| anonim_4396 a întrebat:

1) Cu cat timp inainte de implinirea varstei de 18 ani pot sa imi schimb buletinul? Mentionez ca la modificarea buletinului imi schimb si adresa.
2) Am auzit cum ca as putea sa dau examenul pentru permisul de conducere inainte sa implinesc 18 ani si il voi primi cand i-am implinit. Daca e adevarat, cu cat timp inainte pot sa fac asta?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. DA, se poate :)

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

2. NU ai auzit bine!
NU poţi da examenul decât DUPĂ ce ai împlinit vârsta de 18 ani; dar poţi să începi şcoala de şoferi înainte.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cartea de identitate (buletine nu se mai fac de vreo 20 de ani) se poate preschimba cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.
2.Nu este adevarat ce-ai auzit.
Conform legislatiei rutiere o conditie obligatorie pentru a te putea prezenta la examinarea pentru obtinerea permisului de conducere este sa fi implinit varsta minima prevazuta pentru categoria pe care o vrei. Banuiesc ca vrei sa obtii categoria B si atunci trebuie sa ai 18 ani pentru a te prezenta la examinare. Scoala de conducere o poti incepe cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
1. Poti sa il faci si cu 2-3 luni inainte de a implini 18 ani.
2. Legislatia actuala permite inceperea scolii de soferi cu 3 luni inainte de a implini varsta de 18 ani. Examenul pentru permisul de conducere nu se poate da totusi decat la implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. poti sa il faci cu 3 luni inainte

2. ai auzit prost, ambele examene le dai dupa 18 ani

| Chisiu_Razvan_1996 a răspuns (pentru suntserios):

2 poti sa dai sala dar traseul îl dai dupa 18 ani

| suntserios a răspuns (pentru Chisiu_Razvan_1996):

Nu poti sa dai nimic inainte de 18 ani si nu confunda examenul de iesire din sala, pe care il dai la scoala de soferi cu ala pe care il dai la serviciul permise