| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat un telefon online si am observat ca se incalzeste dupa o utilizare de 5 minute pe internet, am trimis telefonul la sediul lor si m-au sunat ca a stat pe internet si nu sa incalzit cum zic eu si l-eam cerut banii inapoi si dupa mi-au zis ca nu se poate ca are o mica zgarietura pe ecran ca eu stiu ca nu avea, l-am primit sambata si luni l-am trimis la sediu.
Chir nu imi mai pot recupera banii, se poate sa il fi zgariat ca sa nu imi dea banii, ce pot face pentru a primi banii inapo?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orice telefon se incalzeste cand il folosesti.Pe net sau nu.Mai bine spune ca nu ti-a placut telefonul.

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru darrio2007):

Frige, le-am cerut altul in schimb si tot nu au vrut, iti transpira palma, si chair si asa in 10 zile am voie sa imi cer banii

| K0sti a răspuns (pentru TymbarkCo0L):

Nu aveau motiv sa-ti dea altul in schimb! Toate se incing! Ia sa pui degetul pe o placa de retea wireless de laptop, ca faci basica! Nu mai dati vina pe scule pentru nestiinta voastra!

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru K0sti):

Okey, dar am dreptul sa imi cer banii in 10 zile fara motiv si nu vor si mi-au bagat-o ca este zgariat

| K0sti a răspuns (pentru TymbarkCo0L):

Aia nu stiu, ca e zgariat, ca nu e...
Eu doar iti explicam fenomenul!

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru K0sti):

App este vorba de s6 edge

| K0sti a răspuns (pentru TymbarkCo0L):

Nu are nicio importanta modelul! Si AllView-ul meu faci ouale pe el cand are wireless-ul pornit, si pe iPhone la fel, si pe HTC la fel.
Sa vezi ce misto e cand ai si wireless-ul pornit si te mai si joci... te ia cu calduri!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am un Iphone 5 si daca stau pe internet 5 minute frige.
Mai am si un Iphone 4 care se incalzeste mai putin dar este si mult mai lent.
Daca nu are pe unde sa disipe caldura se incinge.
Asa fac toate, mai ales acum pe caldurile astea.

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Nu conteaza am dreptul in 10 zile sa im icer banii, vreau o parere in a rezolva problema cu banii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti cam prostut, fara suparare. Telefonul se incalzeste atunci cand primeate date. De ex atunci cand urmaresti un video pe Youtube sau cand joci un joc care necesita date multe telefonul se incalzeste. Daca ti-ai luat smartphone de ce nu ai cautat pe google " de ce se incalzeste telefonul?"

Doi la mana, exista aplicatii care curata memoria ram si racesc, de asemenea, dispozitivul. Aplicatia Clean Master in Magazin Play ofera acest serviciu. Sau puteai sa mergi tu in aplicatii si le "inchideai fortat".

Astazi m-am uitat la un video pe Youtube. ce sa vezi... avea 38 de grade bateria, iar tel frigea la atingere. Dar s-a rezolvat cu clean master. Acum sunt pe net cu el si nu este incalzit. Mai si vrei banii inapoi? Doamne... oare de ce ti-ai luat smartphone?

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru anonim_4396):

Uitati de incis. strict de recuperea banilor cum spune contractul

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te uita la temperatura bateriei, aia nu prea conteaza, uita-te la temperatura procesorului, am dus procesorul unui xperia M la 79 de grade cu datele pornite, ascultam muzica, faceam hotspot si bineinteles, stateam pe net... cand am deschis capacul bateriei si am pus mana deasupra placii de baza pe slotul cartelei SIM am avut parte de un soc, nu puteam sa tin o secunda degetul pe partea metalica ce inconjura cartela SIM! Si uite ca xperia m are un procesor de 1 ghz dual core! S6 are un fel de octa core, 4 nuclee pentru net, media, muzica si alte alea setate la 1.6 ghz parca si 4 pentru jocuri setate la 2.1 ghz, gandeste-te totusi ca un laptop cu tot cu ventilator intr-o sesiune de gaming ajunge la o temperatura a procesorului de 80 de grade, cat efort se depune la procesoarele telefoanelor ce nu au parte de racire! Este normal sa se incinga! Stai cam ca daca ti se strica din cauza asta ii poti contacta pe cei de la Samsung si-ti vor da unul inapoi! Normal asa ar trebui sa faca dar normal un telefon, mai ales S6 nu are cum sa se strice asa usor! Mai ales unul de top de la un brand dintre cele mai bune! Cat despre faza cu zgarietura, nu stiu, sticla de pe s6 este gorilla glass 4 daca nu gresesc, la aia trebuie sa freci telefonul de asfalt sa se zgarie, sa dai cu smirghel pe ecran, asa daca il bagi in buzunar cu diverse chestii ascutite eventual rama din aluminiu poate suferi zgarieturi... naspa, uita-te atent la telefon sa vezi unde-i zgarietura cu toate ca mi se pare ciudat sa ai o zgarietura la cateva zile de la achizitionare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca refuza sa iti inapoieze banii atunci poti face o sesizare la OPC ...cred. N-am intampinat astfel de probleme. Eu cumpar din showroom. NU trebuia sa te bagi cu magazin online necunoscut. Asa te va amana pana trec 10 zile si o sa-l primesti acasa pentru ca l-ai platit si fara drept de retur.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Daca ei nu vor, nu ai cum, incearca si cu o plangere la politie impotriva firmei respective!
P.S Altadata, sa nu mai cumperi de la toate firmele proaste de pe net!

| TymbarkCo0L a răspuns:

Nu va mai luati de incis, pun problema ca nu sunt multumit de produs si am voie sa il returnez fara nici un motiv in 10 zile asa spune regulamentul