| Pinocchio a întrebat:

Romania ar iesi din criza, daca ar lua banii/averea obtinuta necinstit de la toti politicienii sau in general de la cei care ajung la DNA?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Criza tine mai mult de mentalitate, nu de bani. Atita vreme cit toti fura si isi gasesc scuze pentru asta, nu se va schimba nimic. Dupa razboi japonezii au muncit niste ani buni fara nici un salariu pentru a reface tara aia. La noi vezi pe careva facind asta? Uite jegurile de parlamentari cum se pling ca au pensii si salarii mici, tu'le mama lor de animale.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ar iesi din criza numai pe aceasta cale dar ar fi o posibilitate de a mai scadea din deficitul bugetului de stat si posibilitatea de a acorda mai multi bani unor sectoare, cum sunt sanatatea, invatamantul, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Criza e ceva mai complex. Banii proveniti din recuperarile prejudiciilor sunt pe moment, permit 1-2 investitii nicidecum o crestere a economiei, care inseamna salarii mai mari, bugete mai mari...

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca s-ar confisca TUTUROR cetatenilor averea pe care nu o poate justifica, asa cum se intampla in tarile civilizate unde fiscul isi face cu adevarat datoria poate ca nu am iesi din criza acum imediat dar s-ar putea intampla in viitorul apropiat deoarece fiecare si-ar pune intrebarea daca are rost sa o mai faca. Ar fi cazul sa se intample si la noi la fel ca la cei la care este valabila zicala : "in viata de 2 lucruri nu se poate scapa, de moarte si de fisc".