| AndreiTudose a întrebat:

Rovinieta isi pastreaza valabilitatea in cazul in care s-a schimbat numarul de inmatriculare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.1, alin.12 din OG nr.15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(12) Începând cu data de 1 august 2010*), în cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care utilizatorul informează în scris Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A. cu privire la schimbarea numărului de înmatriculare, în vederea operării modificării în baza de date. Documentele necesare şi condiţiile de efectuare a modificării, precum şi tarifele aferente se stabilesc prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului delegat pentru proiecte de infrastructură de interes naţional şi investiţii străine sau al ministrului transporturilor."

3 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Stiu ca trebuie facuta o cerere de actualizare la Cnadnr.

| Adiiiiiii69 a răspuns:

Trebuie sa faci ceva cerere

| AndreiTudose explică (pentru Adiiiiiii69):

Am fost la acte auto si au spus ca nu mai merge treaba asta cu cererea. Daca schimb numarul trebuie sa platesc rovinieta.