| eddyEdddy a întrebat:

Salut! am 16 ani si am primit o citatie de la politie de la servicul de combatere a criminalitati organizate si zice sa ma prezit la tribunal in calitate de MARTOR in cauza privind un dosar penal din 2020. Nu stiu efectiv deloc ce s-a intamplat sau al cui martor sunt...
Si nu stiu daca pot sa ma duc singur sa dau declaratie gen fara parinti
Multumesc anticipat!
nst daca asta e categoria

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai primit citatia de la politie atunci nu la tribunal trebuie sa te prezinti ci la politie. Daca trebuia sa te prezinti la tribunal primeai citatie de acolo.
Fiind minor va trebui sa mergi cu un parinte. Daca nu stii nimic asta vei spune, daca stii ceva va trebui sa spui adevarul.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa mergi cu parintii pentru ca esti minor.

| Iote a răspuns:

Nu trebuia sa subliniezi cu majuscule ca esti martor. Asta te acuza indirect.
Te duci cu unul dintre parinti si spui ce stii. Putin, mult, doar adevarul ce stii.

| eddyEdddy explică:

Audierea martorului minor în vârstă de până la 14 ani are loc în prezența unuia dintre părinți, a tutorelui sau a persoanei ori a reprezentantului instituției căreia îi este încredințat minorul spre creștere și educare. Art124

| MrDrx a răspuns:

Nu ai drept de semnătura pana la vârsta de 18 ani unul din părinți vorbesc pentru tine