| andrei9530 a întrebat:

Sall TPU,intrebarea mea este urmatoarea:
Am ajutor de somaj si am inceput salucrez pentru o firma de constructii, nu am semnat contract de munca ci sefum mi-a zisvca ma trecut in registrul de evidente al muncii. Nu mise cotizeaza la casa de pensii, la casa de asigurari, etc.
O sa mai primesc ajutor de somaj?
Seful mia zis azi ca gata ma angajat dar ma poate angaja daca nu am semnat contract de munca?
Cum pot verifica daca sunt angazar fara a mai merge la AJOFM. Exista vreusite ceva?
Multumesc anticipat(dau funda celui mai bun raspuns)

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Absolut ca da. Se semneaza in doua exemplare: unul il pastrati dumneavoastra iar unul angajatorul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi angajat in mod legal trebuie sa ai incheiat un contract individual de munca, fara acesta lucrezi la negru si nu figurezi nicaieri ca angajat. Acest contract trebuie inregistrat in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic (Revisal), atat la firma cat si la ITM.
Daca te angajezi trebuie sa anunti AJOFM pentru incetarea somajului. In caz ca vei fi descoperit ca lucrezi la negru poti fi amendat si obligat sa restitui banii primiti ca indemnizatie de somaj.
Parerea mea este sa soliciti incheierea unui CIM.

| mgtow a răspuns:

Angajat fara sa firmezi vreun act nu se prea poate, mai discuta cu patronu sa vezi ce manarie a facut pentru ca somajul odata ce ai contract de munca se intrerupe.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca nu ai semnat nici un contract, esti la negru cum se spune. In accest caz primesti somajul in continuare.

In cazul in care iti face contract pe o perioada nedeterminata sau determinata de timp cei de la Fortele de Munca te vor gasi ca angajat si nu vei mai primi somaj in schimb din salariu ti se va opri impozit..casa de pensii..CAS etc.

| andrei9530 explică:

Deci contractul se semneaza de ambele parti nu? (Angajator -angajat)

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru andrei9530):

Absolut ca da. Se semneaza in doua exemplare: unul il pastrati dumneavoastra iar unul angajatorul.