| Muresan_Constantin_1994 a întrebat:

Adeverințe de vechime in muncă se ridică de la ITM (inspectoratul teritorial de muncă ). Oare pot să ridic o asemenea adeverință si de la IM ( inspecția muncii)? Întreb deoarece momentan sunt în București iar eu am lucrut în județul Cluj. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii angajatorul este obligat sa elibereze acesta adeverinta la sfarsitul contractului si anual. Daca nu v-a fost eliberata pana acum, adresati-va lui in scris si daca refuza in 30 zile va puteti adresa ITM-ului care poate elibera si el avand acel registru de evidenta ca si firma. Chiar daca sunteti la alt ITM, ele au legatura intre ele.

| Muresan_Constantin_1994 explică (pentru Salontanul):

Sti care e problema. Eu am lucrat doar 10 zile la acea firmă din Cluj. Ulterior mi am dat demisia. Spui că se poate ridica adeverinta din orice judet? Există o adeverinta dacă am lucrat doar 10 zile? Mulțumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Muresan_Constantin_1994):

Multumesc si eu! Habar n-am daca exista adeverinta la 10 zile. Depinde daca a apucat sa depuna contractul. Daca da, ar trebui sa fie. Mergeti la ITM ca nu va taie nimeni capul.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu IM e altceva, nu are evidenta de vechime etc. E un fel de Politia muncii.