| Geluelu a întrebat:

S-a aprobat legea ca poți da de permis la 17 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De multa vreme se pot obtine 3 categorii de la 16 ani, respectiv AM, A1 si B1.
Daca te referi la categoria B aceasta se poate obtine doar de la 18 ani, nu exista alta lege ca sa o poti obtine de la 17 ani.

| Simpatic a răspuns:

Daca in Zimbabwe se ia permis de la 16 ani, nu vad aici in tara asta 'dezvoltata' a noastra de ce nu s-ar putea tot de la atat.
Si stiu ca te-ai referit la permis categorie B nu la jucaria aia in care conduci pocnitori cu motor de 3 cai de la 16 ani...
O prostie caci in tarisoara noastra fost si actual comunista decid aceste legi, Comisia Europeana, si ne supunem sistemului democratic impus de ei.
Daca in state puternic financiar Monaco, Elvetia este ceva firesc sa ai Lamborghini la scara ca si cum ai avea aici BMW din 98, la noi lumea isi rupe capul dupa o Toyota Supra din 2019, deci ce la altii este normal la noi este lux, si ca mentalitate stam bineinteles tot invers, sunt milionari in euro care merg pe bicicleta la serviciu in tari dezvoltate, iar la noi melteanul care lucreaza la bagat baxuri la raion se duce cu porschele...
Evident ca din scaderea varstei pentru obtinerea permisului auto nu se vor intampla lucruri bune!
Pe panta aceasta ascendenta a adolescentilor drogati, teribilisti din familii si parinti de neam prost, nu se vor intampla decat evenimente nefericite.
Dar mai importanta este dorinta de afirmare a calicului care in anii trecuti era dat afara din garsoniera caci avea datorii enorme la intretinere; de a isi etala acum cele 3-4 masini mana a 7-a in parcarea fara plata din fata blocului, cumva parca acei "bolizi" denota ca s-a ajuns...melteanul!

Cat despre ce ai intrebat referitor la aceasta lege, nu stiu sigur daca a fost promulgata, e de la "UE" si o sa mai dureze!

Fratilor graba strica treaba, crede-ma ca stiu ce zic.
La cum se face la noi in tara scoala auto si la ce instructori exista, e jale mare, JALE cu J mare! Deci a te grabi in acest sistem si infrastructura romaneasca e parca identic cu a vrea sa te duci la razboi!

Toate cele bune! Nu dati cu hate sau cu pietre ci doar cu subiectivism constructiv!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu la ce lege te referi tu dar poti lua categoriile Am, B1 si A1 de la 16 ani.

| goguPatent a răspuns:

Pentru categoria B, ca presupun ca la asta te referi, nu a fost niciodata o astfel de lege. Doar discutii fara baza legala.