| kikiriki a întrebat:

Recunosc din start ca intreb mai mult din curiozitate : care sunt sansele de reusita ale unui proces indreptat impotriva unei firme de asigurari? E vreo diferenta ca la Casco este semnat un contract intre asigurat si asigurator, fata de rca unde se merge doar pe o polita valabila? De asemenea, care este termenul mediu de rezolvare al unui astfel de proces? Pana intr-un an, sau undeva intre 1, 5-2 ani?
Plecam de la premisa ca nu este vorba de e o frauda, nu e vorba de rate de casco neplatite la timp, polite nevalabile, etc...
Mentionez ca sunt oarecum interesat de acest subiect, din moment ce numai pe aceasta parte din forum sunt o multime de oameni care urmeaza sa dea in judecata firmele de asigurari, si nu stiu la ce sa se astepte. Topicul este deschis si altor raspunsuri care ar putea lamurii userii ce urmeaza sa scrie pe acest segment de forum.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui care este obiectul si pe ce motive vrei sa-ti intemeiezi cererea de chemare in judecata, asa ca nu se poate da un raspuns corect. In principiu orice proces poate fi castigat daca reclamantul are probe suficiente si relevante care sa ateste ca a fost indreptatit sa introduca actiunea si ca dreptatea este de partea lui. Nu este nici o diferenta si polita RCA dovedeste existenta unui contract intre asigurator si asigurat, doar ca este in beneficiul unui tert, respectiv cel care a suferit daune in urma accidentului provocat de asigurat, spre deosebire de CASCO, care este in beneficiul asiguratului. Este greu de spus durata procesului, dar cred ca ar dura cel putin un an, limita maxima ar putea fi si de 2-3 ani. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi depinde din ce motiv dai în judecată firma de asigurări.
E adevărat că uneori depinde şi CE firmă dai în judecată şi la CE instanţă dar nu e cazul să facem speculaţii privind corupţia unor anumiţi oficiali ai instanţelor româneşti.
Zi-ne speţa dacă vrei lămuriri. Unele procese se pot termina în câteva luni, altele în câţiva ani. Depinde foarte mult de problemă, de cine a fost vinovat de accidentul în sine (înţeleg că-i vorba de asigurări auto), de cât de mare este diferenţa de bani plătită de asigurator între ce ar fi trebuit să plătească şi ce a plătit în fapt, etc. etc.
Salutări.
P. S.: Sfat: Când vrei să deschizi o dezbatere pentru curiozitatea ta, foloseşte un scenariu cât mai detaliat cu date fictive.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Procesul dureaza oricum peste 1 an...va trebui sa consultati un avocat cu experienta in procesele cu asiguratorii

| ASIGURATORUL a răspuns:

Depinde de fiecare caz in parte.De regula procesele cu asiguratorii dureaza ceva timp.Va trebui sa apelati la serviciile unui avocat specializat pe asigurari in cazul in care doriti actionarea in instanta un asigurator.

| darrio2007 a răspuns:

Intra pe Avocat.net.Posteaza intrebarea ta pe forum si iti va raspunde cineva avizat.

| andreea3216 a răspuns:

Nu exista nici o diferenta intre polita RCA si CASCO.Sansele de castig in cazul unui litigiu nu o sa ti le poata evalua nimeni atata timp cat nu prezinti mai multe detalii.Cat priveste durata, de principiu daca procesul va avea loc in Bucuresti cu siguranta in prima instanta vei petrece mai mult de 1 an de zile.Succes