| Eualex667 a întrebat:

Pot sa plec din tara la varsta de 17 ani singur, cu acordul parintilor desigur?

Răspuns Câştigător
| matgav a răspuns:

Nu, poti parasi tara insotit de ambii parinti, cu unul dintre ei doar daca ai procura de la celalalt parinte, facuta la notar sau cu o persoana ce primeste imputernicire din partea ambilor parinti.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca singur. Conform L.248/2005 ai nevoie de declaratia notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Ca insotitor poate fi indicat si personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, de exemplu eu am 15 ani si am mers la matusa mea, in Italia, cu acordul parintilor bineinteles, si la zbor m-a insotit o stewardesa care a stat cu mine pana a venit matusa mea sa ma ia de la aeroport. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai voie sa mergi, atât timp cat ai un act legal, numit procura.

| StefanKogut a răspuns:

Da, dar acordul trebuie sa fie legal si in scris, si trebuie sa-l ai asupra ta impreuna cu documentul de identitate, iar pentru a nu avea nici o surpriza, ar trebui si tradus inntr-o limba de circulatie internationala(engleza), sau in limba tarii vizitate, traducerea trebuie sa fie legalizata, daca nu faci parte dintr-un grup organizat (o excursie organizata de scoala si care are in componenta supraveghetori).

| Anonim340 a răspuns:

Nu, doar dacă ai 18 ani sau un însoțitor adult cu tine