cuminti sunt fetele voastre..am avut 4 colege in liceu si am vazut cum gandesc.
si calmeaza-te ca nu te premiaza nimeni pentru ce zici aici.

| nameuser a răspuns (pentru Cosmotel):

Pai daca au venit in Romania voastra si s-au invatat de la tarfele voastre, cum vrei sa se comporte?

| BCoMichael a răspuns:

Contraaaa
Pentru ca atunci Romania nu ar mai avea forma de peste ci ar fi peste cu tumoare

| nameuser a răspuns (pentru BCoMichael):

Ma prostu dracului.ti-ai sters cumva raspunsurile si toate ipocriziile pe care le spuneai aici? ca am avut mai multe raspunsuri...ce vrei din prosti, care se crde mari si tari, vorbesc niste aberatii si dupa aia se salveaza stergandu-si prostiile...

| BCoMichael a răspuns:

Eu am glumit!winking
Mereu am vrut ca Moldova sa se uneasca cu Romania pentru ca am castiga putere si ne-am extinde happy
Dc jignesti?

| nameuser a răspuns (pentru BCoMichael):

Tontu dracului de BCoMichael, s-a facut de ras si si-a sters raspunsurile, stergandu-se automat si comentariile mele la adresa lui, sa te ia naiba analfabetule si manelistule!

| BCoMichael a răspuns:

Eu nu sunt tigan laughing

| BCoMichael a răspuns:

Sunt de acord cu ultima doar pentru ca sunt Macedonean dar am tinut putin cu Romania din mandrie pentru ca asa sunt eu fatarnic laughing
Sustin in continuare ca limba voastra e o corcitura pentru ca voi adoptati partea gresita a gramaticii romanilorwinking Serios acum tot ce tine de istoria voastra se trage din noi deci nu exista "moldova" si nici "moldoveneasca" ci doar mofturile unor oameni care vor sa fie importanti!

| anonim_4396 explică (pentru BCoMichael):

Auzi tara se numeste moldoveneasca si poporul este moldovean ca nu poti sa fii moldovean si sa vorbesti romana unde e logica?

| Domnisoaraindragostita a răspuns (pentru BCoMichael):

Daca esti macedonian nu-ti baga nasul unde nu ti ferbe oala cred ca nici tie nu tiar placea ca tara ta sa se uniasca cu alta tara!

| Maysa a răspuns:

Bună
Sunt PRO! Adică, vorbim aceeaşi limbă - suntem la fel - de ce nu? Mie Moldova mi se pare o ţară frumoasă, şi aş vrea să o văd şi pe România împreunată cu ea. Mi-ar plăcea la nebunie!

| nameuser a răspuns (pentru Maysa):

O sa vezi tu unire, iti spun eu amus cand!

| richarddawkins a răspuns:

Pro desfintarea romaniei, aceasta tara minunata e ocupata degeaba, de ce sa vrea si aia sa se uneasca cu tiganii europei, saraci europei sa fim seriosi mai bine nu, vorba aia cine trage la saracie daca am fi Germania de ce nu

| nameuser a răspuns (pentru richarddawkins):

Nu am inteles, esti pro sau contra unirii republicii Moldova cu Romania?

| richarddawkins a răspuns (pentru nameuser):

Sunt contra

| nameuser a răspuns (pentru richarddawkins):

Bravo,merci ca ma sustii!

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Contra,Moldoveanca mam nascut moldoveanca mor,in pasaport scrie nationalitate moldoveanca,la hotarul tarii e scris MOLDOVA,tot neamul meu este moldovenesc si eu tot,deci nicaeri nu scrie Romania, am singe de moldoveanca, Moldova este patria mea.Iar cei ce vor unire nau decit sa plece in Rominia, Moldova nu are nevoie de tradatori, ei sau gindit putin ce se va intimpla cu rusii, gagauzii, si celellate nationalitati care traesc in Moldova? ei traesc in Moldova ca si noi si trebuie sa ne gindim si la ei.Cred ca stramosii nostri care au luptat cu rominii atunci cind ei neau tradat si neau ocupat paminturile, acum se rasuccesc in mormint din cauza tradatorilor care vor unire!

| AnyAnA99 a răspuns:

LoLandOmG ai grija cum vorbesti pe cine faci cu tarfe si tigani. Vorbim aceeasi limba, candva am fost uniti dar de ce sa ne milogim noi de voi sa ne unim daca voi ne tratati asa? eu nu inteleg ce e cu rautatea asta

| nameuser a răspuns:

P.S.am uitat cu desavarsire de 9 mai den' pobedi(ziua biruintei)Felicitari tuturor! indiferent de cite ori ne vor forta sa nu o facem....luptam pentru memoria bunicilor nostri.....slavita sa le fie munca si lupta pentru care noi traim acum liberi! ВЕЧНАЯ ПАМЯТЬ ГЕРОЯМ ––- ВЕТЕРАНАМ ВОЙНЫ. СПАСИБО ВАМ! С ДНЕМ ВЕЛИКОЙ ПОБЕДЫ НАД РУМЫНО-НЕМЕЦКИМ ФАШИЗМОМ!
9 Mая!
Пусть небо будет голубым,
Пусть в небе не клубится дым,
Пусть пушки грозные молчат
И пулеметы не строчат,
Чтоб жили люди, города...
Мир нужен на земле всегда!
С днём Победы!
Поздравляю вас с Днем великой Победы! Пусть этот день будет напоминанием о том, что наш народ смог объединиться перед лицом общего врага, выстоять в нелегкой борьбе и избавить мир от фашизма! Я желаю вам, вашим семьям и всем нам никогда не испытать тягот войны!
Спасибо за ПОБЕДУ! МЫ ПОМНИМ И ГОРДИМСЯ!
Multumim pentru biruinta! Noi tinem minte si ne mandrim!