| Sheriarty a întrebat:

Referitor la taxele vamale, TVA, cand e vorba de un colet personal (cadou) din SUA. Persoana de la telefon (Otopeni) mi-a zis ceva de un TVA de 20/90 de lei, nu am inteles bine (nu era buna legatura). Eu stiam ca acestea sunt scutite de taxele vamale. Ce as putea face?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ti-a spus ca TVA este in cota de 20% din valoarea coletului si aceasta reprezinta si ai de plata 90 de lei.
Pentru coletele primite din afara UE trebuie sa platesti TVA.

| relian a răspuns:

Asa ceva numai in europa se poate intimpla.Nu stiu frate cum se face dar daca esti in state si cumperi orice de oriunde nu platesti nici o taxa vamala nimic.Cum se face ca acolo platesti vama la orice? Asa ceva deja te face sa-i injuri.Stiti ce ma gandii acu mai devreme? Stiu ca nu-i subiectu asta dar ma gandii la o chestie buna sa-i zic asa pentru romani.Ce ar fi daca romanii ar ceva alipirea RO la SUA? Uite asa sa vina toata populatia sa ceara asta ca RO sa fie teritoriu SUA bineinteles daca aia accepta asa ceva.Si dupa sa puna legile de acolo, sa puna sefi de la ei, si tot ce misca sa fie in RO can america.Pt ca vad RO nu cred sa isi mai revina vreodata.Scuze ca am spus aici dar am zis sa nu pierd ideea.Stiu ca poate americanii nor sa accepte asa ceva.Am vorbit cu cineva din Salvador si mi-a spus, nu stiu cate de adevarat este ca Salvador cindva a cerut ca ei sa faca parte din SUA dar nu iau vrut americanii, insa aia folosesc dolaru ca banu lor national si au ceva relatii f bune cu americanii.

| relian a răspuns:

Cind iti mai trimite careva ceva dinn state spune-i ca sunt ceva firme, daca vrei iti pot da ceva adresa care duc orice in RO dar orice si mobila si paturi saltele am vazut, aragaze in sf orice fara sa platesti nici o vama nimic.Ti le aduce direct la usa.Platesti aici nu acolo, se plateste pe lb sau cum sa zic pe kg cum ar veni acolo oricum nu-i scump, e cel mai ieftin, nu te cauta nimeni nu platesti nimic.Dar asta presupune sa ai pe careva aici, banui ca ai odata ce tia trimis pachet.Singurul inconvenient e ca cam dureaza.Nu este posta, este ceva care ocoleste vama e legal, e treaba lor ce fac conteaza ca omu sa nu plateasca vama.Sau stai ca imi adusei aminte platesti vama daca trimite de ex masini de tuns iarba, chestii motoare din astea.dar in rest haine, incaltaminte, mobila nu se platste decat transportu.Asa trimit toti romanii care sunt aici, nu trimite nimeni prin posta ca ajungi sa te coste de 7 ori cit ai dat pe ce trimiti, plus ca uite aia te vamuiesc. Miam adus acu aminte si am spus sa iti zic, poate pe viitor daca stiu si eu mai trimite sa o faca asa.Pai sa dai 20% din valoarea la ce cumperi si cum adica de unde stiu ei ce valoare are? Vorba ta daca ti la facut cadou nu-i bon nu au nimic sa vada, sau cum se uita la magazine in state sa vada cit costa sau cum fac ei sa stie ce valoare are? Asta chiar cai naspa.De exem aici poti cumpara acelasi lucru cu 80$ sa zicem si la fel de bine il poti cumpara cu stiu s eu 15 $. Atunci ei iau vama 20% din ce anume? Timpenie, lasa frate omu in pace, ia vama la aia care comercializeaza nu la omu care primeste si el un cadou stai asa sal jumuli tu de bani.Pai numa cadou nu mai este ala daca dai 90 de lei.Aia is niste cretini acolo, legi de tot rahatu.Pai sa nu plece toti de acolo.Ce ciuda am eu pe aia de nu i-as spinzura, nu mai stiu ce sa mai fure, nu mai au ce vinde si acum trebuie sa ia de la omu de rand. Tara nimanui aia e RO.

| 1Q a răspuns:

Tot ce vine din afara europei ai obligatie sa platesti taxa vamla altfel nu iti da coletul