| vasileion1996 a întrebat:

Salut,am 1 mototcultor ROTAKT ROG90 si as vrea sa stiu in ce situatii imi trebuie permis pentru a circula pe drumurile publice, va rog mult de tot

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa circuli doar de acasa si pana la teren si inapoi.

| vasileion1996 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca terenu e la vreo 5 km de casa mea si sunt nevoit sa trec de 1 drum public ce fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vasileion1996):

Legislatia rutiera nu este foarte clara in problema ta. In raspunsul dat, in sensul ca poti circula doar intre locuinta si camp, fara a avea nevoie de permis, am avut in vedere unele prevederi ale OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"6. autovehicul - orice vehicul echipat cu motor de propulsie, utilizat în mod obişnuit pentru transportul persoanelor sau mărfurilor pe drum ori pentru tractarea, pe drum, a vehiculelor utilizate pentru transportul persoanelor sau mărfurilor. Vehiculele care se deplasează pe şine, denumite tramvaie, precum şi tractoarele agricole sau forestiere nu sunt considerate autovehicule. Troleibuzele sunt considerate autovehicule;"
"30. tractor agricol sau forestier - orice vehicul cu motor, care circulă pe roţi sau pe şenile, având cel puţin două axe, a cărui principală funcţie constă în puterea sa de tracţiune, conceput în special pentru a trage, a împinge, a transporta ori a acţiona anumite echipamente, utilaje sau remorci utilizate în exploatarea agricolă ori forestieră şi a cărui utilizare pentru transportul pe drum al persoanelor sau al mărfurilor ori pentru tractarea, pe drum, a vehiculelor utilizate pentru transportul persoanelor sau al mărfurilor nu este decât o funcţie secundară. Sunt asimilate tractorului agricol sau forestier vehiculele destinate efectuării de servicii ori lucrări, denumite maşini autopropulsate;"
"p) categoria Tr: tractoare agricole sau forestiere;"
Fata de aceste prevederi pot exista 2 opinii:
-Motocultorul nu este autovehicul, asa ca nu are drept de circulatie pe drumurile publice si ar trebui transportat pe camp cu alt autovehicul. De asemenea este asimilat tractorului agricol, dar numai pe jumatate, cu motocultorul nu se pot transporta persoane sau marfuri. In acest caz nu ar necesita permis.
-Fiind asimilat tractorului agricol este necesar sa detii permis de categoria Tr.
Ce ti-am spus este doar opinia mea ca jurist, pentru a fi complet edificat si sa nu cazi in greseala ar trebui sa soliciti o opinie scrisa din partea Serviciului politiei rutiere din judetul tau.

| emignon a răspuns (pentru vasileion1996):

Incercati va rog si va luati permisul. Legal e mai bine.

| emignon a răspuns:

Buna seara. In fiecare moment aveti nevoie de permis. Altfel n-ati fi legal, si ati putea risca ani grei de inchisoare.

| vasileion1996 explică (pentru emignon):

Totusi e doar 1 motocultor de 7 cp nu e masina, si va rog sa raspundeti numai daca sunteti in cunostinta de cauza