| andrei989118 a întrebat:

Salut, am de inapoiat 1000 lei unui individ, care ar fi cea mai sigura metoda de a-i inapoia suma respectiva? As vrea sa nu am probleme pe viitor cu el.
Am primit banii prin transfer bancar iar el ii vrea inapoiati fata in fata. Ma gandesc ca daca ii dau asa, am nevoie de o dovada ca am facut plata.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soliciti sa-ti dea o chitanta, scrisa de mana lui, datata si semnata, prin care recunoaste ca a primit suma de 1.000 lei, reprezentand restituirea imprumutului si nu mai are nici o pretentie.
Ar fi bine sa fie si 2 martori din partea ta.

| sierra1 a răspuns:

O chitanță de mână cu martori: am plătit... am primit...

| relian a răspuns:

Ce dovada sa ai, ii dai bani si aia e tot, ura si la gara.Cind el ti-a dat banii,a avut vreo dovada? Ai spus ca ti-a dat banii prin transfer bancar asa si?
Nu scrie nicaeri ca ti-a dat imprumut laughing foarte bine putea sa tii dea cadou,sau ca ar fi insemnat o datorie la tine mai veche,deci pe tranzactia aia bancare nu scrie absolut nicaeri ca ti-a dat imprumut,cadou etc.

Asa si tu ii dai bani fata in fata si aia e tot. Poti sa faci video, te imbraci intr-o camasa cu buzunar la piept, pui telefonul acolo si filmeaza, daca iti este frica.
ORi ia pe cineva cu tine sa vada cand ii dai bani, o ruda, un amic prieten ceva.

| Lioana a răspuns:

Sustin ce a spus Ioandelasal. Sa-ti scrie o declaratie semnata si datata, ca a primit banii.

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Dacă vrea neapărat față în față, spune-i că îi dai. Dar numai în fața notarului cu act întocmit legal. Dacă refuză, virează-i suma înapoi în contul din care ți i-a transferat și gata.