| Ozil_Messut_1991 a întrebat:

Sall,am si eu o intrebare,am pe cineva in sat,mentionez ca sunt de la tara,care a luat permis cat b pe pile a fost ajutat etc, in contitile in care el are doar 3 clase si abia stie sa scrie si sa citeasca, unde pot facea reclamatie? multumesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu are o conditie de studii, asa ca, daca stie citi si scrie, este destul.
Nu are rost sa faci reclamatie, daca nu poti dovedi ca a dat mita pentru obtinerea permisului de conducere.
Fara dovezi reclamatia s-ar putea intoarce impotriva ta, putand fi cercetat si condamnat penal, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

1 răspuns: