| CranK71 a întrebat:

Salut, am nevoie urgenta de ajutor, am terminat anul trecut liceul si acum vreau sa ma angajez (am 19 ani), si in actele pentru angajare am sa duc adeverinta de stagiu de cotizare pentru calcularea concediului medical, imi poate spune cineva de unde sa o iau? mentionez ca asta e primul meu job, tocmai de aia habar nu am

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai mai lucrat pana acum nu ai de unde sa duci adeverinta pentru stagiul de cotizare la sanatate, decat daca ai fi avut contract de asigurare cu casa de sanatate judeteanaO sa faci stagiu de cotizare abia dupa ce lucrezi.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai lucrat deloc nu ai de unde sa aduci adeverinta de cotizare.Cotizare inseamna sa fi lucrat si sa ti se retina lunar acei 5, 5 %. Concediul medical nu se considera cotizare.