| alexandrumarcu32 a întrebat:

Salut,

Aceasta este o intrebare pentru cei care sunt siguri pe ce raspund. Am luat permisul ieri, si mi se pare o prostie sa pun in geam semnele de incepator (lamaile). Voiam sa va intreb, dupa noul cod rutier, care sunt sanctiunile pentru lipsa lor in geam. Si, trebuie puse neaparat doua (fata-spate) sau doar una singura?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este deloc o prostie ci o obligatie logica.
Incepatorul are unele obligatii in plus si daca semnele nu exista politia nu va sti ca este incepator.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon în partea din spate stânga sus;
e) la autovehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii în partea din spate stânga sus.
(2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin. (1) îi este interzis:
a) să conducă autovehicule care transporta mărfuri sau produse periculoase;
b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;
c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi."
De asemenea, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse."
Daca nu ai semnele, puse astfel cum prevede Regulamentul, poti fi amendat, in prezent amenda este de la 210 lei la 315 lei.
P.S.Tot ma mir ce invatati la legislatie, daca nu stii unele prevederi simple.
Si nu este un nou Cod rutier, acesta este din 2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare.

| mgtow a răspuns:

Iti baga amenda daca te opreste politia si ajunge una in spate intr-un colt jos si ai impresia ca nu e acolo, daca te intreaba unde e aia din fata zici ca nu ai avut bani sa cumperi 2 laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Geniala asta, tu ai luat permisul ieri si nu stii legislatia?

Da, este obligatoriu indiferent ca tie ti se pare o prostie sau nu sa pui semnele de incepator. Amenda se incadreaza in clasa I se sanscriuni aduca 2-3 puncte amenda, iarasi lucru pe care ar trebui sa il stii avand in vedere ca abia ai dat examenul.

In plus, semnele alea ajuta si pe restul soferilor sa se fereasca de tine, ca oricat de bun sofer te ai crede tu, sa stii ca fara experienta nu esti.

| K0sti a răspuns:

Prostia si fudulia se platesc!

| Lioana a răspuns:

Am permis de peste 10 ani dar n-am condus in acesti ani. Daca m-as apuca vreodata de condus tot as pune semnele acelea chiar daca legea nu ma obliga.
Sunt in favoarea ta si nu e nimic rusinos in a fi incepator.

| Flav1a a răspuns:

Pentru lipsa lor, se sanctioneaza cu 2-3 puncte amenda (un punct=60 de lei). Se pun una in fata si una in spate.

| suntserios a răspuns (pentru Flav1a):

De unde ai scos o pe asta cu un punct = 60 lei, sunt extrem de curios

| L09L09L09 a răspuns:

Amenda undeva in jurul a 200 de lei. Pune semnele de incepator, nu te da zmeu! Te mai protejeaza unii soferi in trafic cand te vad incepator, cel putin eu ii "ocrotesc" pe cei cu semn de incepator in geam!

| Macovei_Dana_1995 a răspuns:

Poti primi amenda! Asa ca te sfatuiesc sa le pui ( pe amandoua) Si fratii mei au permis, si avem niste cunostinte care au primit amenda din aceasta cauza!
Sa te bucuri de permis! :-);-)