| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am nevoie de o informație clară și precisă.
Anul trecut prin luna octombrie am primit o amenda Covid-19 pentru purtarea necorespunzătoare a măștii. Acum doua luni s-a calculat amendă fiindcă am primit somație de la ANAF!
Vreau să știu de ce a a calculat atât de târziu?
Iar acum doua luni când a fost nebunia cu certificatul verde și restricțiile după ora 22, m-a oprit un echipaj pe mine și tovarășul meu. Ni s-a comunicat că vom primi maximum din amendă, iar după aceea au zis că ne dau avertisment. Problema e că nu am semnat niciun proces verbal și vreau să știu dacă îmi va veni amenda.
Amenda pe care o am acum de achitat, pot sa sun la ANAF sa fac o eșalonare de plata? Îmi pun întrebarea, daca nu o plătesc la termenul scadent, mă v a afecta in viitor?
Țin sa menționez că nu am nicio proprietate pe numele meu. Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru avertisment nu este nevoie sa se incheie proces-verbal de contraventie, asa ca nu vei primi nimic acasa.
2. Nu se face esalonare de plata pentru amenda.
Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Somatia înseamnă că a trecut de mult termenul de plată deja. Plata trebuia sa o faci imediat ce ai intrat în posesia procesului verbal daca ai intrat.